Atlan 60 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 60
Název:Robotská rebelie
(Die Robot-Rebellen)
Autor:Ernst Vlcek
Cyklus:Na příkaz Lidstva / Revoluce na Ertrusu
« AT 59 • chronologicky • AT 61 »
Vydáno poprvé:24. července 1972
Vydáno v češtině: -
Čas děje: květen 2841
Sabotáž na Luně - biopozitronika hraje pomatenou
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan - Velký administrátor sáhne k nouzovému řešení

Atlan - šéf USO

Allan D. Mercant - šéf Solární kontrarozvědky

Ard Quentin - velitel karanténní stanice na Plutu

NATHAN - biopozitronika dostane výpověď

Osmal Lavista, Jeau Layeau a Edward G. G. Tonzer - podezřelí na Luně

Imarťan Osmal Lavista je prospektor, lovec divokých zvířat a výzkumník v jedné osobě. Než v květnu 2841 přiletí do Sluneční soustavy, navštíví nejdříve planetu Lorio Traiser a naloží tam celý sklad zvířaty. Jeho loď bude několik dnů na Plutu v karanténě. Že stanici vede jeho známý virolog doktor Ard Quentin, proceduru neurychlí. Nicméně se oba po karanténně sejdou na obědě a Lavista uslyší o planetě Helderon, která je vzdálena 24‘311 světelných let od Slunce, a která byl objevena minulý rok. Protože byla tamní atmosféra přesycena viry, nedošlo k přistání EX-1604. V únoru tohoto roku byla vyslána plnorobotická jednotka ROPOS-1, která se měla vrátit už 15. května, mezitím se ale zpozdila o deset dnů.

Když Lavista s lodí METHUSALEM odstartuje směrem k Měsíci, kde chce nechat provést nutné opravy, objeví se poblíž pluta téměř současně ROPOS-1. Pluto, kde má loď přistát, neobdrží ale žádný kontakt, a robotská loď prolétne kolem planety. Ve hře je teď strážní flotila generála Lenkyse Hornera, ale Quentin není připraven loď obětovat. Vysílačkou se spojí se Solární administrativou.

Na Zemi zrovna konferuje Perry Rhodan s Allanem D. Mercantem. Velký administrátor se rozloučí se Solárním maršálem a transmiterem se přesune na superbitevní loď HELVETIA pod velením Hoska Morchta, která je pěti dalšími superbitevními loděmi v pohotovosti. Šest lodí obklíčí ROPOS-1, která vznikla přestavbou těžkého křižníku. Pět moskyto-jetů poškodí pohon v prstencovém zesílení, takže loď ztratí schopnost manévrovat. Šest lodí následně robotskou loď odtáhne tažnými paprsky na Pluto a usadí poblíž karanténní stanice. Protože přistávací podpěry nevyjedou, zůstane loď ležet na vnějším trupu a drží jí antigravové projektory. Roboti na palubě stále ještě mlčí.

ROPOS-1 je zaplavena antiseptickými paprsky. Okolní obranná zařízení jsou v pohotovosti. Nyní dojde konečně k reakci. Impulzní děla lodi se zamíří na obléhatele. Rhodan dá rozkaz k palbě na děla ROPOS-1. Když se Jornu Pillardovi podaří vyřadit antigravové projektory, které loď drží, začne loď rolovat. Přitom přijde Pillard o život. Roboti na palubě naštěstí nepoužijí transformační děla. Bitevní lodě zbraně protivníka ale rychle zničí - a potom se z lodi vyřítí roboti. Jsou to všechny možné typy, dokonce i Posbiové, kteří loď stavěli. Z HELVETIE vypuštěné space-jety a shifty zničí šílené roboty. Objeví se také Lordadmirál Atlan s rychlým křižníkem USO, který dostal Mercantovu zprávu.

Poté co je ROPOS-1 všechny možnými přípravky dekontaminován, vstoupí na loď vědci v doprovodu Rhodana a Atlana. Ukáže se, že, že chybující roboti a Posbiové z Helderonu přinesli na palubu všechno možné: rostliny, zvířata a napůl inteligentní živočichy. Všechno je mezitím mrtvé a zůstává otázka: kdo roboty přeprogramoval?

Mezitím mají farmáři solární kolonie Betobara II velké potíže s takzvanými Barapakoni. Aby dostali lepší výnosy, jsou zvířata krmena GKM-14, který existuje v různých verzích. Teď cokoliv přivádí zvířata k zuřivosti a musí být částečně porážena. Farmáři kolem Siolina Bruuka sice podezřívají preparát, ten to ale být nemůže, protože chovatelský program střeží lunární pozitronika NATHAN. A NATHAN je neomylný.

V Solární administrativě se sejdou Rhodan, Atlan a Mercant. Probírají události kolem ROPOS-1, Betobara II a insolvenci velké banky, která patří do General Cosmic Company. Nyní, 21. května přijde zpráva z agrárního světa Heymšelova planeta v Plejádách, kde se náhle pobláznila kontrola počasí a musí se tak počítat s neúrodou. Všechno ukazuje na selhání NATHANA. Je rozhodnuto Lunu uzavřít a nařídit zákaz startů a přistání. Následně mají být prověřeni všichni obyvatelé a návštěvníci Měsíce, k čemuž má John Marshall nasadit všechny dostupné mutanty. Nakonec má být prozkoumán NATHAN sám, což je svěřeno do rukou profesora doktora Geoffry Abela Waringera.

O hodinu později se rozběhne Operace starý muž. Mercant nasadí agenty SolAbu, Atlan specialisty USO. K nim se přidají mutanti John Marshall, Ras Čubaj, Kitaj Išibaši, Fellmer Lloyd, Ralf Marten, Tama Jokida, Wuriu Sengu a André Noir. Rychle objeví podezřelé osoby jako Jeau Layeau nebo Edward G. G. Tonzer, kteří jsou ale jen malé ryby.

Mezitím naváže Atlan a Mercant přímé spojení s NATHANEM a vysvětlí inpotronice situaci. NATHAN poté spustí selftest (dříve ještě nikdy neselhal), který neukáže žádnou chybu.

Waringer se objeví na Luně se svým týmem a prohledá NATHANA speciálním programem. Vědcům se tak zmenší plocha sektorů inpotroniky, kterou musí prohledat na 42 čtverečných kilometrů. Zároveň začne docházet k přehmatům robotů všude na Luně a vypukne chaos. V této situaci se Waringer nechá v doprovodu Jokidy Čubajem teleportovat do hlavního řídícího sektoru robotské kontroly. Vědci ochromí řídící sektor, čímž zuřivost robotů prozatím skončí. Musí být ale objeven zdroj všech problémů - jinak hrozí, že NATHAN bude muset být zničen. To by pro Solární impérium znamenalo zkázu.

V tomto článku je použit překlad textu z článku »Quelle:A60« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
29.1.2022
1565 před NGL
4. Eylon 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459608.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál