Perry Rhodan 1438 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1438
Název:Děti ze zkumavky
(Kinder der Retorte)
Autor:Ernst Vlcek
Cyklus:Cantarové
Vydáno poprvé:1989
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1125 - 1144 NGL = 4706 - 4731
Nový život pro Mléčnou dráhu - z genetické továrny z Aralonu
Hlavní postavy románu:

Pheldor - geniální genetik z Aralonu

Aribo - »nepodařený« Aras Invitro

Plinal - Aribův přítel a spolutrpitel

Clynac - nemilosrdný lovec klonů

Iratio a Mory - bojovník a jeho družka

Aralon1), odjakživa centrum biologického a lékařského vývoje v Mléčné dráze, má vyvinout prostředek pro hromadnou produkci Klonů, kteří budou označováni také jako Invitři. Jako člen stočlenného dávky '25 zde vyroste také Araský klon Aribo. V sotva dvanácti letech pozná Aribo, že neodpovídá obrazu dokonalého klona, protože při explozi zařízení k produkci kreitských klonů, kteří jsou označováni jako Hyguphoti, projevil strach. Výraz Hyguphoti vznikl z enzymu Hypoxanthin-Guanin-Phosphoribosyl-Transferase, jehož absence u bojovníků určitých ertrusanských Invitrů vyvolává kvůli nadprodukci kyseliny močové zvýšené agresivní chování při snížení inteligence. Vysoce nadaný Aribo projevuje těsné přátelství ke svému druhovi z ročníku Plinalovi, který má stejnou zdánlivou skvrnu jako on. Když v roce 1143 NGL nastanou zkoušky, vidí se oba mladí Invitrové být ohrožováni Cantarem Clynacem, který jako lovec klonů má za úkol přivést nepodařené klony jako genoodpad k recyklačnímu procesu.

Aribův výrobce Pheldor se ale včas vrátí z planety Euhja v systému hvězdy Euthat2), kde musel rozřešit problém při výrobě obojživelných klonů3). Dvě stě let starý geniální araský genotechnik vidí v mladém klonovi, jehož vývoj cíleně ovlivnil, svého syna. Zatímco je jako asistenty vezme s sebou na služební cestu s lodi ARASIM, dostanou se Pheldor Aribo a Plinal před Clynacem do bezpečí. Během letu oznámí vědec Aribovi, že se před několika desetiletími připojil k odporové organizaci WIDDER, aby něco udělal proti rostoucímu ohrožení národů Mléčné dráhy skrze produkci klonů. Při jiném sabotážním aktu uložil také bombu v Hyguphotové továrně. S vědomím, že oslabí svou vlastní osobnost, vytvořil klonovaného syna se svými duševními schopnostmi. Na cestě na Plophos se ARASIM zastaví také v systému Scarfaaru. Planeta Lokvorth4), kolem které krouží Humanidrom5), se stala ghettem, na který jsou vyháněni nepřátelé systému a nepodařené produkty produkce klonů6). Když se Pheldor a několik jeho kolegů ptají na účel svých pochybných akcí, prohlásí Clynac, který si teď říká Shaargor, že část vesmíru byla vylidněna při Velké kosmické katastrofě, protože evoluce přirozeně vzniklého života se nemůže vyrovnat s kosmickými náhodami. Při opakování katastrofy by mohli přinejmenším přežít kloni. Experimenty, při kterých vzniká genetický odpad, se musí vzít v úvahu. Všechen ostatní život by měl ustoupit odolným mutantům.

Na Plophosu vyšle Pheldor Ariba a Plinala ke kontaktnímu místu WIDDERu v jižním ghettu New Tayloru. Clynac uspořádá velkorysou, médii popoháněnou honbu na klony a nasadí také apasanské klony Modré gardy7), agresivní, Invitro Bluesany s tlustšími hlavami. Pheldor, který se snaží, Clynaca svést od svých chráněnců, se sám stane obětí tohoto lovu a při pokusu Clynaca zabít vyhodí sám sebe do vzduchu. Dva agenti WIDDERU, kteří se jmenují Iratio8) a Mory9), přivedou Ariba a Plinala k transmiteru. Zatímco Aribo se dostane na podmořskou základnu WIDDERU, postaví se Plinal proti apasanským klonům a obětuje přitom život.

Rádiové poselství od Romuluse10) přiměje 23. února 1144 NGL členy WIDDERU, aby Plophos s mezitím 650 let starým ELYSIANEM 11) opustili10).

Aktuální data:
26.1.2022
1565 před NGL
1. Eylon 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459605.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál