Atlan 64 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 64
Název:V katakombách pod Sigou
(In den Katakomben von Siga)
Autor:Ernst Vlcek
Cyklus:Na příkaz Lidstva / Revoluce na Ertrusu
« AT 63 • chronologicky • AT 65 »
Vydáno poprvé:18. září 1972
Vydáno v češtině: -
Čas děje: počátek července 2841
Žijí ve strachu - jejich planetě hrozí zničení
Hlavní postavy románu:

Atlan - Lordadmirál USO protestuje proti èinnosti UHB

Ronald Tekener - Smíšek projeví ochotu vyjednávat s protivníky

Profesor Flid Centraty - Sinclair Marout Kennon v masce hledaèe zbraní

Lemmy Danger, Corto Padillo, Imsch Pyco a Kalass Otrinot - pomocníci Tekenera a Kennona

Zeten-Caonk - velitel SIGA-zero

Etta Stillot - vražedná Ertrusanka

V Port Siga se intenzívně uvažuje nad tím, jak najít a vyřadit z provozu na planetě údajně nainstalovanou bombu. Šéf UHB přijde s nápadem přivolat zbraňového hledače profesora Flinda Centratyho. Za jeho maskou se ale neskrývá nikdo jiný než Sinclair Marout Kennon. Informace o jeho příletu a zahájení hledání bomby rozšiřuje šeptaná propaganda, v naději, že se neznámí sabotéři nějak prozradí.

První reakce sabotérů nenechá na sebe dlouho čekat. V Port Siga je zachycen anonymní radiogram. Hrozí zničením Mynesiských plantážní s chemicky působící bombou 6. července 2841 kolem 16:00 místního času. UHB toto pokládá za test pro zbraňového hledače typu Abecehy profesora Centratyho (Abecehy je zkratka pro Atom, Bakterie, Chemické a hyperenergetické zbraně).

Specialista USO Kalass Otrinot, který společně s Lemy Dangerem, Corto Padillem a Imshem Pycem funguje jako neviditelná pomoc pro údajného zbraňového hledače, objeví v kapraďovitém víně kluzák, který je obsazen šesti Siganci v bojových oblecích. V nádrži kluzáku se nachází v komprinovaném stavu chemická ničivá zbraň. Otrinot, zahalený do deflektoru, se dozví, že cílem sabotérů není plantáž, ale Ronald Tekener a Centraty. Pošle oběma mužům, kteří se blíží k jeho pozici, radiogram, ve kterém je vybízí, aby si aktivovali individuální ochranný štít. Siganští sabotéři se teď soustředí na Otrinota a vypálí šest bomb na oba Pozemšťany. Otrinot jednoho sabotéra jménem Andot vyřadí paralyzátorem. Tekenerovi a Centratymu se díky včasnému varování nic nestane.

Dříve než stačí Andota vyslechnout, spáchá sebevraždu. Odpálí mentálním rozkazem bombu, kterou má ukrytou v srdeční krajině. Na jeho bojovém oděvu jsou nalezeny stopy rudého prachu, který pochází z Pohoří předků. Druhá stopa rovněž ukáže na Pohoří předků jako na základnu sabotérů. Siganský strážní křižník totiž zaměřil transmiterový provoz. Transmiter musí být ukryt v horském masivu.

Skrz Pohoří předků se táhne bohatý jeskynní systém. Aby v tomto labyrintu našli domnělou základnu sabotérů, dostanou na pomoc mutanty Johna Marshalla a Guckyho. Telepatům se podaří zachytit impulzy asi 50 Ertrusanů. Tekener, Kennon alis Flind Centraty, Lemy Danger, Corto Padillo, Imsch Pyco a Kalass Otrinot jsou Guckym teleportováni do katakomb. Gucky se pak vrací s Marshalllem na palubu čekajího IMPERÁTORA.

Centraty a Tekener se vydají na průzkum systému katakomb, podporují je čtyři Siganci. Centraty vybalí tajné přístroje a snaží se zaměřit zdroj energie a eventuálně také hledanou bombu.

Postup obou mužů sledují Ertrusané ze stanice Siga-Zero. Po průchodu mnoha jeskyněmi se znějícími jmény, jako například Robalův zrod, Vílí místo a Taperův konec jejich postup zastaví oddíl Ertrusanů v Lidské kobce. Centraty a Tekener jsou paralyzováni odneseni Siga-Zero. Čtyři Siganci opustili Pozemšťany už ve Vílím místě, aby mohli nerušeně zkoumat okolí Siga-Zero.

Siganci objeví tajný byt Ertrusanky Etty Stillot, která z něj může pozorovat a ovládat celou základnu Siga-Zero. Specialisté USO se tak dozví o dvou transmiterech, které jsou v katakombách nainstalovány. Jeden z přístrojů je lokální transmiter, který byl sestaven ve Stillotině bytě a jeho protistanice stojí v Siga-Zero. Druhý přístroj je dálkový transmiter.

Kalass Otrinot objeví v tajném bytu Ertrusanky hledanou Arkonskou bombu, která měla na Size rozpoutat neuhasitelný atomový požár. Siganci zničí dálkovou roznětku ale ne konvenční spoušť.

Mezitím dostanou Tekener a Centraty ve své cele v Siga-Zero návštěvu od Etty Stilloty, která jim odvypráví nepravdivý příběh. Tvrdí, že se chtěla od Zetena Caonka oddělit a opustit Sigu. Nabídne oběma Pozemšťanům, že jim pomůže v útěku. Na oplátku požaduje ochranu před Siganci a USO. Náhodou zamíří svou zbraň na Ronalda Tekenera. Navrátivší se Lemy Danger ohrozí Stillotu svým paralyzátorem a nechá se tak poznat. Před celou se najednou objeví Zeten Caonk v doprovodu dvou Ertrusanů. Etta Stillot chladnokrevně zastřelí svého milence. Tekener je přinucen oba jeho průvodce také usmrtit. Stillota zavede oba Pozemšťany k lokálnímu transmiteru ze Siga-Zero. Když se všichni tři rematerializují ve Stillotině tajném bytě, prohlásí Stillota, že chce oba Pozemšťany zabít. Při následné rvačce se ukáže, že Etta Stillot je vlastně robot s etrusanským mozkem. V Siga-Zero byla jen kvůli odpálení bomby a zničení planety Siga.

Dříve než Etta Stillot zamíří své tělesné impulzní dělo na profesora Centraty alias Kennona a vystřelí, podaří se hledači zbraní Ertrusanku dezintegrátorem rozložit na molekuly.

Nebezpečí na Size je zažehnáno a oddíly USO, podporovány tolerančním oddílem, dobydou Siga-Zero i přes prudkou obranu ertrusanské posádky. Skutečný strůjce toho všeho ale ještě není odhalen.

V tomto článku je použit překlad textu z článku »Quelle:A64« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
4.12.2021
1566 před NGL
34. Coroma 18995 da Ark
10021 pzA
JD: 2459552.5
58421 dha-Tamar
 
rss kanál
GAMAVERZE!