Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1653
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1653
Název:Svět na okraji záhady
(Randwelt der Rätsel)
Autor:H.G. Ewers
Cyklus:Velká kosmická záhada / Velká prázdnota
Vydáno poprvé:1993
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1206 NGL = 4793
Ertrusan na válečné stezce - narazí na dědictví Raunachů
Hlavní postavy románu:

Arlo Rutan - Ertrusan rozehraje válku

Dilja Mowak - Oxtorňanka pátrá po pozůstatcích zaniklé kultury

Dunee - náčelník Xophachů

Meg Fothern a Bonong Santuk - specialisté ve skupině Arlo Rutana

Arlo Rutan odlétá s BAS-K-33 KREIT 1), devíti dalšími křižníky a deseti korvetami k 2800 světelných let od Borgie vzdálené, ze sedmi sluncí složenému shluku Sevenstar, aby provedl cvičení. Ačkoliv Oxtorňanka Dilja Mowak2), která na přání Homera G. Adamse byla přidělena ke komandu pěchoty, je zprotivena martialistickým chováním Rutana, je pověřena vedením komanda na rajské čtvrté planetě jednoho ze sluncí Sevenstar. Objeví prastaré město s obrovskými zdmi a narazí tam na dva metry vysoké obojživelné bytosti, jejichž beztvaré hlavy mají vedle rybích úst čtyři na stopkách stojící oči a kromě přípravků primitivní doby kamenné disponují high-tech produkty, které ale nedokážou uplatnit. Protože Rutan navzdory přítomnosti inteligentních praobyvatel není ochoten zříct se manévrů, odmítne Dilja Mowak s odvoláním na svůj status Hanzovní specialistky jeho rozkaz. Rutan nechá Oxtorňanku zatknout, umožní jí ale utéct. Teprve když je Dilja Mowak při útoku na komando, které na rozkaz Rutana děsí domorodce, paralyzována, a přijde tak na stopu záhadě planety, pochopí Ertrusan svou chybu a smíří se s Hanzovní specialistkou.

Dilja Mowak naváže kontakt s obojživelnými bytostmi, kteří sami sobě říkají Xophachové, své planetě Gronich a slunci Vichin (oko bohyně), a dozví se, že stvoření, když ještě žili v oceánu, byli vyvoleni bohy, kteří obývali megalopoli. Členové Rutanova komanda byli zpočátku považováni za Xaphach-Shin-Shin (Škodlivé poltergeistry), od kterých byli opakovaně navštěvováni a v jejich popisu pozná Dilja Mowak Ennoxe. Oxtorňanka odlétá s KREITEM k BÁZI, je tam informována za expedice GEVONIE3) a KAHALA, a vrací se s teranskou enzialistkou Urghuun Tallawantou a arkonidským kosmoarcheologem Czakorem da Aeskus zpět na Gronich. Při průzkumu kopulovitého města narazí Ruanova skupina na inteligentní chobotnicové bytosti Nauphachy. Nakonec pronikne Rutan a Oxtorňanka s několika průvodci do kopule, přemůžou systém pastí a dorazí ke skupině rozpadlých počítačů. Jejich záznamy referují o Raunachách, 1.20 metru vysokých humanoidních obyvatelích Gronichu, kteří svá megalitická města postavili teprve, když ovládli interstelární lety, později se stáhli do podmořských měst, podporovali evoluci Xophachů a Nauphachů a nakonec s komickými loděmi opustili svůj domovský svět4). Sledujíc informace v části textu, objeví Urguun Tallawanta na protilehlé straně planety ležící kupolovité město, kde stojí socha Raunacha v životní velikosti z materiálu připomínající Ynkelonium, která stojí na krychli se symboly Quidora a v rukou nese obě opačné poloviny Quidora. Když 9. února 1206 NGL dojde k pokusu odvézt sochu na palubu korvety, zanikne v explozi.

Rutanovy lodě se poté vrátí k BÁZI. Tam se Dilja Mowak od oxtornského kosmohistorika Anguse Maribora dozví, že Rutan je vlastně vzdělaný a citlivý člověk, který se ale zcela podřizuje starým zásadám samurajů5).