Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Romány > svazek 159
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Romány, svazek 159
Název:Ostrov nestvůr
(Insel der Ungeheuer)
Autor:Hans Kneifel
Vydáno poprvé:1976
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2161 - 2159 před Kristem
Arkonidan mezi cizinci a barbary - jako vykonavatel ortelu ID

Zatímco Atlan, Arkonidan, na Gäa, sídle Nového Einsteinova Impéria, zápasí se smrtí, vydá jeho paměť až dosud blokované vzpomínky z jeho dlouhého života. Strážce lidstva vypráví o dobrodružství na Krétě - z doby, kdy bájné bytosti mezi lidmi ostrova ve Středozemním moři rozšiřovali strach a hrůzu.

Město Akkad, které vybudoval Atlan, se právě vyšvihlo do své největší nádhery a moci, když ho a jeho přítele a pomocníka Rhai-ghura opět ze spánku probudí ID. Tentokrát mají nějaký čas na přípravu před cestou na Krétu, kde uprchlí androidi z Poutníka opět působí spoušť. Nejsou to však ani tak stvoření superinteligence, která dělají ID a Atlanovi těžkou hlavu, ale bytosti, které kolem sebe shromáždili. Na cestě z Poutníka na Zemi navštívili několik dalších světů, kde se k nim připojily bytosti, které se později na Zemi staly předmětem mýtů a legend: tři humanoidní létající bytosti zvané H'aarpeji, dvojice lidských hybridů zvaných Khent'our, měňavec jménem Proteos a 21 ptáků zvaných Stimvaleed. Všechny tyto bytosti, stejně jako androidi, mají opět zmizet z povrchu Země, aby byl umožněn nerušený rozvoj lidské kultury. Na jejich podporu dostanou Atlan, Rhai-ghur a Rico jako bojovníky a dělníky několik mužů ovládaných ID.

Jakmile skupina dorazí na Krétu, první útok podnikne samec H'aarpeji, kterého Atlan zabije. Připojí se k nim lovkyně, která pozorovala vylodění a bitvu, a poskytne jim všechny potřebné informace. Jako "Atlantos" a "Ranthys" se přátelé a jejich muži vydávají do Knóssosu, aby se nechali najmout jako cizí architekti a dělníci. V příhodnou chvíli unesou Laamii, jednu ze dvou ženských androidů z Poutníka, a zpočátku ji drží v zajetí v jeskyni lovkyně. Později se Atlan a jeho skupina střetnou s Khent'oury a v bitvě je zabijí. Když se Atlan vrátí do jeskyně, aby Laamii zkontroloval, je při pokusu o útěk zabita. Atlan a Ranthys se poté vrátí do Knóssosu s Laamiiným tělem a oznámí, že ji i Khent'oury zabili Stimvaleedové. Jenže vzájemná podobnost cizinců převáží nad nedůvěrou zasetou Atlanem a k očekávané konfrontaci nedojde. Místo toho nyní H'arpeji pozorně sledují Atlana a jeho muže. Atlanova snaha o rozšíření Knóssosu mu však vynese důvěru androidských vládců. O několik nocí později, když chce Atlan tajně odvézt kluzák k lovkyni Derione, je odhalen a pronásledován H'arpeji. Jen s velkými obtížemi se mu podaří své protivníky porazit a udržet tak své tajemství.

Na Lamiině pohřbu Atlan a jeho skupina připravují další úder: V chaosu oslav se mu podaří zajmout jednoho ze Stimvaleedů. Atlan a Ranthys odnesou tvora do odlehlé chýše a hledají vhodnou zbraň proti těmto bytostem. Jsou úspěšní, ale objeví je androidka Inyx. Oběma mužům se podaří ji i její doprovod porazit a androidka je zabita dříve, než stihne zničit novou zbraň.

Zatímco je Inyx druhý den ráno pohřbena, Atlan ohlašuje závěrečnou část svého plánu. Derione se vydala shromáždit spojence ze svého kmene a odtud až do Knóssu, aby podpořila "cizího vládce ze severu", který chce vyzvat androidího vládce Aisona. Krátce před jejich příjezdem Arkonidan osobně doručí Aisonovi svou výzvu. Pomocí své zbraně se mu podaří zničit blížící se Stimvaleedy dříve, než stihnou zasáhnout. Poté se utká s posledním androidem v boji muž proti muži a porazí ho. Přicházející podpůrné jednotky zabrání chaosu a Atlan se na krátkou dobu ujímá moci v Knóssosu.

Uplyne mnoho měsíců, během nichž Atlan s pomocí svých přátel pečlivě zaceluje stopy po vládě androidů a pomáhá kultuře Keftiu/Kréty vzkvétat. Za celou tu dobu se jim však nepodaří najít posledního mimozemšťana Proteose. Zdá se však, že to pro ID není důležité: Když po dlouhé době odpočinku a zotavování zmizí vybavení a lidé, které jim poskytla superinteligence, Ranthys a Atlan se smíří se svým osudem a vydají se zpět do podmořské kopule.

Poznámky

V tomto článku je použit překlad textu ze stránky »Insel der Ungeheuer« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)