Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Národy > Nonggové
hledat
Nonggové
Nonggové
© VPM kg.

Nonggové jsou členským národem koalice Thoregon.

Obecně

Jejich domovskou planetou byla planeta Ongg v soustavě Teuller v galaxii Gorhoon. Poté, co se Nonggové stali mezihvězdnou civilizací, rozřezali svou planetu na sférická kola. Jelikož se na kenteullenském kole nacházel hřibovitý dóm, používali toto kolo jako své sídlo.

Díky propojení prostřednictvím syntronických neuronů dosáhla civilizace Nonggů stavu, který se blížil technické realizaci kolektivního vědomí. Pozoruhodné je, že Nonggové se bez kontaktu s neurony nedokážou rozmnožovat.

Poznámka: Zvýšení hyperimpedance pravděpodobně způsobilo, že neurony přestaly fungovat. Není známo, zda Nonggové tuto radikální změnu přežili.

Vzhled

Nonggové jsou humanoidní, asi dva metry vysocí, ale extrémně štíhlí. V ramenou a bocích mají šířku asi 30 cm. Kůže je stříbrošedá a mírně vrásčitá. Lebka má vysoké čelo a velké hnědé oči v hlubokých důlcích. Chybí jim nosní dírky, mají úzká a drobná ústa a malou bradu. Nonggo se každých několik minut zhluboka nadechne. Ruce a nohy Nonggů jsou tenké a neosvalené. Kyčelní klouby mají zesílené. V šestiprstých a velice pohyblivých rukou mají překvapivou sílu.

Nonggové mají jemně strukturované obličejové svaly, které jim umožňují dát jinak hladkému obličeji rozmanitou mimiku. Když se smějí, vlní se jim kůže kolem očí. Když se zlobí, třepotají horním rtem. Při údivu rozšiřují ústa, a při celkovém vzrušení svrašťují tváře.

Jsou dvojpohlavní, ale sexuální znaky nejsou na nahém těle vidět. Dožívají se až 280 let.

Neurony a ponoření

Všichni Nonggové mají v mozku implantovaný takzvaný SBR čip (syntronicko-bionické rozhraní). Někteří rodiče jej nechávají svým dětem voperovat již prenatálně. Díky tomuto syntronickému čipu může Nonggo mentálně přistupovat k neuronům počítačové sítě rozprostírající se po celé soustavě. Když to dělá, naklání hlavu. Není známo, zda je naklánění nutné, nebo zda je výsledkem reflexu.

Síť je hierarchicky rozdělena na mikro-, mezo- a makroneurony.

  • mikroneurony: Mikroneuron je velmi omezený a umožňuje ovládat pouze jedno zařízení nebo nanejvýš jednu místnost. Děti mají zpočátku obvykle přístup pouze k vybraným mikroneuronům.
  • mezoneurony: Mezoneuron tvoří síť potřebnou k ovládání a monitorování budovy nebo velké vesmírné lodi.
  • makroneurony: Makroneurony jsou hlavní počítače sférických kol. Každý dospělý člověk (s výjimkou nositelů hříchu) má běžně přístup ke svému makroneuronu a je tak zvyklý na dostupnost obrovského množství informací. Členové vlády disponují neuronální omnipotencí: mohou kdykoli přistupovat ke kterémukoli makroneuronu.

Pokud Nonggo nemá přístup k makroneuronu, trpí úzkostí, která může vést k psychosomatickému utrpení. Zvláště odvážní Nonggové akceptují dlouhodobé omezení na jeden mezoneuron a stávají se vesmírnými cestovateli. Někteří Nonggové jsou díky zvláštním okolnostem v dětství zvyklí obejít se bez tohoto trvalého toku dat a intelektuální podpory. Říká se jim neuronoví autarchové a v nonggské společnosti jsou považováni za nenormální a zmrzačené. Je ironií osudu, že mnohé z velkých historických osobností Nonggo byli neuronoví autarchové.

Nonggské lodě s dvojitým trupem mají neuronový synaptor. Ten umožňuje členům posádky přístup k makroneuronům soustavy Teuller i na vzdálenost až 100 světelných let.

Díky této permanentní komunikaci se Nonggové stali velmi pozornými a vstřícnými. V jejich společnosti nedochází k hádkám, šikaně ani intrikám.

Známí Nonggové

Společnost

Nonggové jsou řízeni demokraticky zvolenou vládou. Její sídlo se žertovně nazývá Zvonový palác a nachází se na Kenteullenu.

Sférická kola

Z neznámých důvodů se Nonggové kolem roku 2000 př. n. l. rozhodli rozebrat svou domovskou planetu Ongg a použít její hmotu ke stavbě sférických kol. Jedná se o gigantické duté pláště o průměru několika tisíc kilometrů. Vnitřek sférického kola je chráněn pružným polem a právě zde Nonggové žijí. Vnějšek je posetý továrnami, hangáry a podobně.

Jako první bylo postaveno kenteullenské kolo. Mělo zahrnovat Hřib. Kvůli hrůzným účinkům však musel být hřibovitý dóm včetně bezpečnostní zóny o poloměru 112 km a hloubce 10 kilometrů zahlouben. Proto je Kenteullen největší kolo.

Po vybudování sférických kol se mezi Nonggy stalo zvykem připojovat ke svému skutečnému jménu název "domácího kola" jako dodatek. Tak se například z "Downa Kempeše", narozeného na kole Kort, stal Down Kempeš Kort.

Nositel hříchu

Princip nositele hříchu slouží k upokojení kolektivního svědomí Nonggů tím, že jeden Nonggo z vedení převezme plnou odpovědnost za neštěstí. Tato zásada se uplatňuje pouze v případě, že nelze určit jednoznačného viníka. Tomuto Nonggovi je odejmut neuronový čip a poté je vykázán na Kolo hříchu. Nositelé hříchu jsou vysoce respektováni.

Jazyk

Jazyk Nonggů se nazývá nod.

Kosmické lodě

Nonggové používají tři různé typy vesmírných lodí. Především jsou to čočkovité lodě o velikostech 24 m, 42 m a 67 metrů. Dále existují trámová vřetena, která jsou dlouhá 70 m. Pro výpravy na dlouhé vzdálenosti se používají dvoutrupé lodě o délce 450 m.

Dějiny

Předkřesťanská éra

Kolem roku 7000 př. n. l. (přesné datum není znímo) se Nonggům pouze pomocí diplomacie podařilo učinit z galaxie Gorhoon oázu míru. Významné postavení jim bylo dopřáno ze dvou důvodů: zaprvé byli považováni za čestné a schopné a zadruhé se žádný jiný gorhoonský národ nemohl pochlubit takovým artefaktem, jako byl Onggský dóm.

Přibližně v té době vyletěl z dómu Heliot a předseda vlády Lotos Nurt byl vyslán, aby s cizincem promluvil. Heliot vyprávěl o hřibovitém dómu, o Mostu do nekonečna a o koalici Thoregon, jejímž cílem bude šířit mír. Nonggům tím byla nabídnuta možnost připojit se k této koalici. Jako první zkoušku ovšem museli zlikvidovat osm vesmírných nebezpečí. K tomu by jim bylo dovoleno použít arzenál Baolin-Ndaů. Lotos Nurt neváhal a jménem svého lidu nabídku přijal. Obdržel od Heliota propustku a byl jmenován prvním Čtvrtým poslem Thoregonu.

V následujících letech Nonggové uspořádali osm výprav, aby tato vesmírná nebezpečí zničili. Definitivně se jim však povedlo vypořádat pouze se čtyřmi hrozbami. Další čtyři byly eliminovány pouze dočasně: Goeddu několik dvoutrupých lodí v galaxii Suuvar uvěznilo v její hyperprostorové bublině. KONT byl v galaxii Norrowwon zachycen trámovým vřetenem s Jámou. Jii'Nevever v galaxii Puydor byla z paluby trámového vřetena napadena časovým torpédem a uvržena do labyrintu temporálních polí. Konečně Guan a Varové byli uvězněni ve Slunečním trezoru v Chearthu.

Kolem roku 2000 př. n. l. se Nonggové rozhodli rozebrat svou domovskou planetu a postavit sférická kola. Od té doby obíhá kolem slunce Teuller 12 kol - kolo Kenteullen ukrývalo Hřib. Od té doby se také mezi Nonggo stalo tradicí nosit za příjmením jméno kola, na kterém se člověk narodil. Toto rozlišování však nesouvisí s lokálním patriotismem.

12. a 13. století NGL

Zhruba v roce 1189 NGL začali Nonggové transportovat Heliotské tvrze. První z nich vyzvedli u Baolin-Ndaů. O několik desetiletí později vyzvedli další v Pentrickém mračnu. Tu už ovšem podle schámat Baolin-Ndaů postavili Galorňané. Tvrze byly uskladněny v soustavě Teuller.

V roce 1219 NGL Šabazza osvobodila KONTA a velice ochotně mu prozradila původ těch, kteří ho věznili. Z pomsty se KONT postaral o to, aby se zbláznili všechny neurony v systému Teuller. To způsobilo, že Nonggové zažili smyslové přetížení, proti kterému se nedokázali ubránit. Když došlo k útoku, Zenndicyl Pervorat Zeun se právě za účelem tréninku odpojil od neuronů. Proto byl jediný, kdo ještě mohl něco dělat. Přinesl ze sférického kola Kort druhou jámu a zneškodnil s ní KONTA. Za tento čin byl jmenován novým Čtvrtým poslem Thoregonu.

Dne 26. září 1289 NGL nainstalovali Nonggové jednu z Heliotských tvrzí ve Sluneční soustavě. V časných ranních hodinách 27. září technici dokončili montáž a o den později předali tvrz LSP. 1. října začal Konstituční rok gigantickou světelnou show nad hřibovitým dómem na Trokanu. Tvrz měla navázat trvalý mezigalaktický kontakt mezi terranskou Sluneční soustavou v Mléčné dráze, nonžským systémem Teuller v galaxii Gorhoon a soustavou Karakhoum ve stejnojmenné galaxii, patřící Tvůrcům: Z toho měl vzejít zárodek Heliotské plástve. Ve skutečnosti došlo k uzavření základní státní smlouvy mezi LSP a Nonggy. Vědec Tautmo Aagenfelt se ztratil na Kenteullenu a po několik dní se ho nepodařilo najít.

Nonžskou karavanu do Karakhoumu však přepadla Šabazza, která zničila Nonggy a ukradla Heliotskou tvrz. Umístila ji na oběžnou dráhu kolem planety Thorrim v galaxii DaGlauš. Na stejné místo nalákala džerrskou hordu taky Poulonese. Barbarští Džerrové měli zanedlouho napadnout Zemi.

Kallia Nedrunová, ovládaná nanokolonou, pronikla na palubu tvrze ve Sluneční soustavě a nanokolona se zmocnila vlády nad mezigalaktickým transmiterem. O několik dní později došlo k explozi zdroje síly tvrze - v tomto případě nejspíš vlivem nějakého bezpečnostího zařízení Baolin-Ndaů, než z popudu Šabazzy, která měla v plánu tvrze využívat mnohem delší dobu. Stejný osud potkal i obě zbývající tvrze. Až do výbuchu tvrz nekontrolovaně produkovala faktorové parní bariéry. Když tvrze nakonec explodovaly, mělo to pro Nonggy dva důsledky: Dosud neotevřené muzeum na kenteullenském kole bylo vyměněno za čtvrť Kalkata-Sever. Hyperfyzikální tlaková vlna zabila všechny živé bytosti do vzdálenosti 10 milionů km. Kromě toho selhaly veškeré biopozitroniky v okruhu několika světelných hodin a na několik sekund vypadly i syntrony. To poškodilo jámu a umožnilo KONTOVI osvobodit se.

V odplatě se okamžitě vrhl na neurony a přivedl je ke kolapsu pomocí příliš velkého datového provozu. Nonggové tím byli šokováni a zcela ochromeni. Down Kempeš Kort byl jediný, kdo byl zvyklý na život bez neuronů. Protože nemohl očekávat žádnou podporu od svých druhů, jeho poslední nadějí bylo požádat o pomoc Terrance z Kalkaty-Sever. Zde se setkal s Perrym Rhodanem a Reginaldem Bullem, kteří přišli skrz Hřib. Společně s nimi se pokusil využít poslední jámu, ale ta se ukázala jako nepoužitelná. Teprve když se Perry Rhodan dostal ve svém galorňanském skafandru do KONTOVY bezprostřední blízkosti, bylo možné s robotem navázat smysluplný kontakt. KONT tak mohl být konečně opraven.

KONT byl plný lítosti nad tím, co udělal, a jako omluvu nabídl svá shromážděná data Nonggům jako dočasnou knihovnu. Za svůj hrdinský čin byl Down Kempeš Kort jmenován novým Čtvrtým poslem Thoregonu. Během několika následujících týdnů pomohli Nonggové Perrymu Rhodanovi vystrojit výpravu do Šaogenské říše nebes.

Během Tisíciletí válek pravděpodobně došlo k mimogalaktické invazi do Gorhoonu. Přesnější údaje nejsou známy.

Zvýšení hyperimpedance

Jak se Nonggům dařilo po zvýšení hyperimpedance, není známo.

Zdroje

PR 1860, PR 1876 - PR 1879, PR 1883 - PR 1885, PR 1890, AUBO 1

Tento článek obsahuje základní informace převzaté ze stránky »Nonggo« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org) a v budoucnu bude rozšířen