Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1431
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1431
Název:Humanidrom
(Das Humanidrom)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Cantarové
Vydáno poprvé:1989
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 800 NGL = 4387 / 825 NGL = 4412 / 835 NGL = 4422 / 850 NGL = 4437
Startují tisíciletý projekt - a zruinují svůj svět
Hlavní postavy románu:

Endehar Roff - geniální stavitel Humanidromu

Albert Holm - Roffův těsný spolupracovník

Esmalda - »prorokyně«

Zarlo Yilgrizz a Ikarus Pell - Holmovi přátelé - Bluesan a Siganec

Warnat Emargoun - muž z Arranguusha

1. července 800 NGL vyhlásí na Lokvorthu1) Endehar Roff, talentovaný inženýr2) krajně zámožné planety, že Terra vydala příkaz, aby se během padesáti lety na orbitu vystavěl Humanidrom, gigantická vesmírná stanice jako muzeum lidských dějin.

Mléčná dráha je už dlouhou dobu neprodyšně uzavřena. Život mimo val údajně propadl chaosu, což je následek Velké kosmické katastrofy. Geoffry Abel Waringer a Homer G. Adams, které Galbraith Deighton považuje za původce revolučních sil, a kteří se pokusili proniknout ochranným valem ven, jsou pokládáni mrtvé3). O Perry Rhodanovi se tvrdí, že mu neznámá virová infekce v roce 490 NGL způsobila takové deprese, že nakonec spáchal sebevraždu skokem do černé díry4). Privátní kosmické lety jsou zakázány. Protože si potají nechává stavět kosmickou loď, je Armin Holm, bohatý muž Lokvorthu, v den Roffova prohlášení zatčen tajnou policií, která je vedena tajně prorokyní Esmaldou, a jako zrádce popraven. V následujících desetiletích vzniká za vynaložení všech hospodářských sil planety nad Lokvorthem obrovská kosmická stanice, která se zvnějšku podobá dvěma do sebe zasazeným kloboukům a která ve svém nitru obsahuje labyrintovou spleť chodeb a hal. Sabotážní akt, který stavbu naruší, je iniciován tajnou organizací CILADA5).

1. července 825 NGL navštíví Armin Holmův syn Albert, který se narodil při výročí smrti svého otce, Humanidrom a zachrání Roffa a jeho spolupracovníky Ikaruse Pella a Zarlo Yilgrizze, kteří se stali oběti výbuchu. Roff udělá z mladého Holma svého asistenta a podnikne s ním cestu k jiné sluneční soustavě, protože ekonomika Lokvorthu už nedokáže vyrábět pro konstrukci Humanidromu nutné syntronické stavební elementy. Ačkoliv Roff a Holm navštíví několik lidmi obývaných světů, nepodaří se jim zpočátku syntronické díly získat. Na Phendegu v systému Kasgan rdousí rozbujelá byrokracie obchod stejně jako všechny ostatní oblasti života. Na Arranguusha, třetí planetě slunce Sassoussa, existuje kompletní zákaz výroby vysoce jakostních zařízení. Otroci plní úkoly defektních strojů. Roff podporován Sigancem Pellem a Bluesanem Yilgrizzem uvede do provozu zařízení k výrobě syntronických součástí a zažije jak přívrženci satanského kultu Gardan, který byl na Arranguusha přivezen jedním Cantarem, založí požár hlavního města planety.

O deset let později pozoruje Holm v Humanidromu stínovou postavu Nakka a společně s Roffem zjistí, že prostorové rozdělení stanice už více neodpovídá stavebním plánům. Holmova žena Deni, dcera Esmaldy, upozorní muže na to, že Pell a Yilgrizz kradou cenné agregáty, aby si mohli postavit kosmickou loď. Siganec a Bluesan vysvětlí Holmovi, že chtějí opustit Mléčnou dráhu a že galaktická centrální vláda Terry je zodpovědná nejen za úpadek Phendegu a Arranguushe, ale i pro totální vyčerpání Loktvorthu, které s sebou přinesla stavba Humanidromu. Terra tímto způsobem ničí odpor silných planet. Když se poté dozví, kdo a proč zabil jeho otce, rozhodne se také Holm s kosmickou lodí opustit soustavu. Přesně padesát let po zahájení stavby se objeví Galbraith Deighton6) a chce slavnostně vysvětit Humanidrom. Nosí protéze podobnou rukavici a pocitově-mechanickou helmu a celé tělo má zahalené7). Místo vyhlášení očekávaného pomocného programu pro Lokvorth, zkonfiskuje nejvyšší Galaktik Humanidrom pro neznámé účely. Když Esmalda a Deighton Holmovi vyčtou jeho důvěru v Pella a Yilgrizze a požadují vydání kosmické lodi, prchne inženýr společně se Sigancem, Bluesanem a svou ženou. Při pokusu zahnat své pronásledovala, objeví Deni Holm neúmyslně svou matku. Zatímco jsou Holm a Yilgrizz zatčeni, mohou Pell s Deni Holmem opustit Lokvorth8).