Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1780
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1780
Název:Hořící měsíc
(Der brennende Mond)
Autor:Robert Feldhoff
Cyklus:Velká kosmická záhada / Hamameš
Vydáno poprvé:1995
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1220 NGL = 4807
Chtějí na Level 13 - a zjednají provizórium
Hlavní postavy románu:

Reginald Bull - plošinou WIZO si troufne rizikové akce

Erania Elbers - bývalá závislačka na Imprintu

Ronald Tekener - čeká na návrat přítele

Icho Tolot - Haluťan startuje k létající továrně

Atlan - Arkonidan objeví zdroj tajemných kostek

Při návratu do Endreddova okrsku už na fázové skokany nečekají Opera-roboti. Terranka Erania Elbers zavede Ronalda Tekenera na Skeat, Level 11, k více než stovce rakvovitých nádrží, ve kterých se nacházejí Androgyní roboti1).

16. listopadu 1220 NGL stoupají Atlan a Icho Tolot v ochraně deflektorů k 1.8 kilometru dlouhé a 1.5 kilometru široké létající továrně, která stojí padesát kilometrů nad Bebenheimem, jednom z regionálních karuselů Zimbagu. Uvnitř továrny vyrábějí automatické stroje kostky, které jsou nakonec v plástovém energetickém poli vybavené Imprintem, dříve než zabalené v kontejneru zmizí v miniaturním karuselu. Když jsou Arkonidan a Haluťan přepadeni Opera-roboty, utrpí továrna těžké škody. Atlan a Tolot se zachrání v miniaturním karuselu. Vzhledem k hrozícímu pádu továrny evakuuje Tekener, Dao-Lin-H'ay a další fázoví skokani galaktiky z okolí Bebenheimu. Trione Visch, přívrženkyně Techno-proroka Baana Fokkera2), odmítne ale v naději na nebe Zeytterů, ráj nad Endreddeho světy, Tekenerovy požadavky. Při nárazu na povrch Zimbagu je továrna zcela zničena, trychtýřovitá věž a karusel Bebenheimu zůstanou naproti tomu neporušené. Zatímco se mnoho Opera-robotů přibližuje k továrně, skončí On-fáze fázových skokanů.

Současně odlétají Reginald Bull, Fink Petticul, Fherll Checkert, Belavere Siems a Dino Gonkers s chatrně smontovanou kosmickou lodí WIZO k Nundoru »hořícímu« měsíci Mollenu. Bull chce prozkoumat, zda v Maštarské suitě na Vendrai objevená hvězdná obloha3) byla skutečně zachycena z Nundoru4), jak malé odchylky od z Mollenu viditelné konstelace napovídá. Kromě toho se Pozemšťan domnívá, že Nundor je identický s Levelem 13 nebo 14. Vyšší atmosférické vrstvy měsíce obsahují velké množství zlatého prachu, který refrakcí a odrazy vyvolává dojem, jako by Nundor stál v plamenech. Co se týče teploty a gravitace, je Nundor shodný se dvanácti známými Levely. Zřejmě se ale v tomto případě jedná o původní hodnoty více než Země velkého a téměř zcela vodou pokrytého světa. Tvrdé přistání na severní špici kontinentu, který je pro svou formu a mnoho předsunutých ostrovů nazván Prskavka, WIZO těžce poškodí.

Po uplynutí třináctihodinové fáze se ukáže, že na Nundoru nepůsobí oscilační efekt, a Bull a jeho společníci objeví genetickou továrnu. Ve dvanáctihranné budově, která tvoří její centrum, najdou zakonzervované zbytky více než sto tisíc let starého prvotního Arachnoida5). O něco později zjistí galaktikové, že na Nundoru byli Hamamešané vypěstováni z primitivních rybích předků6). Sedm Pozemšťanů začne prozkoumávat genetickou továrnu. Ostatým drátem obehnané vesnice, jejíž formy se podobají amfiteátru na moři, reprezentují různé stupně hamamešského vývoje. 18. listopadu následuje Bull a jeho společníci z genetické továrny vycházející potrubí na úroveň, ve které jsou uloženy tři tisíce skleněných kalichů na deset metrů vysokých podstavcích. Růžová, lepidlovitá, ale zřejmě inteligentní hmota, která se v rourami spojených nádobách nachází, vyzařuje auru dobrého zdraví, která galaktiky neodolatelně přitahuje. Dříve než Bull své druhy následuje do nitra hmoty, pozná její identitu7).