Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1502
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1502
Název:Poslední lhůta
(Die letzte Frist)
Autor:Kurt Mahr
Cyklus:Linguidové
Vydáno poprvé:1990
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1169 NGL = 4756
Mají před očima smrt - ID je neúprosný
Hlavní postavy románu:

ID - superinteligence se zdá být zmatena

Perry Rhodan - Terranec a devět jeho kamarádů plní rozkaz ID

Atlan - Arkonidan vyřeší početní úlohu

Homunk - sluha superinteligence

Clistor - Nakk předá nevyžádaný »dar«

Ronald Tekener - muž, který se naštval

EIDOLON odlétá nejdříve k bodu staré, 7600 světelných let dlouhé, eliptické dráhy Poutníka, na které by se umělý svět nacházel uprostřed října roku 1169 NGL, kdyby nebyl v roce 2326 zničen. Poutník se tam ale nenachází, stejně jako se nenachází ani na teoretickém stanovišti poloplanety EDEN II1) v halu Mléčné dráhy. Během marného pátrání obviní neznámý ve formě Reginalda Bulla Perryho Rhodana, že svou vzpourou proti kosmokratům2) může za současnou situaci. Sledujíc vnuknutí nechá Atlan EIDOLON odletět k místu, na kterém se Poutník musel zdržovat za 17220 let, kdyby skutečně uplynula dvacetitisíciletá lhůta, kterou ID dal kdysi Perrymu Rhodanovi3). Nesmrtelní tam skutečně objeví osm tisíc metrů dlouhý a šest set metrů tlustý, kotoučovitý svět, jehož vzhled dalekosáhle odpovídá5) staré planetě Poutník4). EIDOLON tam přistane 15. října 1169 NGL kolem devatenácté hodiny poblíž města strojů. Když Rhodan do města vstoupí a nesouhlasí s požadovaným navrácením, vysvětluje hlas superinteligence, že Terranci selhali, dvacetitisíciletá lhůta uplynula a v galaxiích lokální skupiny panuje chaos. Rhodanovo odporování nemá vůbec žádnou cenu. Ze skutečnosti, že jak pozice umělého světa, tak i z Poutníka viditelné konstelace hvězd odpovídají roku 18389 NGL, vyvozují nositelé aktivátorů, že vědomí ID zešílelo.

Poté co Icho Tolot podnikne marný útok na Homunkula, který má přijmout buněčné aktivátory, odevzdají nesmrtelní rezignovaně své aktivátory. Krátce poté přistane ANEZVAR s Willomem a Eirene a JEEXEL se Shaarimem6) a Clistorem7) u města strojů. Clistor, který byl Shaarimem na své osobní přání na umělý svět odvezen, žádá, aby mohl spatřit »Vyšší mocnost«, protože přináší dar, pro který mnozí z jeho národa tvrdě pracovali. Kdysi se touto úlohou zabíralo mnoho Nakků, ale nyní už jen sám sleduje starou linii víry8). Když se ID objeví ve formě energetické spirály, předloží Nakk buněčné aktivátory Galbraitha Deightona9), Jena Salika10), Geoffry Abela Waringera11), Irminy Kotčistovové12), Jennifer Thyron13) a Gesil14), které byly ukradeny, ale superinteligence ho označí za blázna. V afektu zastřelí Ronald Tekener Clistora jako vraha své ženy. ID poté vysvětlí, že v jejích halách není pro násilí žádné místo, a po více než šesti hodinovém bezvědomí se Rhodan a jeho společníci probudí 16. října v EIDOLONU.

Když Atlan Rhodanovi vyčte, že svým odklonem od kosmokratů všechno zavinil, pozná Pozemšťan, že má před sebou znovu neznámého. Vystřelí na něj z paralyzátoru a úkaz se rozplyne15). Zasvěcení smrti se rozhodnou ve svých posledních hodinách prozkoumat novou dráhu Poutníka II. Ta se zdá být více než patnáctkrát tak velká, než byla původní a vede daleko do galaktické Eastside. Jedno ohnisko eliptické dráhy leží asi 35000 světelných let hluboko ve Westside. Když se EIDOLON znovu přiblíží k Poutníku II, objasní ID bývalý nositelům aktivátorů, že dostali buněčnou sprchu16), a tak si mohou v získaných 62 letech dát do pořádku nevyřízené věci. EIDOLON poté nabere kurz na Terru.