Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1750
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1750
Název:Karavana zoufalých
(Karawane der Verzweifelten)
Autor:Robert Feldhoff
Cyklus:Velká kosmická záhada / Hamameš
Vydáno poprvé:1995
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1218 - 1220 NGL = 4805 - 4807
Jsou Imprint-Outlaws - a vyrážejí do Hirdobaanu
Hlavní postavy románu:

Teaser Kroom a Gyrengo - zvláštní pár

Homer G. Adams - finanční génius v nesnázích

Geo Sheremdoc - komisař LSP zakročuje

Stomal Zystaan - absolutně chladnokrevná »admirálka«

Boris Siankow - Nexialista pracuje s Bluesanskými vědci

Protože Homer G. Adams1) není ochoten, vzdát se svého trpaslíka typu Huyla2), řekne mu komisař LSP Geo Sheremdoc 3. května 1218 NGL, že 13. května bude zbaven úřadu Hanzovního šéfa. Aby se později mohl dostat do Hirdobaanu, postará se Adams, který se dozvěděl, že ve Velkém Magellanově mračnu zanikl účinek zboží Hamamešanů, okamžitě o to, že zcela moderní TANKSET, sesterská loď ODINU3), čtyři 250 metrů velké kulové lodě a pět lodí typu IRA ROGABERG4) budou bez posádek přesunuty z Olympu do osamělého systémi Biereng. 13. května sesadí Hanzovní mluvčí Adamse v OCELOVÉM DVOŘE s dvaceti osmi hlasy k šesti. Jeho nástupcem je jmenován Sheremdoc, s dodatkem, že odstoupí, až Adams bude opět schopen svůj úřad zastávat.

Také v Mléčné dráze začíná zvláštní záření hamamešského zboží doznívat. Bluesan Ayolü Metül, vědec v týmu Borise Siankowa zjistí, že hamamešské produkty vydávají impulzy v dosud neprozkoumaném vlnovém rozsahu psionického záření. Z jeho souměrnosti vyvozuje, že tento »psionický imprint« byl zboží strojově vštípen. Pomocí depoefektu zůstane psionický náboj beze změny zachován, dokud zboží nezíská kontakt s živou duší. Laboratorní pokusy s hamamešskými kusy, které byly odebrány Galaktic Guardianům5), ukazují, že při kontaktu s živým tvorem nastává nejdříve slabá, potom silnější psionická interakce, ve které se psionický potenciál zboží spojí s potenciálem bytosti. Náhlý vzestup psionického potenciálu je pociťován jako zával štěstí. Protože se přitom do jeho vlastního potenciálu vrazí klín, zůstane tam neuzavřitelná mezera, pokud psionická zásoba hamamešského zboží dojde. Příčinou je neukojitelná závislost6).

Po šesti týdnech zanikne ve Sluneční soustavě psionický imprint z bazaru KOROMBACH7) pocházejícího hamamešského zboží. Všude v galaxii se začne mezi závislými šířit žal a zoufalství. Hromadí se sebevraždy a záchvaty amoku. Mnoho obětí obchodníků z Hirdobaanu opustí rámec legality a stanou se Imprint Outlaws. Zároveň se nesvědomití obchodníci pomocí podvodných intrik snaží na zoufalých obohatit.

Společně s 3100 Imprint-Outlaws se bývalá akonská admirálka Stomal Zystaan zmocnila s krajní brutalitou akonské loděnice VESLAN a ukořistí 450 kosmických lodí. Protože se jeho hamamešská čelenka spojila s jeho mozkem a dovoluje mu ovlivňovat technické přístroje8), vezme si s sebou admirálka jako robočlověka označovaného, prostoduchého Teasera Krooma. Jediná nezávislá osoba v doprovodu Stomaly Zystaany je Tomopat Gyrengo, humanoid, jehož nebezpečné tykadlovité ruce jsou normálně spoutané Ghyrdem, čímsi jako svěrací kazajkou9). Vůči Kroomovi vysvětluje domorodec z planety Tompat, že si ho Akonanka zotročila jedem10).

Pro svou malou flotilu zrekrutuje Adams nejdříve komandanta LSP Borna Umkhete a dva tisíce dalších závisláků, mezi kterými se ale nenachází žádný Imprint-Outlaws. Svého původního plánu zkrátit si let do 118 milionů světelných let vzdálené galaxie použitím transmiterové trasy do Estartu11), se musí Adams vzdát, protože Somerové, kteří brány provozují, jsou rovněž závislí.

V oblasti na okraji galaktické Westside ležícího obřího slunce Turmalon se shromažďují lodě závisláků k doletu do Hirdobaanu. Aby zamezil kosmické bitvě, zřekne se Sheremdoc zabránit v odletu větší části ukradených lodí. S asi 13000 loděmi všeho druhu odstartuje 39.5 milionu z osmnácti miliard závisláků v červenci ke galaxii Hamamešanů. 4500 závisláků má na palubě 1500 metrů velká SIAMESE GIRL, nemocniční loď LSP. V jejím doprovodu letí PARACELSUS12), který chce v Hirdobaanu sbírat data pro uzdravení závisláků. Pod velením Ayolü Metül odstartuje také 20 lodí Bluesanů, aby tam vypátrali tajemství Imprintovaného zboží13).

12. července vyrazí Esker Harror a Harold Nyman14) s 200 metrovým kulovitým křižníkem ORMIGO, který měl být původně novou vlajkovou lodí Sheremdoca, kterou ukradli v loděnicích na Ferrolu, do Hirdobaanu. Doprovázeni dalšími 260 loděmi zamíří nejdříve ke stanici Coma-115), aby si opatřili směnné zboží pro Hamamešany. Najdou tu ale jen prázdné sklady, protože se flotila Adamse, která je na cestě s 320 dalšími loděmi, tam již 10. října obsloužila. Teprve když TANKSET po návštěvě Coma-315) musí opravit své hypertropové čerpadlo, mohou Harror a Nyman předhonit Adamsovy lodě a vyrabovat Coma-4 a Coma-515). 2. června 1220 NGL se oba svazy setkají u Coma-615) a vyrabují jí společně, protože žádná z flotil není zřetelně silnější, dříve než odletí do blízké galaxie Hamamešanů. BÁZE16), která na svém domovském letu k Mléčné dráze dorazí o tři dny později ke Coma-6, tam najde už jen několik Androgyních robotů17).

Ze 13500 kosmických lodí, které v roce 1218 NGL vyrazily z Mléčné dráhy, jich v létě roku 1220 NGL dorazí do Hirdobaanu jen 11200.