Perry Rhodan 1655 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1655
Název:Sampler 1
(Sampler 1)
Autor:Arndt Ellmer
Cyklus:Velká kosmická záhada / Velká prázdnota
Vydáno poprvé:1993
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1206 NGL = 4793
Haluťané na neuvěřitelném světě - propuká puzení
Hlavní postavy románu:

Koul Laffal - u Haluťana propukne konečně puzení

Icho Tolot, Tarc Bottam a Muron Preyll - tři Haluťané se pokouší Laffala zbrzdit

Paunaro - Nakk na planetě s velkou gravitací

Perry Rhodan - Pozemšťan ukáže své vyjednávací schopnosti

Kandulf - mluvčí Noman-Drakenů

Když už nemůže zadržet nástup puzení, odlétá Haluťan Koul Laffal se svým FORNEM, doprovázen TARFALOU, TRAYMEM a CLERMEM, na Tachant, pátou planetu slunce Myssos, který téměř 900 tisíc světelných let od Borgie stojí osamocený v prázdnotě. Planeta je obydlena čtyřiadvaceti národy, kteří techniku svých předků ovládají jen kuse. Vypravují o smrtícím světě Moman na periferii galaxii Curanor, na kterém je hlídán neuvěřitelný poklad, a že se jedná o místo, kde je všechno vzhůru nohama. To vzbudí zájem Laffala.

Ačkoliv planeta Noman, která krouží kolem slunce Daffish jako pátá, má průměr jen 14‘500 kilometrů a hustotu menší než Země, vykazuje gravitaci osm gravů. Na povrchu silnou vrstvou mraků obaleného kyslíkového světa, kde převažují barvy černá, šedá a hněda, žijí šestinohé, reptiloidní bytosti, jejich hranaté hlavy s dominujícími smyslovými orgány sedí na dlouhém krku. Jejich tělo je želvím pancířem o velikosti až čtyř metrů chráněno před tvrdým kosmickým zářením. Neviditelným spojením, které je ukončeno v tenké, dva metry dlouhé anténě na jejich zádech, jsou spojeny s Drakeny, kteří se zdržují ve vrchních vrstvách atmosféry, zásobují své partnery energii a tuto záhadnou formou komunikace udržují. Noman-Drakeni, kteří cizince zpočátku přátelsky uvítají, začnou po Laffalovi střílet energetické paprsky, když se Haluťan zeptá na Poklad protikladů. Požadují, aby ostatní Haluťané Noman ihned opustili, ale ti se zdráhají nechat bojechtivého Laffala na holičkách, který chce najít na vlastní pěst tajuplné místo, a chrání svého druha před útoky Noman-Drakenů.

4. března 1206 NGL dorazí ODIN a FORNAX k Nomanu, první z jedenadvaceti planet Sampler. Při jeho průzkumu nejsou objeveny ani hyperfyzikální anomálii ani degenerace časoprostoru, trhliny nebo další odchylky v zakřivení prostoru. Perry Rhodan vyjednává s Kandulfem, mluvčím Noman-Drakenů a přiměje Icho Tolota, Tarca Bottama a Murona Preylla nakonec k tomu, aby planetu opustili. Kandulf naznačí, že Nomanu hrozí zánik, pokud Laffal dorazí na »Místo rovnováhy«. Když se Rhodan chce vydat na hledání Haluťana, rozhodne se Lyndara, velitelka ertrusanské pěchoty ODINU, že sama zakročí a přerušením komunikace vezme Rhodanovi jakoukoliv možnost odporu.

Aktuální data:
5.7.2022
1565 před NGL
29. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459765.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál