Perry Rhodan 1651 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1651
Název:Na okraji Velké prázdnoty
(Am Rand der Großen Leere)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Velká kosmická záhada / Velká prázdnota
Vydáno poprvé:1993
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1206 NGL = 4793
Tajemství v akrečním disku - naleznou Kluzáky smrti
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan - Pozemšťan zkoumá Kluzáky smrti u pulzaru Borgia

Henna Zarphis - Akonanka na palubě GEVONIE

Senta Gorgus - velitelka má mrzutosti s krystaly

Eneaphus Avenquerius - neposedný vědec přes komunikace

Voltago - kyberklon je postrádán

Třicet křižníků, třicet korvet a ATLANTIS1) se vydají na průzkumné lety. Zatímco Reginald Bull s BAS-KR-27 KAHALO2) zamíří k nejbližší, 350‘000 světelných let vzdálené hvězdokupě, vydá se Perry Rhodan, Henna Zarphis a Cyrus Morgan s BAS-KR-41 GEVONIA3) k akrečnímu disku neutronové hvězdy Borgia I, který rudému subobru Borgia II nepřetržitě odebírá hmotu. Každých osm týdnů dochází k plusové fázi, při které akreční disk vzplane a rozpoutá se hypervychřice. Když se obě slunce při čtvrtině plusové fáze dostanou na nejmenší vzdálenost své excentrické dráhy, dochází k jevu trpasličí novy.

Již před startem GEVONIE objeví její velitelka Senta Gorgus na pravé ruce plochý, modrý krystal, který se pozvolna šíří celým jejím tělem. Kromě toho Voltago zmizí beze stopy.

V akrečním disku je objeven skříňovitý objekt a dvě 300 metrů dlouhé stupňovité pyramidy z keramického materiálu, které se ukáží být pohřebními loděmi a obsahují urny s popelem vysoce postavených osob a jejich doprovodu. V přibližně kvadratických, nepravidelně formovaných skříních, které mají délku od sedmdesáti metrů, se nacházejí ploché, modré krystaly, technické přístroje, které byly vytvořeny pro relativně malé bytosti, a v centrále mumifikované ostatky jako člověk velké, ropuše podobné inteligence. 22. ledna 1206 NGL je končeno vyhodnocení primitivního, na elektronické bázi pracujícího palubního počítače. Nespolehlivý překlad informací referuje o obrovské hvězdné říši, kterou sdružuje společná víra na elementární fenomény, které souvisí s Velkou prázdnotou4). Text mluví o nicotě, která volá, přichází nebo odmítá. Jiné pasáže zmiňují pozici Věštírny, tabuizované zóny říše, do níž odňala přístup »národy chránící bytost«, než jí obsadili nepřátelské síly4). Ukáže se, že pohřební lodě obsahují zbytky bytosti Xenthro, který se svou družinou po vyhnání z Věštírny musel žít v exilu. Aby mu sehnal adekvátní místo k odpočinku, byl Umbruus pověřen, Xenthrovi a jeho družině, který ho následoval do smrti, předat mrkající oko Melmaal. Fenomén trpasličí novy zmařil ale pokus pohřební loď odvést se skříňovitými tahači do neutronové hvězdy.

Rhodan se rozhodne tři lodě zachránit, ale pod vlivem krystalů ho Senta Gorgus přemůže a přinutí ho navést lodě do neutronové hvězdy. Když krystaly nakonec z velitelky křižníku odpadnou, materializuje se Voltago, který navštívil Borgia I aby se na několik desetiletí nabyl nutnou energií. Krystaly zabránily jeho návratu z meziprostoru, do kterého ho vrhl supersilný hyperenergetický zdroj.

Aktuální data:
7.7.2022
1565 před NGL
30. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459767.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál