Perry Rhodan 1716 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1716
Název:Činka Somerů
(Die Hantel des Somers)
Autor:Arndt Ellmer
Cyklus:Velká kosmická záhada / Ayindiové
Vydáno poprvé:1994
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1217 NGL = 4804
Jsou návštěvníky z Estartu - a postarají se o neklid ve Sluneční soustavě
Hlavní postavy románu:

Geo Sheremdoc - komisař LSP má zvládnout horu problémů

Furunoed - arogantní návštěvník z Estartu

Koka Szari Misonan - První Pozemšťanka vězí v diplomatických potížích

Harold Nyman - veterán z BÁZE reaguje podivně

Dilja Mowak - oxtorňanská hanzovní specialistka se vrací se zprávou z Magellanu

Zatímco je Mars evakuován1) pod vedením Harolda Nymana, bývalého velitele BÁZE, na Zemi, Venuši, do pásu asteroidů a na měsíce Saturnu, snaží se na Titanu vědci kolem Borise Siankowa v rámci projektu DORADO s podporou NATHANA vyhodnotit Diljou Mowak získaný paměťový krystal Porleytů2). Při výrobě malého holografického modelu porleytského stroje se objeví nevysvětlitelná chyba. Kvůli podezření, že za to může zneužití měsíční syntroniky vřetěnovými bytostmi3), je NATHAN podroben důkladnému vyšetření.

Na Marsu se začnou urovnávat výškové rozdíly. Krystalizační proces pokračuje do vnitřku planety a smrtící zóna kolem krystalů se stále roztahuje. Výpočty ukazují, že během jednoho roku bude veliká 0.7 astronomické jednotky a tak dorazí k dráze Země, která se 9. března roku 1218 NGL přiblíží ke čtvrté planetě na 0.63 astronomické jednotky.

Mezitím dorazí Somer4) Furuneod se 150 metrovým diskovitým křižníkem CILINO do Sluneční soustavy. Domýšlivý velvyslanec si stále hraje s malou činkou, která nepřetržitě mění barvu. Agituje kolem obchodních styků Kosmické hanzy s Estartu a upozorňuje na činku jako stimul, ze které vychází záhadná přitažlivost. Zvlášť Nyman a 430 veteránů z BÁZE, kteří se nemohli stejně jako bývalý velitel zúčastnit druhé expedice Coma5), protože se při prvním letu BÁZE k Velké prázdnotě v galaxii NGC 4793 dostali do moci neznámé duchovní bytosti6), jsou činkou fascinováni7). Koka Szari Misonan, která se chce vyhnout dalšího neklidu ve Sluneční soustavě, se pokusí přimět Somerskou delegaci k letu k Humanidromu. Aby získal čas, letí Furunoed navzdory všem zákazům k Marsu, otočí ale když se CILINO dostane do nevolnost vyvolávací zóny, která obklopuje smrtelnou oblast. Když Nyman Somera nakonec navštíví na Callisto, vyzve ho, aby ho následoval do soustayv Scarfaaru. Veterán z BÁZE si pronajme 100 metrový kulový křižník PERIHEL a odletí na Lokvorth8).

Ačkoliv NATHAN se pokouší zabránit svému vyšetřování, poznají vědci, že syntronika chce zatajit určité historické procesy a věnuje dvacet procent kapacity tajnému projektu. Když se 27. února 1217 NGL bez NATHANOVY účasti podaří vytvořit model 50 metrů dlouhého, 20 metrů širokého a 10 metrů vysokého porleytského dimenzionálního stroje, který má tvar ohnutého rohu s otupenými konci, ukáže se, že porouchané operativní jednotky samy sebe opravily. Zaútočí na stavbu stroje.

Aktuální data:
5.7.2022
1565 před NGL
29. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459765.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál