Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1735
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1735
Název:Obchodní centrum Eastside
(Handelszentrum Eastside)
Autor:Arndt Ellmer
Cyklus:Velká kosmická záhada / Ayindiové
Vydáno poprvé:1994
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1217 NGL = 4804
Hamamešané v oblasti Bluesanů - Hanzovní specialistka zasahuje
Hlavní postavy románu:

Slüram Tylüyit - vysoký úředník gataské říše se sklonem k hrubým žertům

Dilja Mowak - Oxtorňanka má hodně zkušeností kolem hamamešského zboží

Stivvak - Hamamešan dostane podivný dárek

Stury Suurwill - linguidská mírostrůjkyně

Harold Nyman, Esker Harror - Pozemšťané v moci Hamamešanů

Hamamešský velitel Stivvak, který se svými loděmi vynoří v systému Verth, aby tam zařídil bazar VORACHEM, se podřídí pokynům osvíceného hraničního strážce Slürama Tylüyita, který plánuje umístit bazar na orbitu kolem bezplanetárního slunce Chorat, dvacet jedna světelných let od Gatasu. Se svými dvanácti 624 metrů vysokými buňkami, které se tvarem podobají bluesanským vejcím, představuje VORACHEM pro obyvatele Eastside symbol mužské síly a ženské plodnosti. Navzdory tomu zanikne zájem kupujících už po několika hodinách1). Postupně ale začnou bazar navštěvovat stále více Arkonidané, Skokané a příslušníci dalších galaktických národů.

Když se v listopadu roku 1217 NGL PERIHEL objeví v systému Chorat, odlétá také Dilja Mowak2), která již 31. července dostala od Geo Sheremdoca příkaz sledovat veterány z BÁZE, s IRA ROGABERG3) do Eastside. V diskovité lodi Tylüyita LESK DOMOVA může Oxtorňanka v ochraně deflektoru proniknout nepozorovaně do bazaru4). Tam objeví produkty galaktické vyspělé technologie, které Hamamešané vyměnili za své zboží. Nakonec si na Gatasu opatří člun CHOP SÜEY a vrací se s členy IRA ROGABERG do bazaru, aby našla veterány. Hanzovní agenti si na šesti na Gatasu najatých testovacích osobách potvrdí podezření, že záření hamamešského zboží na Bluesany nepůsobí1). Zatímco začnou střílet na Skokanský křižník SURFOR, podaří se jim zabránit skupině Galactic Guardians5), aby do bazaru odvezla 48 vysoce kvalitních terranských transformačních děl. Posádka PERIHELU zůstane ale nenalezena, protože je podle rozkazu vysokého Hamamešana Jorror6) už na cestě na Findercraft, arkonidský koloniální svět v halu Mléčné dráhy.

Tam dostanou Harold Nyman a Esker Harror7) vzhled arkonidských šlechticů Seano a Sigfrenda Bonka. Pak odstartují s obchodní lodí DRONDORA a OSCH a převezmou ve volném prostoru od lodí Hamamešanů 12 milionů robotských trpaslíků typu Huyla. Loď Galactic Guardians, která současně bere na palubu zboží z jiné lodi z Hirdobaanu, zmizí v hlubinách vesmíru8).

Mezitím dorazí linguidská mírostrojkyně9) Stury Suurwil do VORACHEMU. Ačkoliv se její národ stále ještě koncentruje na to, jak se vyrovnat s minulostí, zamýšlí mladá Linguidka z pocitu odpovědnosti odvrátit Hamamešany od toho, aby nadále zasívali závist a svár mezi obyvateli Mléčné dráhy. Kvůli zboží z Hirdobaanu se ale Linguidka zhroutí. Dilje Mowak vysvětluje Stury Suurwill později, že negativní aurou zasažené hamamešské zboží disponuje potenciálem zničit linguidskou civilizaci.

30. prosince propašují Nyman a Harror malé, humanoidní hamamešské roboty, kteří mohou pracovat jako rádci, sekretáři a partneři pro rozhovor, jako údajné produkty z Findercraftu na Terru10).