Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Planety > Neptun
hledat
Astronomická data:
Průměr:49528 km
Doba rotace:16h 6m 36s
Doba oběhu:165 let
Gravitace:0.886 g
Průměrná teplota:-220°C
Pořadí od hvězdy:8
Počet měsíců:13
Soustava:Sluneční soustava
Měsíce planety:
Triton, Nereida

Neptun je (pokud se nepočítá Zeut) osmou planetou ve Sluneční soustavě. Jméno pochází od římského boha moří

Neptun se jeví jako veliká modrá koule. Malý podíl metanu v atmosféře způsobuje její modravě zelený nádech. Uvnitř atmosféry panují mocné vichry o rychlosti až 2000 km/h. Na základě jeho velké vzdálenosti od Slunce dosahují teploty v atmosféře kolem -220°C. Povrch je pokryt skalnatým podkladem, na kterém se nachází obrovské amoniakové vodní plochy.

Kolem planety krouží celkem 13 měsíců, přičemž většina z nich jsou jen velké hroudy skály. Největší měsíce Triton a Nereida jsou nejvýznamnější. Triton sám je s průměrem 2700 km největším měsícem Neptunu.

Historie

Na Neptunu byla v 50. tisíciletí před Kristem umístěna automatická obranná pevnost Lemurů. Nachází se na podlouhlé skalní vyvýšenině uprostřed oceánu. Stanice je naprogramovaná střílet na jakoukoliv neznámou loď.

V březnu 2436 padne na měsíci Tritonu Terrancům do rukou jeden Dvojkondiční a podaří se ho dostat transmiterem do obranné pevnosti. Pak je zatčen vojáky Solární flotily.

Během útoku Dolanů na Sluneční soustavu je povrch Neptunu zpustošen střelbou z intervalových kanónů. Měsíc Nereida byl při tomto útoku zpustošen.