Perry Rhodan 1501 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1501
Název:Cesta bez návratu
(Weg ohne Wiederkehr)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Linguidové
Vydáno poprvé:1990
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1169 NGL = 4756
Nesmrtelní umírají - smrt v říši Linguidů
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan a Atlan - jsou připraveni následovat »volání nesmrtelnosti«

Homer G. Adams, Reginald Bull a Roi Danton - nositelé uspořádávají své světské věci

Eirene - doručí poselství

Ras Čubaj a Fellmer Lloyd - mutanti v říši Linguidů

Senfro Datalba - přívětivý Linguida

Nejen nositelé buněčných aktivátorů, ale také normální lidé na Zemi jsou šokováni požadavkem superinteligence ID. Když Eirene 4. října 1169 NGL odstartuje s ANEZVAREM, aby Fellmera Lloyda a Rase Čubaje v systému Jergelen informovala, sdělí Sato Ambush Perrymu Rhodanovi, že Nakkové Willom a Shaarim na zprávu od ID reagovali s krajním vzrušením1). Z nesmrtelných zůstanou jen Rhodan a Atlan v Terranii a pokouší se, poté co vzhledem k blížící se smrti uspořádají osobní dědictví, nalézt poukazy na motivy superinteligence, ale ani NATHAN nenalezne žádné vysvětlení. Homer G. Adams pracuje čtyři dny jako posedlý a prchne poté 4. října před nástrahy tisku do ústraní na severu Kanady. Tam ho ale vypátrá dotěrná zpravodajka Chris Oelra a pokusí se ho falešným obviněním dostat pod tlak. Adams je ale zachráněn Guckym, který se nejdříve účastnil hazardních her, nebezpečného experimentu a kromě toho zabránil přepadení a podvodu. Icho Tolot odlétá na Halut a hádá se tam s osudem, který mu nedovolil, před smrtí převést na svět potomka. Ronald Tekener, ve kterém se znovu probudí žal ze smrti Jennifer Thyron2) a který teď činí ID zodpovědným za krádež jejího buněčného aktivátoru3), se připojí s Julianem Tifflorem k archeologickému týmu v Kambodži, který pracuje na vykopávkách skladu zbraní z dvacátého století. Alaska Saedelaere se nechá fascinovat hudbou a diriguje syntronicky generovaný fiktivní orchestr. Roi Danton se nechá vyzvat do španělského duelu s učitelem šermu Jorezem Estabanem a přijde rozumu teprve, když se dozví, že jeho malý syn je nevyléčitelně nemocný. Reginald Bull se s malou plachetnicí vydá na plavbu přes Pacifik. Když je jeho člun pokryt ledem a hrozí mu převrácení, odnese Gucky nezkušeného plachtaře do bezpečí.

13. října opustí Rhodan, Atlan, Bull, Danton, Tifflor, Adams, Saedelaere, Tekener, Tolot a Gucky se stometrovou kulovitou lodí EIDOLON Sluneční soustavu, aby odletěli na Poutníka.

Mezitím Lloyd a Čubaj na cestě k systému Jergelen 29. září přistanou na Cassanagku, planetě slunce Vecten, na kterém Čubaj přes asi tisíci lety poznal mírumilovné, vážkám podobné Cassy. Mutanti ale musí poznat, že bytosti se téměř kompletně vyhubily, protože se kvůli geneticky podmíněné proměně barvě jejich očí rozdělili do dvou táborů. Nakonec dorazí ELCADOR na druhou planetu v systému Jergelen. Kolem něho krouží nejen delfínovité lodě Linguidů, ale také nákladní lodě Bluesanů, které Linguidům poskytují objemnou hospodářskou pomoc. Nákladní lodě nejsou kupodivu vykládány transmitery, ale prostřednictvím trajektů. Linguida Senfro Datalba ukáže mutantům ochotně vznikající kolonii. Linguidé jsou dokonalí humanoidi4), jejich tělo ale pokrývá tlustá kožešina, kterou si barvami, kadeřemi a pečlivě prováděným holením individuálně upravují. Protože později dorazivší ANEZVAR nedostane povolení k přistání na Compolu, předá Eirene Čubajovi a Lloydovi poselství superinteligence přes vysílačku. Oba nositelé aktivátoru reagují klidně a navštíví 11. října nejdříve tajné staveniště budoucí metropole Lingora, od které se je Datalba snaží držet dál. Když Lloyd v hořícím paláci zachytí myšlenkový impulz Datalba, zachrání Čubaj Linguida teleportací. Při skoku ztratí ale Linguida rozum a oba mutanti upadnou do hlubokého bezvědomí, ze kterého se probudí teprve 15. října. Silně zesláblí se Lloyd a Čubaj, jejichž buněčné aktivátory už vysadili, snaží dorazit k ELCADORU5).

Aktuální data:
5.7.2022
1565 před NGL
29. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459765.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál