Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1656
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1656
Název:20 z Ertrusu
(20 von Ertrus)
Autor:Peter Terrid
Cyklus:Velká kosmická záhada / Velká prázdnota
Vydáno poprvé:1993
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1206 NGL = 4793
Hledají Místo rovnováhy - a dostanou svět do vzpoury
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan - nesmrtelný Pozemšťan na světě s velkou gravitací

Lyndara - Ertrusanka vede své vojsko na vlastní pěst

Mattrasan - slepě následuje Lyndaru

Icho Tolot - Haluťan chce pomoci svému druhu

Myles Kantor - šéfvědec expedice narazí na fyzikální nemožnost

Když etrusanská vědkyně Haweidy Goltran na palubě FORNAXU s pomocí 5D-rezonátoru prozkoumává z Nomanu pocházejícího červa, dojde k explozi a Ertrusanka přijde kvůli tvrdému neutronovému záření o život. Členové ertrusanské pěchoty za tím vidí atentát Noman-Drakenů. V přesvědčení, že obyvatelé planety Sampler Perry Rhodanovi znemožní dát jim nutný bojový rozkaz, odlétá Lyndara a jejích devatenáct spolubojovníků na planetu na vlastní pěst. Ohrožováni nebezpečnou přírodou planety a nekompromisními útoky Noman-Drakenů se Ertrusané pokusí najít Koula Laffala a »Místo rovnováhy«. Pět Ertrusanů přijde o život a bezpočet Noman-Drakenů, mezi nimi i Kandulf, zemřou v boji.

Mezitím objeví vědci kolem Mylese Kantora, kteří zkoumají výbuch ve FORNAXU, že veškerý vodík na Nomanu je tvořen izotopem 5H. Ačkoliv je tento izotop normálně extrémně nestabilní, došlo ke spontánnímu rozpadu jádra teprve během experimentálních podmínek Haweidy Goltran1).

Aby Laffala zachránili, přistanou Rhodan a Icho Tolot v pomocném člunu nedaleko od Místa rovnováhy, neviditelné krychle o délce hrany 1.3 kilometrů. Krychle je rozdělena do bezpočtu malých segmentů, ve kterých panuje gravitace asi jednoho grava, má ale různé směrové vektory. V jedné této oblasti se Laffal vznáší hlavou dolů. Aniž by hleděli na Rhodanovy námitky, pronikne patnáct zbylých Ertrusanů do krychle. Zatímco se Laffal z imateriálního labyrintu kolem samotného Místa rovnováhy dokáže osvobodit, přičemž odtamtud vychází silné sání a časoprostorová struktura se zdá být chybná, zůstanou zde Lyndara a její společníci nezachranitelně zajati.

Nosrein, nový mluvčí Noman-Drakenů, vysvětluje, že vlastní porušení tabu jeho národa není tvořeno vstupem do Místa rovnováhy, ale změnou rovnováhy2), ke kterému ale nedošlo. Přesto požaduje od Rhodana, aby se svými lidmi opustil Noman a už se nikdy nevracel. Pozemšťan mu dá své slovo. Když se galaktikové vrátí k BÁZI, sděluje Philip, že pulzar Borgia vybral za místo srazu, protože se odtamtud dá snadno dostat k některým planetám Sampler.