Atlan 61 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 61
Název:Pozitronický kluk
(Der Positronik-Boy)
Autor:William Voltz
Cyklus:Na příkaz Lidstva / Revoluce na Ertrusu
« AT 60 • chronologicky • AT 62 »
Vydáno poprvé:7. srpna 1972
Vydáno v češtině: -
Čas děje: konec května 2841
NATHAN rebeluje - vzplane konflikt mezi člověkem a strojem
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan - Velký administrátor má učinit těžké rozhodnutí

Atlan - Lordadmirál nechá probudit Pozitronického kluka

NATHAN - biopozitronika rebeluje

Puerpose »Purp« DeStaglaav - Atlanova poslední naděje

Gucky - myšob se činí jako plavčík

Doktor Pantam Nurherere - velitel stanice na medoplanetě Tahun

Situace na Zemi se stále více přiostřuje. Ukáže se, že už měsíce nebyly doplňovány zásoby potravin a někde už jsou zcela vyčerpané. Zásobování obyvatelstva převezme Solární flotila.

Při rozhovoru s Perry Rhodanem, Allanem D. Mercantem a Johnem Marshallem odmítne NATHAN znovu všechnu vinu a dělá, že nic neví. Mezitím se objeví, že potraviny byly už několik měsíců tajně ničeny v konvertoru. Atlan vidí východisko v tom, že probudí Pozitronického kluka.

Na kosmodromu v Terranii stojí 5000 robotských lodí plně naložených potravinami a spotřebním zbožím. Mají za úkol zásobovat planety Sluneční soustavy. Na rozkaz měsíčního mozku všechny lodě odstartují a naberou kurz k Jupiteru. V atmosféře obří planety otevřou všechny propusti a všechen náklad je tak zničen.

V Solárním parlamentu se silně diskutuje o vypnutí NATHANA, přičemž nepanuje shoda v tom, co by to znamenalo pro solární lidstvo: možná dočasné selhání nebo pravděpodobněji vypuknutí totálního chaosu, protože téměř všechny procesy ve Sluneční soustavě jsou řízeny lunární inpotronikou.

Ve stanici AXPRA je pozorován start 12‘000 jednotek staré robotské flotily robota Regenta, kterou kdysi dostala Solární flotila od Atlana a která byla jako rezerva v plné pohotovosti umístěna mezi oběžnými drahami Uranu a Neptunu. I tuto flotilu má pod kontrolou NATHAN. Po dosažení potřebné rychlosti vykonají všechny jednotky transici. Lodě se v Einsteinově prostoru opět vynoří poblíž Marsu. Silné strukturální otřesy vyvolají na rudé planetě zemětřesení. Robotské lodě se zformují k útoku na Mars. 2000 jednotek Solární flotily se starým arkonským lodím postaví do cesty. V následné kosmické bitvě jsou robotské lodě zničeny. Pouze 240 jednotek se na NATHANŮV rozkaz stáhne.

Inpotronika uzná, že dala rozkaz k útoku, není ale ochotna za to převzít zodpovědnost.

Perry Rhodan je stále více zaháněn do úzkých. Část flotily stejně jako přední vědci požadují vypnutí respektive zničení NATHANA. V Solárním parlamentu je dokonce přednesen návrh na vyslovení nedůvěry. S těžkým srdcem prohlásí Rhodan přes Terra-Television, že je připraven NATHANA vypnout a v případě nouze zničit.

Dříve než může být vysláno speciální komando, inpotronika zareaguje. Přes celý komplex je vztyčeno rotačně formátovací pole, paratronový štít a trojnásobně stupňovaný HD-štít.

Atlan mezitím dorazil na Tahun a vydal se do stanice Parapsí-Abnormal II. Tam ho čeká doktor Pantam Nurherere, a oba muži se odeberou do energetické hrobky, ve kterém spí Purpose DeStaglaav, Pozitronický kluk. Atlan vyzve lékaře, aby chlapce probudili. Je ho zapotřebí na Luně, aby NATHANOVI ukázal meze a definitivně přišel na stopu nevysvětlitelným procesům. Na IMPERÁTORU opustí Lordadmirál a Purp, jak se chlapci říká, planetu Tahun.

Na Zemi začnou propukat nepokoje. Narůstá strach z dalších atentátů, které by mohl NATHAN vyvolat. Na Luně umístění mutanti Gucky a John Marshall zachytí volání o pomoc NATHANOVY buněčné plazmy. Plazma vysvětluje, že inpotroniku zmanipulovali cizinci v jejím nitru. Je naplánováno s pomocí dvanácti speciálních lodí při nasazení těžkých dezintegrátorů vyříznout NATHANA z měsíční kůry. Atlan dorazí s Purpose DeStaglaavem k pozemskému měsíci. Proti nasazení chlapce nemá Perry Rhodan a jeho štáb nic. Rhodan chce dát právě plukovníkovi Lavontovi Kasurovi bojový rozkaz pro dvanáct speciálních lodí, když se od Atlana dozví o zmizení Pozitronického kluka. Mrzutě dá Rhodan Arkonidanovi relativně krátký čas na to, aby chlapce našel.

Purposovi DeStaglaavovi se podaří přimět NATHANA k otevření strukturální mezery v ochranných štítech. Poté co získá přístup, odebere se do antigravitační šachty. NATHAN vyšle chlapci, kterého považuje za řídící element, rozkaz navštívit sekci 4567/7/7-c-39. Jedná se přitom o skladiště, ve kterém má být údajný řídící element prozkoumán. Navzdory jednoznačnému rozkazu zamíří Pozitronický kluk do srdce NATHANA. Předpokládá, že se jedná o chybu ve styku buněčné plazmy s pozitronikou. Purp vyšle krátký rádiový impulz a čeká na odpověď z různých stykových míst. Všechny se ohlásí, až na segment QSBW. Purp se pokusí segment vypnout, potom by se měl NATHAN sám deaktivovat. Než stačí práci dokončit, je napaden robotem. S pomocí dezintegrátoru ale útočníka vyřadí.

Reginald Bull a Allan D. Mercant obhajují v Solárním parlamentu pozici Velkého administrátora. Solární liga pořádku vyvolá hlasování o nedůvěře. V tom ale situace na Měsíci změní. Ochranný štít nad NATHANEM zmizí. Inpotronika už nereaguje. Purpose DeStaglaavovi se podařilo vyřadit segment QSBW, což způsobilo okamžité vypnutí NATHANA.

Když chce Atlan odvést Pozitronického kluka, zdráhá se ho následovat. Chce zůstat u NATHANA, kterého považuje za palubní pozitroniku, která ho na Arsuk-EX-9904 vychovala. Purp ohrozí Arkonidana dezintegrátorem. Atlanovo přesvědčovací umění ho ale přivede do rozpaků. Nejdříve namíří zbraň proti sobě, na posledních chvíli si to ale rozmyslí a opustí s Lordadmirálem inpotroniku. Vrací se na Tahun zpět do péče doktora Nurherereho.

V tomto článku je použit překlad textu z článku »Quelle:A61« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
23.10.2021
1566 před NGL
34. Prikur 18995 da Ark
10021 pzA
JD: 2459510.5
58421 dha-Tamar
 
rss kanál
GAMAVERZE!