Guan a Var

Guan a Var se nazývají také Monstra z Louipazu. Žijí v hyperprostoru a byli jedním z osmi kosmických nebezpečí, které zažehnali Nonggové.

Když žili ještě na svém rodném světě, byli tito obří červi asi 6 metrů dlouzí a 1 metr tlustí. Jejich kůže byla sametově hnědá. Jejich tělo bylo vzadu zašpičatělé. Z přední části těla vycházejí dvě ohebné roky o délce půl metru, se kterou může být vypouštěna hyperenergie ve formě blesků. Později červi dorůstají větších rozměrů, až 60 metrů.

Když Joridaerové vymřeli, rozhodli se Guan a Var provést evoluční skok: zabavili se svých těl a existovali dále jen jako čistá energie.

Jen během dělení se stali materiálními a byli zranitelní.

Schopnosti

Guan a Var se rozmnožují dělením. Přitom se jejich tělo uprostřed rozpůlí. Současně se zahalí do ochranného kokonu. Na konci vnikne nový červ, zatímco se starý zmenší na polovinu své velikosti a časem opět doroste. Joridaerové sice Guan a Varům všeptli inteligenci, ale ta se s každým dělením zmenšovala. V roce 1290 NGL byl So'o'both posledním inteligentním Guan a Varem. Vyprávěl Vincentu Garronovi dějiny svého národa.

Již jako obří červi na svém domovském světě měli schopnost čerpat sluneční záření a vypouštět ho jako hyperenergii. Těmito energetickými ranami zabíjeli červi jako dravci svou kořist.

Později, jako Guanům, jim byla genetiky propůjčena schopnost živit se také hyperenergetickou částí slunečního záření. Jejich hmota je stále více nasycována hyperenergií. Mohou nyní vzdorovat žáru sluneční korony, létat vesmírem daleko od nebeských těles a provádět transice. Protože měli sloužit jako organické kosmické lodě, byli geneticky naprogramovaní, že mohou vyrábět biologické substance, které Joridaerům slouží k výživě a dýchání.

Několik tisíciletí po jejich genetickém kondiciování se začalo vědomí Guanů měnit. Stali se inteligentními, byli ale stále více ovlivňovány efekty hyperprostoru.

Guan a Varové komunikují mezi sebou pomocí hypervysílání. Slova se ale nedají přeložit pro normální bytosti, protože obsahují konceptuální pojmy hyperprostoru. Jen vysoce vyvinuté entity a bytosti se zvláštní afinitou k hyperprostoru, jako Vincent Garron, mohou této řeči principiálně rozumět.

Historie

Od dravců ke kosmickým lodím

Před asi 95‘000 lety objevili joridarští věci bezejmenný rodný svět obřích červů v centru galaxie Louipaz. Vzpomněli si na legendu o planetě Scheihulud, na které měli žít obří červi, jejich sekret by je udělal nesmrtelnými. Byli těmito zvířaty fascinováni, použili hyperenergii a chytili tři z nich. (Jak jméno planety, tak i život prodlužující účinek výměšků vědců je narážka na Dunu od Franka Herberta).

Genetikové Guanaarů začali chovat větší modely. Kromě toho je ze vší skromnosti nazvali podle sebe: Guanové. Guanové měli Joridaerům sloužit jako organické kosmické lodě. K tomu byli pěstováni jedinci s délkou 30 metrů. Byli schopní meziplanetárních letů (pravděpodobně pomocí přírodní hypergravitace, telekineze nebo něčeho podobného) a mohli provádět transice. Všemi těmito schopnostmi stoupala ale také spotřeba energie Guanů.

Byli pěstované stále novější modely. Každý byl větší než předchozí a konzumoval více hyperenergie. Guanové se museli živit na sluncích. Brzy na to ale Guanové zjistili, že získají více energie, když nechají slunce explodovat jako novu.

Monstra z Louipazu

Kolem 35‘000 před Kristem pochopili Joridaerové, že Guany musí zastavit. Začalo velké pátrání: pátrání po původní planetě červů. S genetickým materiálem tamních exemplářů měli tamní Guanové deevolovat. Guanové se dávno naučili při rozmnožování organicky odpojit svůj mozek. Tímto způsobem pozorovali tisíciletí Joridaery a jejich velké pátrání.

Mezitím Guanové zničili i několik sluncí s obydlenými planetami. Jedni z postižených národů, Yllopterové, objevili planetu červů před Joridaery a zničili jí jadernými bombami. Joridaerové byli při tom se svými Guany. Když Guanové poznali, že byli zničeni jejich předci, uvědomili ostatní členy svého národa a vyzvali je, aby se osvobodili od Joridaerů. Potom se nechali od Yllopterů zabít, aby tak uchránili tuto informaci před Joridaery.

V následujících tisíciletích začal vývoj eskalovat: stále více Guanů začalo myslet výhradně pětidimenzionálně. Součastně stále více ztráceli inteligenci. Podle představ Joridaerů zešíleli. Těmto Guanům se začalo říkat Guan a Varové.

V neznámé době navázali Guan a Var kontakt s bytostmi žijícími v hyperprostoru. Kontakty se ale omezovaly na krátkou dobu a bytosti stejně tak rychle mizeli.

Přibližně kolem 15‘000 před Kristem zabili poslední Guanové své Joridaerské piloty. Potom se rozhodli definitivně se oddělit od svých těl a žít jen v hyperprostoru. Guanové sežrali jedno slunce Louipazu po druhém a zničili je. Když už nezbývaly žádná slunce, začali Guanové hladovět. Viděli, cítili a slyšely svými hyperprostorovými smysly sice mnoho dalších galaxií, báli se ale rizika tak velké transice.

Později zpozorovali z jedné galaxie vzplanutí, energetický výtrysk, který sliboval věčnou výživu. Neváhali a všichni naráz tam skočili. Velice rychle ale museli zjistit, že slunce, ke kterým se dostali, už nemohou více opustit. Byli chyceni ve Slunečním trezoru.

Guan a Varové začínali hladovět a vymírali. Slunce Skoghal mělo dostatek energie jen pro 25‘000 z nich.

Aktuální data:
8.12.2021
1566 před NGL
1. Tartor 18995 da Ark
10021 pzA
JD: 2459556.5
58421 dha-Tamar
 
rss kanál
GAMAVERZE!