Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 400
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 400
Název:Lidstvo v přítmí
(Menschheit im Zwielicht)
Autor:K.H. Scheer
Cyklus:Cappinové
Vydáno poprvé:18. dubna 1969
Vydáno v češtině: -
Čas děje: říjen 3430
Projekt Laurin před rozhodujícím testem – podaří se skok do budoucnosti?
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan - Velký Administrátor potřebuje ke znovuzvolení 6,76 miliardy hlasů.

Galbraith Deighton - Šéf Solární rozvědky.

Lord Zwiebus - Neandrtálec se probouzí do nového života.

Geoffry Abel Waringer - Nejdůležitější vědec lidstva a autor projektu Laurin.

Julian Tifflor - Solární maršál je v nouzi připravený ke vzpouře.

Imperátor Dabrifa - Nebezpečný protivník Perryho Rhodana.

Szark Kalutsin a Barna Olphener - Dva specialisté USO ze Sigy.

V roce 3430 je bývalá Solární říše minulostí. Rozhodující krize impéria začala v roce 2931 při takzvaném Panitherském povstání. Během něho se od Solárního impéria definitivně odštěpilo mnoho kolonií a spřátelených soběstačných systémů. Mezi planety, které vypověděly příslušnost k Zemi, patřil i Plophos. Při tamní vzpouře byly zavražděny Mory Rhodanová-Abroová a Suzan Betty Rhodanová-Waringerová. Buněčný aktivátor Mory Rhodanové-Abroové obdržel myšob Gucky. Země třicátého pátého století má patnáct miliard obyvatel, dalších deset miliard Pozemšťanů žije na ostatních planetách a měsících Solárního systému. V Říši Dabrifa, Carsualském svazu a Středogalaktické unii má Země tři silné, lidmi ovládané nepřátele. K tomu se řadí další volné státy, jako je Rossova koalice, Fracowitzovy systémové státy, Tarejské bratrstvo, Šomonský řád a tisíc čtyři sta pět soběstačných systémů.

Zatímco galaktická krize spěje ke svému vrcholu, jsou v září 3430 v tichomořském příkopu Tonga, ohraničujícímu západní pobřeží potopeného kontinentu Lemuria, ležícímu sto sedmdesát čtyři stupňů západní délky a dvacet sedm stupňů jižní šířky v hloubce devatenáct tisíc metrů, zaměřeny energetické impulzy. Hloubkového vrtu ke zdroji signálu se zúčastní i Solární maršál Galbraith Deighton, nástupce šéfa Solární rozvědky Allan D. Mercanta, který tragicky zahynul během událostí Druhé krize Genesis v roce 2909. Deighton je empat – jako takový dokáže zachytit a interpretovat myšlenkové pochody jiných lidí. Deset tisíc tři sta metrů pod mořským dnem je dne 1. října objevena dvě stě tisíc let stará stanice a v ní 2,20 metrů vysoký hibernovaný Neandrtálec. Deighton ho pojmenuje podle prvních slov, které po pobuzení řekne: Lord Zwiebus. Podzemní zařízení je ohrožováno a nakonec zničeno rozsáhlým zemětřesením a sopečnou explozí. Během neandrtálcova paramechanického výslechu jsou v jeho vzpomínkách spatřeny podivné bytosti v ochranných oblecích. Tito tvorové podle všeho už před dávnými časy navštívili Zemi a prováděli zde rozsáhlé genetické experimenty Z přístrojů podmořské základny kromě toho vychází hyperzáření na ultrakrátké frekvenci, avšak kde je přijímací stanice, se nepovede zaměřit.

Ve stejnou dobu je Perry Rhodan se svou vlajkovou lodí – INTERSOLAREM – na oficiální návštěvě, Taury, třetí planety systému Epihilon. Zdejší potomky pozemských kolonistů chce získat jako smluvní partnery Země. Rhodan je krom jiných doprovázen svým symbiontem Whisperem, kterého kdysi nalezl na pokraji smrti a zachránil ho před vyhladověním. Tato bytost je ve formě přehozu nošena na Rhodanových ramenou a pomocí svých schopností ztrojnásobuje účinnost Pozemšťanových smyslů. Rhodan, nadějný kandidát budoucích voleb na post Velkého administrátora, unikne na Tauře zákeřnému atentátu, pravděpodobně spáchanému agenty Carsualského spolku, a musí předčasně ukončit svou návštěvu planety.

Lord admirál Atlan tajně přistane na planetě Nosmo v soustavě Normonu, na hlavním světe Impéria Dabrifa, která vládne šesti stům čtrnácti hvězdným systémům a zkontaktuje profesora Omarina Ligzuta, vůdce odbojové organizace Khonan - Tap. Siganští specialisté USO kapitán Szark Kalutsin a poručík Barna Olphener vniknou v hlavním městě Dabrifala do Slunečního paláce Imperátora Dabrify, tři tisíce metrů vysoké nálevkovité budovy arkonidského stylu. Zde jsou svědky toho, jak Dabrifa, který za Druhé Genesis získal jeden z uloupených buněčných aktivátorů, Ertrusané Nos Vigeland, Runeme Shilter a Terser Frascati, kteří coby Triumvirát ovládají Carsualský spolek a rovněž disponují zcizenými aktivátory, společně s Kartchem Tainem, Roserem Sakilatem a Ferethem Haynestou, třemi Dozorci Středogalaktické unie, založí Protipozemskou koalici. Spiklenci jsou rozhodnuti, že 30. října napadnou Sluneční soustavu a podrobí si ji. Ještě předtím má speciální komando zajistit plány vylepšeného transformačního děla, paratronového štítu, dimetransičního pohonu a nového Waringerova kompenzačního konvertoru lineárních letů.

Dne 14. října je Perry Rhodan (podle článků Solární Ústavy ze dne 30. srpna 2930 přímou volbou a bez účasti lidí z odštěpených kolonií a soběstačných říší) obyvateli Sluneční soustavy znovu zvolen Velkým administrátorem.

Současně je připravena realizace plánu Laurin, který má v případě útoku zachránit Solární systém. Dne 28. října přistane čtyřicet tisíc jednotek Solárním maršálem Julianem Tifflorem vedené Solární domovské flotily na četných tajných planetách, zbývajících deset tisíc zůstane v Sluneční soustavě. Čtyřicet tisíc dopravných a transportních plavidel zakotví ve svých přístavech nebo se připojí ke svazům bojových lodí. Když se dne 30. října objeví na okraji Sluneční soustavy více než osmdesát tisíc lodí Protipozemské koalice, spustí profesor Geoffry Abel Waringer, největší vědecká kapacita lidstva, hypertronové čerpadlo na Merkuru. Tím je energie Slunce přivedena do hlavního slapového měniče, umístěného na severním pólu Merkuru. Tato akce je vyvrcholením pětisetletého plánu Pozemšťanů a je řízena Waringerem a dvěma tisíci vědci. Na vypracování projektu se podílel i nositel buněčného aktivátoru profesor doktor Arno Kalup, krátce po zahájení výstavby byl však zabit při experimentech s paratronovým konvertorem. Sluneční energie je z hlavního slapového měniče vedena do hyperenergetických kmitačů a prostřednictvím paralelních proudů je poté rozváděna do antitemporálních usměrňovacích konvertorů na ostatních planetách a měsících Sluneční soustavy. Když je celá operace u konce, Solární systém je zahalen do antitemporálního slapového pole, dalšího vývojového stupně ulebského časového štítu, a je posunut pět minut do budoucnosti. Labilní zóna, v níž se Sluneční soustava, přísluší k hyperprostoru, antitemporální slapové pole však zabrání rematerializaci, a temporální propusť umožňuje kontakt se současností.

Společně se zmizením Sluneční soustavy exploduje šedesát tisíc v normálním prostoru zanechaných starých transformačních stanic a jeden paratronový konvertor, čímž je před útočníky předstírána kompletní záhuby soustavy. Imperátor Dabrifa předpokládá (a v tom ho podporují i agenti Solární rozvědky), že zkáza Země souvisí s událostmi v příkopu Tonga. Pozemský šachový tah se nakonec zdaří: Solární lidstvo je zachráněno a napříště může operovat z naprosté anonymity.