Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1650
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1650
Název:Let k Velké prázdnotě
(Flugziel Große Leere)
Autor:Horst Hoffmann
Cyklus:Velká kosmická záhada / Velká prázdnota
Vydáno poprvé:1993
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1202 NGL - 1206 NGL = 4789 - 4793
Expedice ve směru Coma Berenices - na stopě velké hádanky
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan - vede expedici k Velké prázdnotě

Robert Gruener - kybernetik přijde o své děti

Arlo Rutan - šéf komanda si hraje na válku

Harold Nyman - velitel vede knihu

Mila a Nadja Vandemar - zrcadlově narozené na palubě BÁZE

Již během první etapy letu k Velké prázdnotě1) se musí Perry Rhodan vypořádat s rivalitou mezi Ertrusanem Arlo Rutanem, který vede pěchotu nosné lodi, a Aktetem Pfestem, šéfem bojových oddílů ATLANTIS. 27. října 1202 NGL dorazí BÁZE do 16 milionů světelných let od Mléčné dráhy vzdálené galaxie NGC 48262), která je cílem první etapy. V blízké malé galaxii nechá kybernetik Robert Gruener první kmen svých Androgyních robotů vybudovat na planetě Coma-1 základnu. Dvacet přizpůsobivých a sebereprodukce schopných strojů má vytvořit robotskou civilizaci a tak vytvořit předmostí Kosmické hanzy.

Poblíž čtyřicet čtyři miliony světelných let od Mléčné dráhy vzdálené galaxie NGC 4670 vznikne na místě v prázdnotě, ke kterému BÁZE přiletí 31. března 1203 NGL, jako druhé předmostí kosmická stanice.

13. července, den před začátkem dalšího letu, dojde u Coma-3 v 63 miliony světelných let vzdálené kulovité hvězdokupě k mírumilovnému setkání s kosmickou lodí robotské civilizace, jejíž stavitelé se sami vyhubili v bratrovražedné válce3).

V listopadu vznikne ve vzdálenosti 85 milionů světelných let na měsíci metanovo-amoniakového obra čtvrté předmostí.

Když BÁZE 15. února 1204 NGL vyrazí z vesmírné stanice Coma-5, jejíž stanoviště je vzdáleno 100 milionů světelných let od Mléčné dráhy, objeví se Philip. Popohání Galaktiky ke spěchu a dělá nejasné náznaky o hrozbě, která vychází z Velké prázdnoty, která by mohla uškodit celému vesmíru4).

20. května dorazí expedice, 118 milionů světelných let od Mléčné dráhy, k místu srazu dohodnutému s Colounshabou a Pulandiopoulem1), ale teprve o sedm dní později narazí Rhodan s ODINEM v galaxii NGC 4793 na barakudovitou loď Arcoanů. Prozkoumávali v galaktickém systému, který nazývají Queeneroch (Nekonečná země), už týdny stopy odštěpeného národa jejich bojovných předků. Jako symbol pro sounáležitost Arcoanů a Galaktiků nechá Rhodan vybudovat Coma-6 na kusu trosek bývalé páté planety systému Guinnekh, bývalém domově Arachnoidů, který Queenerochové nejdříve podrobili a potom se vzájemně zničili5). 523 členů posádky BÁZE, kteří 9. června vrátí z výletu na kyslíkový svět v NGC 4793, mezi nimi i velitel Harold Nyman, je nyní postiženi neznámou nemocí. Sedmatřicet z nich zemře. Přímo před odletem BÁZE se vynoří cizí kosmická loď, která je zřejmě vazalem neznámé duchovní moci. Spekuluje se, že tato moc do onemocnělých cosi vložila6).

V říjnu je na okraji 142 milionů světelných let vzdálené malé galaxie Čočka na Marsu podobné planetě vysazen sedmý kmen Androgyních robotů, v lednu 1205 NGL ve vzdálenosti 158 milionů světelných let od Mléčné dráhy v kosmické stanici osmý, v květnu stejného roku na rajské, hmyzem ovládané třetí planetě žlutého slunce, 180 milionů světelných let od domova, devátý.

3. září dorazí BÁZE do galaxie NGC 4712, jejíž vzdálenost k Mléčné dráze činí 202 milionů světelných let. Při hledání vhodného světa pro základnu zmizí křižník BAS-KR-07 KEMOAUC7) bezestopy8). Haluťan Koul Laffal, jehož puzení právě nastává, se vydá s FORN spontánně k Velké prázdnotě. Tarc Bottam a Muron Preyll ho sledují se svými loděmi. Také Paunarova TARFALA s Icho Tolotem na palubě se vydává k Velké prázdnotě. Na praještěry obydlené planetě Coma-10 jsou v okolí desáté robotské kolonie objeveny záhadné rostliny s kapraďovými listy a orchidejím podobnými květy, kterým se jiní živočichové vyhýbají. Pro jistotu usídlí Gruener na druhé straně planety, na které se žádné orchidejní kapradí nevyskytuje, další kmen Androgyních robotů9).

14. ledna 1206 NGL ukončí BÁZE 1.3 milionu světelných let od jako Andromeda velké galaxie poslední nadsvětelnou etapu a dorazí k pulzaru Borgia na okraji Velké prázdnoty, u kterého se má setkat s Philipem. Není tu ale ani Ennox, ani TARFALA nebo kulovité lodě Haluťanů10).