Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1657
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1657
Název:SOS pro Mystery
(SOS für Mystery)
Autor:Horst Hoffmann
Cyklus:Velká kosmická záhada / Velká prázdnota
Vydáno poprvé:1993
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1206 NGL = 4793
Expedice Skokanů - patriarcha větří velký obchod
Hlavní postavy románu:

Homer G. Adams - šéf Kosmické hanzy posílá pomoc na Mystery

Mordrer Keyn Haitabu - Skokan věří v obchod svého života

Lyndara - velitelka rozprášeného oddílu Ertrusanů

Doc Mizzuk - náruživý Aras

Claudia - Ennoxka poplétá tentokrát skokanské hlavy

Lyndara a jejích čtrnáct ertrusanských bojovníků bloudí 20. března 1206 NGL bezmocně labyrintem na Nomanu. Když dorazí ke stěně neviditelného segmentu, jsou přemístěni do jiného. Přitom má Lyndara najednou pocit, že je mimo samu sebe. Nakonec se Ertrusanům podaří dojít k šedivé vodní cloně, ze které vychází podivné sání. Ertrusané uvnitř vidí barevná světle, která vyvolávají nevolnost, a bizarní zrcadlový obraz svých obličejů. Lyndara a její společníci se zřítí do mlhy a objeví se, tělesně neporušeni, na planetě Mystery1) 2). Tam kvůli jídlu zabijí buvolovité zvíře. Světelný úkaz, který zdánlivě přijde z oblohy Mystery, zaútočí na Ertrusany, může být ale odražen pomocí paprskometů3). Nakonec se Lyndařina skupina vydá hledat neviditelnou bránu, přes kterou přišli, a dostanou se přitom dočasně v již Perry Rhodanem objevené prstencové štole1) do pasti mikrobů, kteří žijí v symbióze s rostlinami. Zas a znovu má Lyndara pocit, že své vlastní tělo vizí zvenčí, z bizarní perspektivy.

Ve Sluneční soustavě4), ve které od 11. února Claudia5) a další Ennoxové kuse informují o výsledcích Expedice Coma, se 22. března objeví Ennox Bernhard a požádá Homera G. Adamse o pomoc pro svět jeho národa ohrožovaný Ertrusany. Adams jako protislužbu požaduje exaktní a obsáhlé informace o osudu Expedice Coma a obrátí se přes mladého Hanzovního specialistu Cyrna Dowa6) na skokanského patriarchu Mordrera Keyna Haitabu, který obnovil opuštěnou hanzovní základnu Poslední přístav7) a jehož válcovitá loď HAITABU je tak ze všech operujících lodí Kosmické hanzy nejblíže k Mystery. Jako prostředek nátlaku při jednání s Haitabem sdělí Adams Dowovi jméno planety Traevon.

29. dubna dorazí 600 metrů dlouhá a 150 metrů tlustý křižník Merz třídy RUSUMA do soustavy Enno. Patriarcha chce získat čas, aby mohl těžit z tajemství Mystery, ale Caudia naléhá, aby Ertrusany vzal na palubu. Se dvěma čluny přistane Haitabu na planetě. Ertrusané, kteří se jeví psychicky zvláštně popletení, požadují klíč k bráně na Noman a překonají nakonec galaktické obchodníky. Když se ale dozví, že Haitabu má rozkaz dovézt je do medocentra na Mimasu, nechají se poklidně zajmout, protože doufají, že tam najdou klíč k druhé straně, k sobě samému a k realizaci. 1. května vyrazí HAITABU na pětapadesátidenní cestu do Sluneční soustavy. Protože je přesvědčen, že Claudia se od Adamse mezitím dozvěděla o Traevonské aféře, přizná Haitabu svému rodu, že kdysi od Adamse koupil planetu známou pro její hezké a sexuálně přístupné ženy se závazkem, že se postará o její obyvatele. Haitabu tam plánoval otevřít galaktický nevěstinec, musel ale brzy zjistit, že Traevoneřanky jsou jen deset let schopny rozmnožování a po nástupu jejich pohlavní zralosti se z nich během několika dnů stanou stařeny. Ukáže se ale, že Claudia Skokanům nic o Travonu nevyprávěla8).