Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Planety > Plophos
hledat
Astronomická data:
Doba rotace:25 hodin
Doba oběhu:305 dní
Pořadí od hvězdy:3
Soustava:Eugaul
Města:Four Rivers - bývalé hlavní město, Volta, New Taylor
Nejvyšší hora:Big Ben.
Obyvatelé planety:
Plophosané

Plophos je třetí z osmi planet žlutého slunce Eugaul (šestá planeta soustavy je Sicos). Vzdálenost ke Sluneční soustavě činí 8221 světelných let. Planeta je obydlena Plophosany. Hlavní město se jmenuje New Taylor.

Plophos je co do gravitace a atmosféry skoro identický s pozemskou domovinou; je však o něco menší než Země. Jeho povrch je z 52 % tvořen pevninou.

Novodobá historie planety se začala psát roku 2028, kdy se zde usídlili pozemští kolonisté; tím se z planety stala jedna z nejstarších pozemských kolonií.

Roku 2308 převzal Iratio Hondro po chladnokrevné vraždě svého předchůdce jako starosta Plophosu moc v soustavě. Díky na bázi virů založenému jedu, vyžadujícího pravidelné podávání séra, si Hondro zajistil loajalitu svých spolupracovníků.

V roce 2328 došlo k únosu Perry Rhodana Plophosany. Hondrův politický protivník, lord Kositch Abro, vůdce hnutí odporu – Neutralistů, však dokáže Perryho Rhodana a jeho průvodce osvobodit.

Hondrův pokus zničit Sluneční soustavu pomocí organizace Černá hvězda, je odražen. Po vývoji léčivého prostředku proti jedu, takzvaného biokompentinu, je nakonec Hondro roku 2329 poražen.

Mory Abroová, dcera lorda Kositche Abra, se stane novou starostkou Plophosu. V září 2329 se na Plophosu vdá za Perryho Rhodana.

Hondrův tajný výzkumný svět Last Hope je svěřen Geoffry Waringerovi (který má za manželku Susan Betty Rhodanovou – Waringerovou, dceru Mory a Perryho). Později se z tohoto světa stane nejdůležitější výzkumná planeta Solárního impéria. Mory Abroová zaručovala až do své smrti v Panitherském povstání roku 2931 loajalitu Plophosu k Solární říši.

Po krizi s Rojem v roce 3444 administrátor z Plophosu Munisho Aerce za Sociálně galaktickou občanskou federaci neúspěšně kandiduje na úřad Velkého administrátora proti Perrymu Rhodanovi.

Po pádu Monose je Plophos centrálním světem republiky Plophos. Republika Plophos je se 40 planetami členem LSP.

V první polovině 14. století NGL přicházejí v Mléčné dráze do módy (jako domácí zvířata) modré, zlatooké plophosské kočky. Jeden samčí exemplář je dokonce oficiálním darem Reginalda Bulla od pozemské vlády Ascari da Vivo.

V roce 1344 NGL náleží k republice Plophos 52 světů v 38 slunečních soustavách.