Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1432
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1432
Název:Útěk na Gevonii
(Flugziel Gevonia)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Cantarové
Vydáno poprvé:1989
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 900 NGL = 4487
Naděje klame - páni Mléčné dráhy nestrpí žádnou opozici
Hlavní postavy románu:

Albert Holm - trestanec uniká

Eschraxan - Holmův spoluuprchlík

Zarlo Yilgrizz - Bluesan z Gatasu

Eylaraud a Lethan - agent CILADY

Afrab Ardahan - velitel kosmické lodi LFG

Poté co padesát let strávil v pracovním táboře na Lokvorthu, je Albert Holm spoluvězněm Eschraxanem, gardanským přívržencem z Hoodu v systému Harop, upozorněn na kuželovitou loď, která nouzově přistála v džungli. Holm sní o bývalém útočišti Ribalda Corella na Gevonii1), která jako jediná planeta Mléčné dráhy má být rájem svobody. Pro Eschraxana představuje CILADA jedinou naději. Zmíní se ale i o druhé organizaci odporu s jménem WIDDER2). Holm použije loď, která bude nazvána IKARUS, a opustí s Eschraxanem Lokvorth. Aby se pomstil Zarlo Yilgrizzovi, jehož výrok vedl k jeho odsouzení, chce Holm nejdříve letět na Gatas. Protože je ale Eschraxan posedlý bludem, že z pověření Gardanu musí navštívit Humanidrom, a napadnout inženýry, vysadí ho Holm na neobydlené planetě.

Na Gatasu byla pod tlakem Terry zavedena tvrdá kontrola plodnosti. Kromě toho ještě zvenčí zavlečený hmyz dohnal Bluesany na okraj propasti. Staré tradice museli ustoupit terranským zvyklostem. Také na Gatasu nalezne Holm mnoho známek falšování dějin.

Yilgrizz mu prozradí, že jeho výrok, který proti Holmovi soud předložil, nebyl pravý a že on sám nebyl tehdy propuštěn proto, že ho zradil, ale jen pro nedostatek důkazů. Když se Holm dozví, že roku 850 NGL zmizel také Endehar Roff, pochopí, že jeho deportace měla za úkol odstranit z cesty nejlepšího znalce Humanidromu, ze kterého se mezitím stala bojová stanice. Yilgrizz přivede Holma k bluesanské ženě Eylaraud, představitelce CILADY. Společně s Holmem, Ylgrizzem a skupinou pětatřiceti Bluesanů, Arkonidanů, Skokanů a Arasů, kteří pátrají po Gevonii, odletí Eylaraud později s IKARUSEM. Letí nejdříve ale k rudému obřímu slunci Horkreis. Na Kaffanu, čtrnácté planetě, na které galaktická centrální vláda zavedla kastovní systém se striktní separací pohlaví, jsou na palubu přibráni další ženy a muži. V další soustavě přistane IKARUS ve 240 metrů velké kulovité lodi »Posledních svobodných galaktiků«. V této lodi ale musí být Holm svědkem, jak Eylaraud a jiní agenti CILADY všechny ostatní omráčí a implantují jim do hlavy syntronické řídící kapsle. Dříve než je Holm také operován, oznámí mu bluesanská žena a Arkonidan Afrab Ardahan, že NATHAN sám nechal CILADU vzniknout, aby nespokojence a buřiče mohl shromáždit a zneškodnit3). Zbaveni své vůle jsou potom na Gevonii dáni k dispozici galaktické vládě. Teprve pakt je vysvětlen název CILADA, který v portugalštině znamená »past«. Na Gevonii potká Holm svou ženu Demi, která se rovněž stala obětí CILADY. Když pozná, že také rajská umělá krajina je jen klamem a že planeta je ve skutečnosti světem džunglí, zničí mu aktivace kapsle vědomí4).