Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1421
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1421
Název:Svědek času
(Zeitzeugen)
Autor:Ernst Vlcek
Cyklus:Cantarové
Vydáno poprvé:1988
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 490 NGL = 4077
Na konci Černé hvězdné cesty – ztroskotání v minulosti
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan - Terranec jako cizinec v domovině

Icho Tolot, Reginald Bull, Eirene, Covar Inguard a Beodu - Perry Rhodanovi společníci

Gucky - myšob v esperské pasti

Vanity Fair - mladá historička

Galbraith Deighton - pojmenuje svého »loutkáře«

Poté co upustí černou díru Perseus, je HALUTA napadena PERS-III, jednou z osmi tisíc metrů dlouhých tendrů, které černou díru hlídají. Perry Rhodan, Eirene, Reginald Bull a Gucky, kteří jsou považováni za klony Cantara, protože vnikli do Mléčné dráhy přes zdánlivě slepou černou díru a ještě k tomu jsou pokládáni za mrtvé, jsou stejně jako Icho Tolot, Covar Inguard a Beodu vzati do karantény a vyslýcháni. Zatají, že přicházejí z roku 1143 NGL a uvádí, že ve stázi nad Chattu1) strávili pouze 42 let. Současně nejmocnější muž Mléčné dráhy, galaktický ministr války Galbraith Deighton2), který jako strůjce v pozadí je zvaný »Šedá eminence« nebo »Loutkař«, nechá vězně odvést v transportéru TEMPO-17 ke své vlajkové lodi ODIN, 500 metrů velkému křižníku typu MERZ. Její pro moduly, kontejnery nebo zboží všeho druhu určená centrální »Roll-on-roll-off« hangárová paluba činí z jednotky této typové řady víceúčelové lodě.

Mladá historička Vanity Fair, která slouží jako zaměřovací specialistka na PERS-III a která je přesvědčena, že Rhodan a jeho společníci jsou praví, dostane rozkaz zajatce doprovázet. Bezprostředně před Vanity Fairiným narozením v roce 452 NGL padla její matka za oběť masakru, který v sektoru Gladorovy hvězdy3) čekající Haurijská flotila způsobila na Ermindoru IV4). O čtyři roky dříve po transferu poslední čtvrtiny Hangaye do standardního vesmíru5) zasáhli hyperšokové otřesy v sedmi vlnách Lokální skupinu. Krátce po té vyvolali amokem hnaní Hauriové v Mléčné dráze válku, která se již několik let po vypuknutí nazývala jako »Stoletá válka«. K novému roku 449 NGL byli členové nezvěstné Tarkanské expedici oficiálně prohlášeni za oběti Hauriů a stylizováni v mučedníky, aby tak posílili morální sílu galaktických národů. Galaktikum se v roce 452 NGL přejmenovalo na »Válečnou radu«. Přivábeni hyperšokovými vlnami, se objevili Cantarové a hrozili, že v případě nouze vynutí mír v Mléčné dráze i pomocí násilí. Jejich vyspělé technice se připisují také útoky »Blesků«, jejímž ničivým paprskům padla v roce 455 NGL jako první arkonidská planeta v M 136). Vanity Fair, která pod ochranou Haluťana Toro Maraketa7) vyrůstala v sirotčinci na Ermindoru, studovala na Zemi historii a kolem roku 480 NGL zjistila, že důkazy předložené v roce 449 NGL o zániku Tarkanské flotily jsou padělané. Že Blesky v roce 485 NGL proměnili také Halut8) ve žhavé peklo9), bylo zatajeno, aby veřejnost nebyla demoralizovaná zánikem mocných Haluťanů. Deighton nechal sektor Haluta prohlásit za uzavřenou zónu a prohlásil, že Haluťané se stáhli do sebezvolené izolace. Vanity Fair odhalí i tento Deightonův podvod, ale terranský ministr války a představitelé LSP v galaktiku se postarají o to, že ztratí své studijní místo a je poslána na strážní post Perseus10).

Na ODINU požádá Deighton, který je jednak potěšen z návratu jeho starých přátel, na druhé straně se ale bojí o současný status quo v Mléčné dráze, Vanity Fair o odpuštění a požaduje spolupráci. Mladá žena Rhodana fascinuje. Po rozhovoru, ve kterém Deighton mluví o naprostém uzavření Mléčné dráhy, je Perry Rhodan, aby neohrozil stabilitu galaktika, připraven jednat neveřejně, protože doufá, že tak nevytvoří časový paradox.

Mezitím Gucky unikne z esperské pasti, teleportuje na planetu Wessund III, tajnou základnu poblíž sektoru Vega, a vezme dvě rukojmí. Přitom se dozví, že Cantarové, kteří platí za mistry genotechniky, opustili Mléčnou dráhu před dvaceti lety s tím, že se vrátí později, aby zjistili, zda se galaktikové postarali o pořádek. Po telepatickém kontaktu s Rhodanem se myšob vrací zpět na ODIN.