Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1503
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1503
Název:Krizový případ Topsid
(Krisenfall Topsid)
Autor:Robert Feldhoff
Cyklus:Linguidové
Vydáno poprvé:1990
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1149 NGL - 1169 NGL = 4736 - 4756
Outsideři galaktika - národu se nikdo neptá
Hlavní postavy románu:

Shakian-Grod - sabotér a diplomat

Alker-Grod - Shakianův výrobce

Gorgol - topsiderský klon

Dao-Lin-H'ay - Kartaniňanka navštěvuje Topsid

Homer G. Adams - Hanzovní šéf tahá za nitky

Od roku 1149 NGL se galaktikum snaží do primitivity upadnuvší a do tří bloků rozdělenou planetu Topsid1) pozvednout na galaktický standard. Poté co je průmysl a ekonomika Topsidu uvedena na nutnou úroveň, dostane roku 1155 NGL svaz Enshgerd-Ahk planetu Mahkaman v systému Genshaka, říše Trukrek Trakrun v systému Trukanur a aliance Guragkor-Gmen Kimako v systému Kogmena jako koloniální světy, aby se uhasily jejich interní mocenské boje. Kromě toho je každé ze tří říší přiděleno dvanáct strážních pevností bývalého Chronopulzního valu2). Kvůli razantnímu zbrojení nařídí galaktikum roku 1156 NGL Topsidu zbraňové embargo. Všechny tři topsiderské státy dostanou ale jenom jedno místo ve shromáždění národů.

Počátkem listopadu 1169 NGL upozorní Dao-Lin-H'ay Homera G. Adamse na incidentu mezi topsiderskými loděmi a jednotkami národů Hangaye, u kterých ona působí jako Galaktická radní. Hospodářským tlakem přinutí Adams Topsidery, aby umožnili přístup na planetu komisi Galaktika, ke které patří kromě Dao-Lin-H'ay také Terranci, Bluesané, Unithané a Ferroni.

Ve službě Triumvira z Enshgerd-Ahk působící Shakian-Grod, který jako syn vyvlastněného rolníka navštěvoval školu pro sabotéry a později se dal na diplomatickou dráhu, je klonem Gorgolem, který byl jeho učitelem a který nyní vede tajnou službu Svazu, vydíráním přiměn k atentátu na Dao-Lin-H'ay jako představitelku nenáviděných obyvatel Hangaye. Diplomat, který je přesvědčen, že jen sjednocený Topsid se může v Mléčné dráze prosadit a který svému národu popisuje extragalaktické národy jako nepřátele, naláká Kartaniňanku 29. listopadu do pasti, zachrání jí ale v posledním okamžiku život a je z pověření Triumvirátu jako údajný zrádce popraven3).

Mezitím vezme Willom 15. listopadu na palubu ANEZVARU a odletí s pararealistou a Eirene na Akkartil4).

30. listopadu vyrazí Perry Rhodan s ODINEM, Reginald Bull, Alaska Saedelaere, Ernst Ellert a Testare s CIMARRONEM, Atlan s KARMINOU, Gucky, Beodu a Salaam Siin s HARMONIÍ do sektoru Simban.