Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Postavy (důležité) > Thora da Zoltral
hledat
Informace o postavě:
Datum narození:29. březen 1911
Místo narození:Arkon I
Úmrtí:18. říjen 2043
Výška:1,81 m
Národ:Arkonidané
Popis:bílé vlasy, zlatorudé oči, krásná, vysoká, štíhlá
Tituly:První žena Perryho Rhodana
Thora da Zoltral
Thora da Zoltral
© VPM kg.
Výskyt postavy v seriálu:
Poprvé v sérii Perry Rhodan:PR 1: Operace STARDUST
Naposledy v sérii Perry Rhodan:PR 78: Čas se naplňuje
Podrobná statistika výskytu postavy v sérii Perry Rhodan
graf výskytu postavy v seriálu

Arkonidanka Thora da Zoltral patří do Khasurnu Zoltralů. Thora je sestrou imperátora Zoltrala XII., který byl roku 1978 pro neschopnost sesazen Regentem. Narodila se 29. března 1911 (17. Hara 18902 da Ark) a byla zavražděna 18. října 2043. Její matkou byla Gitwen da Reomir a otcem Vardgar da Zoltral.

Vzhled

Byla překrásná, fascinující, urostlá a štíhlá žena s typicky zlatorudýma očima a dlouhými bílými vlasy. Dříve měla bledou pleť, ale během svého pobytu na Zemi se lehce opálila dohněda.

Charakteristika

Jako ostatní, kdo se narodili na Arkonu, byla Thora obdařena výjimečným intelektem, vynikajícími vědomostmi a extrémní hrdostí. K tomu patřilo i značné uvědomění si svého původu, jímž - ještě v doprovodu s cynismem - dávala na počátku své známosti s Pozemšťany najevo, jak velké k nim cítí opovržení. V průběhu času se ale i přesto umoudří a dojde mezi nimi k porozumění a ke shodě, zvláště pak mezi ní a Perrym Rhodanem. Ale pokud něco neprobíhá podle jejích plánů, reaguje Thora stále háklivě.

Citát

"Thora Rhodana nenáviděla, protože byl člověk. A milovala ho, protože byl muž. Toužila ale po Arkonu, svém domovu."

Životopis

Thora da Zoltral měla aktivovaný extramozek a byla vyškolena jako velitelka kosmických lodí. Byla přijata jako jediná žena v posádce na palubě výzkumného křižníku AETRON, který měl za úkol najít Svět věčného života. O tomto světe vyprávěly ve Velkém impériu různé legendy, od kterých si Arkonidané slibovali nalezení prostředku proti toho času všudypřítomné dekadenci.

Setkání s Pozemšťany

Kvůli poruše na přístrojích musela loď roku 1971 pozemského letopočtu nouzově přistát na Měsíci. Tam Arkonidané potkali Perryho Rhodana a Reginalda Bulla.

Nejprve odmítala s lidmi komunikovat, protože tato "stvoření" byla pod rozvojovým stupněm C. Crest da Zoltral, vědecký vedoucí expedice Aetron, se však domnívá, že je lidstvo na vyšším stupni rozvoje, a proto musí Thora své rozhodnutí přehodnotit. Pohlíží na Pozemšťany nyní s ignorancí a pohrdáním, i když díky Rhodanově tvrdohlavému a otevřenému jednání velmi znejistí.

Na prosbu Cresta a Rhodana, kteří chtěli mocenským blokům na Zemi ukázat moc Arkonidanů, vytvořila Thora pomocným plavidlem AETRONu sopku v severním Ahaggaru - pohoří na Sahaře. Brzy na to aktivuje antineutronové pole, které zabrání všem jaderným reakcím na Zemi. Mimo to hlídala Zemi pomocným plavidlem z orbity. Tehdy se pozemské mocnosti sjednotí, aby pronikly energetickým štítem chránícím STARDUST. Mezitím, co je Crest léčen doktorem Haggardem z leukémie, přivede tento útok energetický štít opravdu na pokraj zhroucení. Když se o tom Thora dozví, přistane - nanejvýš rozzlobená - v pomocném člunu GOOD HOPE na Terru. Její hysterické jednání způsobí, že jí Rhodan nemůže varovat před meso-katalytickou bombou, která má být na AETRON vystřelena z pozemské rakety. AETRON je zničen, aniž by Thora mohla zasáhnout.

Tato krizová situace způsobí, že je od nynějška ještě o něco přístupnější, protože musí začít spolupracovat s Pozemšťany, aby se mohla vrátit zpět na Arkon. Přesto se postavila proti tomu, aby bylo Pozemšťanům umožněno hypnoškolení, které Crest nařídil. Naproti tomu zůstává stále v pohotovosti, aby mohla být připravena na další útoky pozemským mocenských bloků.

Při druhém hypnoškolení, které Rhodan a Bull prodělávají, využije Thora situace k pokusu o převzetí moci nad lodí. Plánuje, že po zneškodnění Rhodana a Bulla donutí pozemské vlády, aby jí dodaly součástky na novou kosmickou loď. Crest se tomu snaží zabránit, a proto oba Pozemšťany předčasně probudí z hypnoškolení, čímž riskuje jejich psychické zdraví.

Marná naděje

Krátce poté, co Thora zjistí, že AETRON po svém zničení vysílá automatické volání o pomoc, dostane novou naději. Domnívá se, že přiletí robotská flotila z Myry IV a útočníky na křižník Velkého impéria zničí. Proto Rhodanovi nabízí, že zachrání některé další Pozemšťany a na Arkonu jim zajistí posty na vysokých místech. Projevuje se u ní obrovská činorodost, protože by mohli být pro Impérium prospěšní. Perry Rhodan to ale tvrdě zamítá. Jako první odezva na volání o pomoc se objeví lodě lidu z Fantanu a Thora uvidí, že její naděje byly marné. Proto Rhodanovi přísahá, že se v budoucnosti bude snažit ho podporovat.

Až později ale pochopí, že ji k Rhodanovi něco přitahuje. Crest mimo to zpozoruje, že žárlí na Anne Sloaneovou. Když začali Individuální metamorfové s invazí proti Zemi, navrhuje Thora znovu uprchnout na nějakou jinou obyvatelnou planetu a nechat tak Zemi na holičkách. To Rhodan opět zamítá, což Thora s tajným obdivem potvrzuje. Pomalu začíná uznávat ideály lidstva a celkem otevřeně přiznává, že Terrance podcenila. Od Rhodana také přijímá nabídku k přátelství.

Přesto ale v Perrym Rhodanovi vidí mezi Pozemšťany výjimku. Skoro až křečovitě se od teď snažila, aby mezi nimi byl dobrý vztah a snaží se komunikovat i s dalšími Pozemšťany. Poté také ustoupila od svého názoru, že by jako velitelka AETRONu měla velet i GOOD HOPE. Ovšem dostlala opět nápad, že má pravdu, když říká, že Třetí moc je podle ní zlodějem arkonidské techniky.

V roce 1975 Thora ještě jednou uvěří, že byla do soustavy Vega vyslána arkonidská expedice, protože jen Arkonidané by mohli mobilizovat tak velkou flotilu. Bude ale opět zklamána, protože se ukáže, že do soustavy Vega transitovaly lodě Topsiderů.

Po dobytí arkonského bitevního křižníku, ho sama Thora pokřtí na Rhodanův popud terranským jménem STARDUST II - což jí stojí velké přemáhání. Ačkoli už Thora a Crest mají prostředky pro návrat na Arkon, pustí se spolu s Pozemšťany do řešení Galaktické hádanky. S tím je Thora nejdříve spokojena, protože to byl před nouzovým přistáním AETRONu cíl její vlastní mise. Perry Rhodan jí slíbí, že potom poletí na Arkon, i když jí není schopen říct, kdy přesně to bude.

Thora velice aktivně pomáhá při hledání Poutníka, i když jí těsně před cílem opět přepadá pesimismus. ID jí a Crestovi odepře buněčnou sprchu se zdůvodněním, že Arkonidané již dostali svoji 20000-letou šanci a nevyužili ji.

Příhody na Venuši

Arkonidanka dále touží po návratu na Arkon a roku 1981 ztrácí trpělivost a nenechá se už Pozemšťany vodit za nos. A tak se rozhodne, že uprchne na Venuši v jedné z nově vyrobených stíhaček. Odtud chtěla hypervysílačkou navázat kontakt s Arkonem. Stíhačky ale ještě nejsou vybaveny přístupovým kódem k venušské pevnosti, a tak je jak Thora, tak její pronásledovatelé pod Rhodanovým vedením, sestřelena. Thora je zajata členy venušské expedice z Východního bloku. Nejdříve ji chytil generál Tomisenkov. Snažil se ji přesvědčit, aby mu řekla, jak se dostane k venušské pozitronice. Ovšem musela opět nedobrovolně uznat, že také Tomisenkova podcenila. Když vojsko plukovníka Raskujana porazí Tomisenkovu armádu, je Thora dokonce odhodlaná s Tomisenkovem spolupracovat. Sice mohla Raskujanovi uprchnout, ale rozhodla se pomoci Tomisenkovi a společně Raskujana přemohli.

Thora svého jednání litovala a to se také projevilo v jejích citech - když byla osvobozena, vyplakala se Perrymu Rhodanovi na rameni. Projeví se u ní i další lidské pocity, když se krátce před vyřešením galaktické hádanky usměje i v přítomnosti Pozemšťanů.

Návrat na Arkon

Po těchto zážitcích chtěla Thora Rhodanovi dokázat, že je schopná i k harmonické spolupráci. Tak asistuje Crestovi při psychologickém průzkumu přívrženců Overheada. Kromě toho se účastní i dalších reprezentativních akcí, jako jsou křty dalších lodí. Ale i přesto Thora i Crest trvají na návratu na Arkon.

Nakonec už Perry Rhodan nemohl nerespektovat svůj dávný slib. Když začaly přípravy GANYMEDu ke startu na Arkon, začala se Thora náležitě činit. Když se však ukázalo, že na Arkonu mezitím převzal moc Regent, byla Thora úplně zničená. Protože už nepatřila do vládnoucí třídy, nebyla už Arkonidany zcela uznávána, natož pak Regentem. Byla jí nabídnuta služba na jednom z robotských křižníků, ne však jeho velení.

Po průniku na Arkon I a návštěvě u Orcasta XXI., se Thora konečně přesvědčí, že nemůže se situací ve Velkém impériu v dohledné době nic dělat. Proto se nechala admirálem Kenosem spolu s Pozemšťany propašovat na VEAST'ARK, který nakonec Perry Rhodan použije k útěku.

Thořina naděje je opět zklamána, a proto vidí své šance u Pozemšťanů. Přitom dokonce bere i v úvahu to, že může být na Teře šťastná. Sama také přiznává, že změněné poměry na Arkonu byly také důvodem toho, že si více uvědomuje možnost žít společně s Rhodanem. Došlo také k prvnímu rozhovoru mezi oběma milenci poté, co ji k tomu Crest povzbudil.

Po událostech na Zalitu, kde Rhodan odhalil spiknutí proti Regentovi, povolí Thoře a Crestovi návrat na Arkon a také trvá na tom, aby oba Arkonidané zůstali ve velení TITAN. Thora už ale ztratila chuť, vrátit se zpět na Arkon.

Hypereufórie

Thoru nyní často ovládají vlastní emoce a snaží se Perrymu Rhodanovi silněji projevovat náklonnost. To však překazí zastávka na Honuru, kde skoro celá posádka onemocní hypereufórií. Také Thora byla infikována a svého milovaného medvídka pojmenovala "Ladolfina".

Pod vedením Perryho Rhodana ale TITAN z Honuru nakonec unikne. Thora, stejně jako všichni ostatní, bude uvedena do umělého spánku. Všem nemocným hrozí pozvolná smrt selháním nervových uzlin, protože ani robot Regent nezná žádný protijed. Rhodan se proto obrátí na pomoc Arasů, kteří na Honuru šířili mor Nonů. Julian Tifflor a Wuriu Sengu převážejí Thoru na Aralon, kde mají mezitím získávat informace, než se uzdraví.

V té době už Arasové od Thory vědí o Rhodanově zastávce na Honuru. Tifflor proto musí najít nějaké dobré vysvětlení, že přivedl jen jednoho infikovaného a před Arasem Themosem předstírá, že Thoru miluje, ale Rhodan stojí jejich lásce v cestě. Proto dezertoval a unesl Thoru. Když je Thora vyléčena, zeptá se jí samotné na vztah k Tifflorovi a Rhodanovi. A Thora přizná, že Rhodana miluje. Themos jí upozorní, že tímto právě nad Tifflorem podepsala rozsudek smrti, ale Thora ho ujistí, že to bude on sám, kdo zemře.

Poté, co Perry a Gucky Thoru osvobodí, Themos utíká, ale padá do zničené výtahové šachty. Zde vidí Thora svou šanci: Rhodan sice Guckyho vyzval, aby Themose zachránil, ale Thora přikázala, ať zločince nechá spadnout. Gucky poslechne Arkonidanku - také proto, že cítí, že k ní má povinnost, protože ho často drbala. Rhodan toto jednání ale nanejvýš neschvaluje.

První dáma Solárního impéria

V následujících letech Thora podporuje Perryho Rhodana hlavně v projektu terranské kolonizace. V této době se změní i její vztah k Reginaldu Bullovi, kterého dlouhou dobu nesnášela a narozdíl od Perryho Rhodana si ho ani nevážila.

Dříve chladná a hrdá Arkonidanka se mění v Rhodanovu dobrou a spolehlivou družku. Souhlasila, že si Perryho vezme, přičemž se vzdala svého šlechtického titulu a začala používat příjmení Rhodanová.

V dalších letech jsou Thoře podávány život prodlužující terranské a aralonské léky a séra, která mají zadržet její stárnutí, protože po boku věčně mladého Rhodana stárne a musí zemřít. Tyto léky však po čase její tělo odmítá. Na Tolimonu obstará John Marshall a Laury Martenová ampulky život prodlužujícího séra X1076, které naleznou v tajné laboratoři Arasů.

V roce 2020 přivedla na svět Rhodanova syna Thomase. Musí žít odděleně od svých rodičů, protože jak Crest a Thora, tak venuššská pozitronika, dojdou k závěru, že musí vyrůstat v nevědomosti o svém původu. Bully se proti jejich logice nebránil použít ostřejší slova, která je ale mohla jen těžko přesvědčit.

Roku 2040 je Thora během dovolené na Marsu unesena mutantem Gregorem Tropnovem, který chce takto vydírat Rhodana. Velice rozzlobený Velký administrátor osobně vedle nasazení mutantů, kteří měli Thoru osvobodit. Pohrozil Tropnovovi, že ho uškrtí, pokud mu neprozradí, kde Thoru ukrývá.

V říjnu 2041 chce Thora navštívit svého syna na Rusufu a prozradit mu jeho původ. Dříve než tak stačila učinit, byla unesena Regentem. Členem pátracího týmu pod velením Juliana Tifflora byl také Thomas Cardif, který konečně poznal svou matku. Když si ho Thora splete s Rhodanem, dojde k závěru, že mu Rhodan chtěl odebrat matčinu náklonnost, kterou mu Thora chtěla dát. Thora a Perry se mu sice snaží říct pravdu, ale Cardif už od té doby jen fanaticky věří vlastním předsudkům a svou nenávistí proti rodičům přivede Thoru k zhroucení.

Thořina oběť

Araský lék, který měl Thoře prodloužit život, vyvolával nečekaný vedlejší účinek. Thora je sice ošetřována všemi dostupnými terranskými prostředky, avšak používaný prostředek začne rychle ztrácet své účinky. Koncem června / začátkem července 2043 začne Thora náhle, prudce stárnout a stáhne se do svého sídla v pohoří Valta na Venuši. 4. října je jí stanovena diagnóza, že onemocněla tzv. Lymfosarkomem typu F Arkon, tedy velmi agresivním nádorem lymfatických žláz. Na základě toho nádoru neměla užívaná život prodlužující séra žádný účinek. Měla žít již jen několik měsíců. Ale i přesto jí tato diagnóza byla zatajena.

Krátce poté poprosil Perry Rhodan svou ženu, aby odletěla na Arkon a vedla zde jednání o přenechání kosmických lodí a také aby zde zapomněla na pochmurné myšlenky na smrt. Thora se tohoto úkolu ujme s novým elánem - je nadšená, že znovu uvidí Arkon, a cestuje na palubě BURMY s doprovodem Conrada Deringhouse a telepatky Išimatsu.

Během letu doslova znovu kvete a při odhalení intrik proti Teře na Mutralu je patrné, že omládla.

Když chce vyslýchat zatčené Arasy, ukradne jeden z nich služební zbraň Išimatsu a Thoru zastřelí dříve, než tomu Deringhouse může zabránit. Když umírala, byla znovu tou zdravou a překrásnou ženou, jako dříve. Lékaři se domnívali, že to byla jen taková poslední reakce před smrtí, ale po vyšetřeních na palubě BURMY již nebylo po sarkomu ani stopy a zjistili, že její zdravotní stav byl jako u dvacetileté ženy.

Thora byla pohřbena na Měsíci v křišťálové rakvi v malém mauzoleu, které bylo vybudováno na místě, na kterém musel nouzově přistát AETRON a kde se s Perrym Rhodanem poprvé setkala.

Poznámka: V T 187 je vysvětleno, že arasské sérum skutečně působilo a Thora byla tedy před svou smrtí relativně nesmrtelná.

V americkém překladu vede Thora před smrtí s Deringhousem delší dialog, než se vyskytuje v originále.

Ačkoliv se Atlan vynořil ze své kopule ještě před smrtí Thory Rhodanové, v sešitových románech PR 50PR 78 se spolu však nikdy nesetkali - oproti Atlanovu setkání s Crestem da Zoltral. Je patrné, že se autoří exposé chtěli společnému výstupu Atlana a Thory vyvarovat.

Důsledky její smrti

Thořina smrt ještě více podnítí spikleneckou teorii Thomase Cardifa, a to, že je jeho otec diktátor, který ji nechal odstranit kvůli její nemoci. Thořina smrt roku 2043 je tedy základem pro bezedné - i když jednostranné - nepřátelství Cardifa proti Rhodanovi.

Cardif také zaujal místo vedle Rhodana na Thořině pohřbu. Odmítl uchopit ruku svého otce, který se s ním chtěl smířit - což vedlo ke scéně, která i ještě později nabyla na významu. Rozhněvaný Reginald Bull tedy raději Cardifa přesunul do druhé řady a sám si stoupl po Rhodanově boku.

Thomas Cardif Perryho Rhodana nenáviděl až do své smrti v roce 2103.

Rhodan sám potřeboval velice dlouhou dobu, aby se s Thořinou smrtí vyrovnal. Až o téměř 200 let později v roce 2328 se znovu oženil s Mory Abro. Ještě mnoho století poté v něm Thora stále vyvolává vzpomínky - mnohem více, než Mory, ačkoli s ní byl podstatně delší dobu - asi kolem 602 let.

Pocty

Po Thoře bude pojmenována vlajková loď THORA a později i THORA II. Také hlavní třída v Terranii, která vede z kosmodromu flotily do Atlan Village, nese jméno Thora Road. Stejně tak byla po Thoře pojmenováno jedno slunce.

V roce 1289 NGL se Perry Rhodan nechá krátkodobě uspat, aby nepodlehl agresivnímu záření. Zvolí si kódové slovo, které má být vyřčeno, pokud bude reagoval nepřirozeně. Toto slovo zní "Thora".

Reinkarnace, opětovné oživení

V roce 425 NGL se mezi jinými i Atlan a Clifton Callamon domnívají, že Gesil by mohla být reinkarnace Thory. Sám Perry Rhodan je podobností obou žen udiven. Gesil je však inkarnací Višny.

Roku 427 NGL probudí "buditel" Le So To nabalzamovanou Thoru opět k životu. Podle všech testů - podle mozkových frekvencí, buněčného složení, orgánů a výslechů hypnozářičem - se jedná o pravou Thoru. Mluví se svými starými známými - nejdříve nezávazně a ujistí je, že poskytne své schopnosti znovu ve prospěch lidstva. To, co však trápí Galbraitha Deightona, jsou její rozsáhlé vědomosti o situaci v galaktické politice roku 427 NGL. Do Terranie přilétá přes dva milióny lidí, aby se podívali na oživlou legendu, kterou znají jen z knih o historii a trividea.

Galbraith Deighton však pochybuje o pravosti Arkonidanky a v sarkofágu na Měsíci objeví Thořino mrtvé tělo tak, jak bylo původně nabalzamováno. Potvrdí se tedy jeho domněnka, že Le So Te je třetí pohroma Višny. (PR 1155)

V alternativní realitě, která vznikla při pomatení ID, zmizí Thora brzy po nástupu Gonozala VIII. na trůn Arkonu, takže je považována za mrtvou. Ve skutečnosti však byla partnerkou Atlana, který ji udržoval mladou díky svému buněčnému aktivátoru. Atlan unese roku 2103 Rhodanova věrného syna Thomase Cardifa do Trakaratu, aby pro Thoru získal aktivátor. Přitom se Perry Rhodan znovu setkává s Thorou, která lituje, že Rhodana opustila. Toto je definitivní osobní zlom v přátelství Rhodana a Atlana, kteří již od té doby spolu nespolupracují. Po staletí trvající, formální soužití mezi Solárním impériem a Velkým impériem vtrhne roku 2329 bluesanská flotila do soustavy Arkonu a zničí Arkon III. Spojenci Arkonu, především pak solární flotila, přichází příliš pozdě. Na Arkonu II dojde k setkání, při kterém Thomas Cardif nedopatřením zastřelí svou matku. Atlan, jemuž měla tato střela platit, přísahal věčnou pomstu. (PR 1598)

V roce 1290 NGL jsou někteří lidé velice překvapeni, když se dozví, že legendární postavy Crest a Thora skutečně žily. (PR 1935)

Perry Rhodan přiznává i svému synovi Kantiranovi, že jeho matka Ascari da Vivo byla velice podobná Thoře.