Perry Rhodan 1997 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1997
Název:Konec Slunečního trezoru
(Ende des Sonnentresors)
Autor:Arndt Ellmer
Cyklus:Thoregon / MATERIA
Vydáno poprvé:30.11.1999
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1291 NGL = 4878

Ve svatém městě Gunjaru zachrání starého krystalického strážce Vredentaicha1) pomocí svých nadpřirozených schopností 24 let starý Vlatši Veldenhovv, člen gildy mistrů zlodějů, před popravou rozčtvrcením. Ačkoliv se jako mistr zloděj může učinit neviditelným, je Vldenhovv načapán empatem Boningrareyem, jedním z posledních Wylkasů, malého národa potomků Wlatšidů, kteří na počátku invaze Algiotů do Chearthu byli pod velením Dro ga Dremma na svém domovském světě Wylkado skoro vyhlazeni. Vredentaich vyčítá Wylkasovi, že se pokoušeli zbavit Gharrského sklidnění2) a z pirátské činnosti vyvinout gldu zlodějů a mistrů zlodějů, aby zachovali válečnou minulost Wlatšidů. Když se mu Boningrarey pokusí zabránit, aby vzal Veldenhovva sebou, zabije krystalový strážce Wykla. Mistra zloděje, kterého si vybral za následníka, nutí Vredentach, aby vzal krystalickou květinu, dárek Nisaaru, podle příkazu Sirka, a dal jí Vil an Deschovi. Starý strážce se nato rozpadne v krystalický prach, který Veldenhovv sebere do koženého pytle. Ačkoliv rozkaz jeho nitro stále odmítá, vydává se mistr zloděj na palubu GANIRANY, kterou Vredentaich zavolan na Gunjar. Ganzetta oznámí, že nyní také Enderrhome3) padlo do rukou Algiotů. Aby Vil an Desche nalezl, odlétají Wlatšidové do systému Reehan, ke kterému podle zprávy Scoctora Phen yl Hydra letí flotila Corr re Ventha. Flotila mezitím obsahuje už 30.000 lodí, poté co se malé jednotky Lamniatů, Punleů a Kanogalů jakož i svazy Saggarů, Voranesů, Oschongů, Zyekerů a Prokidenů podřídili Vil an Deschovi. V systému Reehan dobude 98.000 Haluťanů, kteří se udadili na extrémním světě Saandoka, s čtyřista malými robotskými křižníky dva tisíce tazolských šípovitých lodí. Vil an Desch a Corr re Venth zřejmě opustili systém. Wlatšidové je dostihnou teprve u červeného slunce na severním okraji Chearthu. Na palubě LINOR RU XION odevzdá Veldenhovv Vil an Deschovi krystalickou květinu, a Scoctore ihned vnímá Nisaarův příkaz, aby Algion vedl k míru.

Poté co ukradne několik předmětů z LINOR RU XION, vrací se mistr zloděj na GANIRANU. Chce se dostat na planetu Belnadol, ukrytu své gildy, ale Ganzetta ho vysadí, necelé dva dny po jeho odchodu z Gunjaru, opět u Hernstalovy brány.

Mezitím se snaží Haluťani stabilizovat svými modulovými loděmi strukturu Slunečního trezoru. Přesto se ale podaří několika Guan a Varům přeskočit na vnější slunce Trezoru. Protože v okolí hroutícího se Slunečního trezoru není možné žádné normální spojení, musí vytvořit Vincent Garron s vynaložením všech sil hyperúdolí, s pomocí kterého členové posádky TAUCOONU jako kurýrové mohou koordinovat ostatní Halutské lodi. Stále ještě nedává Sirku žádnou zprávu o cílech Gan Grango Ranka. Myles Kantor spekuluje dokonce nad tím, jestli se nejedná o záchranu umírajího vesmíru Tarkan4). 28. dubna 1291 NGL koliduje TAUCOOM skoro s řídící stanicí Kauhrium, poté co jsou vystaveny dimenzionálnímu posunu. Skrz Garrona je Sirku varuje před nepřátelským plavidlem o více než dvanáctinásobné velikosti SHE'HUANU a naléhá, aby se Gan Grango Ranka provedla dříve než se plánovalo.

Teprve když definitivní kolaps 29. dubna kolem 2:00 hodin bezprostředně hrozí, podaří se Mylesu Kantorovi a Haluťanům Sluneční trezor dalekosáhle stabilizovat. Protože Sirku ve SHE'HUANU nehybně stojí a nedává už žádné další pokyny, pronikne obrovská Haluťská loď kolem 22:00 do Slunečního trezoru. Tři světelné hodiny před Skoghalem narazí na TAUCOOM. Když se uprchlí Guan a Varové o hodinu později vrátí na červené obří slunce, odpálí Ramu Shagor, velitel SHE'HUANU, Skoghal. Červený obr se promění v jasně bíle zářící energetickou zónu, se které tryská ven paprsek. Ten obklopí TAUCOOM, ale Vincent Garron jí krátkodobě zachrání v hyperúdolí. Monochrom-mutant odevzdá Sirkuovu informace, že Gan Grango Ranka bezprostředně nastává, a že Guan a Varové mají úkol regulovat energetické hospodaření Thoregonu, a zachrání tak život 350 biliónů inteligentních bytostí. Bezprostředně poté se vynoří také Dao-Lin-H'ay, která PYXIS se space-jetem opustila v Halutské lodi. Když hyperúdolí zanikne, jsou galaktikocé jako virtuální částice vrženy v nepochopitelném proudu do dálky5).

Skoghal se smrští potom do malého gravitačního centra, které se podobá černé díře Wlaschos. SHE'HUAN letí se zbytkem Yaronag-modulů k části galaktické flotily, která dvacet světelných let od systému Lhanzoo zaujala pozici. Tam jsou galaktikové na palubách svých lodí náhle postiženi strašným traumatem6).

Společně se svazy Wlatšidů a Gharrů udeří Vil an Desch, jehož flotila už obsahuje 70.000 lodí, na Dro ga Dremma. Ten se dá nakonec na útěk a Vil an Desch se vydává do své galaxie.

Na Gunjaru se krystalické zbytky Vredentaicha dostanou do Veldenhovva těla, a mistr zloděj nemůže zabránit, aby se stal novým strážcem pustiny, kde v krystalech odpočívá esence všech Wlatšidů a Vlatšisů, kteří kdy žili na Gunjaru. Současně se zánikem Slunečního trezoru klesá Hernstalova brána. Veldenhovv je postižen strašlivou vizí, ocitne se pak ale tisíciletí v budoucnosti, v čase, kdy je celý Gunjar pokryt krystaly7).

Aktuální data:
3.7.2022
1565 před NGL
27. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459763.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál