Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Galaxie > Hirdobaan
hledat
Astronomická data:
Vzdálenost od Mléčné dráhy:118 milionů světelných let
Průměr:10.000 světelných let
Důležité národy a superinteligence:
Cryperové, Fermyydé, Hamamešané, Sydorrierové

Hirdobaan leží 118 milionů světelných let od Mléčné dráhy »za« galaxií Queeneroch.

Podle Míru z Pendregge, který ukončil Olkheolské války, byla galaxie rozdělena na osm obvodů, takzvaných Oktantů. Každý oktant představuje autonomní obchodní říši s vlastní vládu a nesmí ho tam žijící Hamamešané opustit. Pro dopravu zboží mezi Oktanty byly zřízeny hraniční stanice, které byly provozovány Vakutay. Hamamešové jsou jediným dodavatelem pro veškerou techniku, kterou získávají z uzavřeného středu. Tato cejchovaná technika nemůže být ani prozkoumávána ani opravena.

V roce 1220 NGL byla v centru Hirdobaanu nepřístupná, 133 světelných let veliká oblast jménem »Endreddeho okrsek«, kde sídlil Mocný Aachtor a jeho gigantický počítač Gomaš Endredde.

S Mírem z Pendregge byl také zaveden nový letopočet, který se zakládá na oběhu a rotaci planety Borrengold, na které došlo k prvnímu mírovému jednání. Pro oběh kolem svého slunce potřebuje Borrengold 350.1 pozemských standardních dnů. Hirdobaanský rok se skládá z 10 Desítek po 30 dnech. Hirdobaanský den má 1.167 normálního dne a rozděluje se na 30 Tixů (hodin). 1 Tix odpovídá 1.07 standardní hodině a dále se dělí na 30 Rou (minut). 1 Rou odpovídá 2.14 normální minutám a skládá se ze 30 Inx (sekund). 1 Inx je dlouhý 4.28 standardní sekundy.

Jména prvních 9 Desítek odpovídají jménům Maštarů, kteří byli po Míru z Pendregge jmenováni. Zní:

  1. Nanch
  2. Dachar
  3. Benar
  4. Edroch
  5. Kaum
  6. Poch
  7. Veram
  8. Indir
  9. Yelum

Poslední Desítka se nazývá Fir a je pojmenovaná po legendárním rebelovi, který zničením Olkehola a jeho mocenské báze, planety Pendregge, ukončil válku. Ve věčnou vzpomínku na tuto událost proto příslušný letopočet dostává dodatek Pen. Rok 1220 NGL, ve kterém vpadli Imprint-Outlaws z Mléčné dráhy do Hirdobaanu, odpovídá roku 1251 Pen.