Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Planety > Halut
hledat
Astronomická data:
Galaxie:Mléčná dráha
Sluneční soustava:Haluta
Vzdálenost od [[Země]]:51‘231 LY
Doba rotace:47h 26min
Průměr:18‘500 km
Gravitace:3.6g
Obyvatelé planety:
Haluťané

Planeta Halut je domovskou planetou Haluťanů a jedinou planetou malého červeného slunce Haluta.

Halut je stará planeta, všechna pohoří na ní erodovala na malou výšku. Nachází se v blízkosti galaktického centra, ale nízko pod hlavní rovinou. Dlouhou dobu byla přesná poloha Halutu tajná.

Historie

Podle výzkumů Icho Tolota ve starohalustkých archivech vyslali Ulebové, když v roce 50‘300 před Kristem zaměřili časové experimenty Lemurů, přes 300 milionů Bestií z Velkého Magellanova mračna do Mléčné dráhy, aby zločince potrestali. Bestie se usadili na Halutu a 50‘080 před Kristem zaútočili na Lemury. V téměř stoleté válce zničili Velké Tamanium a Lemury téměř kompletně vyhladili.

Po prohrané válce se Lemurům podařilo z tajného výzkumného světa Scimor zjistit neznámou polohu Halutu a nainstalovat tam psychogenní regenerátory. Z válečnických Starohaluťanů se stali mírumilovní Haluťané.

Terranci pronikli na Halut teprve v roce 2437. Naleznou tam v subhalustkém zařízení Humidory, kteří se starají o podzemní plantáže a v subhalutských průmyslových zařízeních provádějí jednoduché služby.

Když tři Ulebové proniknou transmiterem do chrámu Nedotknutelnosti, aktivují se zařízení, jejichž účinek promění Humidory v amébovité, fialové útvary. V této formě vydávají reaktivující záření, které Haluťany promění zpět v agresivní Bestie. Posádce robota PALADIN se podaří tři Uleby zabít a vyřadit záření, které Humidory transformovalo.

Během vlády Hetosu Sedmi v Mléčné dráze Haluťané upustili svůj rodný svět a stáhli se na Terzrock ve Velkém Magellanově mračnu.

V roce 485 NGL dochází k útoků Blitzerů na Halut, který se Haluťanům podaří odrazit. Protože na základě zachycených vysílání byl očekáván další útok, opustili Haluťané v roce 491 NGL znovu Halut. V následujícím roce byl Halut skutečně zpustošen útokem Blitzerů.

V závěru vlády Monose založí Omni-Blue-600 Nygdür se svými paraschopnostmi paragravitátora pod zeskelnatěným povrchem Halutu labyrint jako útočiště pro uprchlé Bionty.

Po Monosově pádu v roce 1147 NGL se Haluťané vrátí ze svého útočiště na Halpatu v systému Halpora v Andromedě zpět na Halut a rekultivují planetu.

V roce 1291 NGL se prakticky celé halutské obyvatelstvo vydá do Chearthu, aby pomohlo Gharrům proti Guan a Var.

11. října 1344 NGL opustí všech 87‘000 Haluťanů znovu svůj rodný svět, na útěku před Terminační kolonou TRAITOR. Cílem útěku je hvězdokupa Omega Centauri. Na základě základního naprogramování hlavního počítače Ocelosvěta Kharag se tam bude moci usadit jen několik set Haluťanů, zbytek se usídlí na světě Tharbana (první ze tří planet slunce Gamac), 66 světelných let od slunečního dodekaedru Kharag.