Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Postavy (důležité) > Crest da Zoltral
hledat
Informace o postavě:
Místo narození:Arkon I
Úmrtí:25.1.2045
Národ:Arkonidané
Popis:bílé vlasy, vysoké čelo, bledá pleť, zlatorudé oči
Tituly:Přítel lidí
Crest da Zoltral
Crest da Zoltral
© VPM kg.
Výskyt postavy v seriálu:
Poprvé v sérii Perry Rhodan:PR 1: Operace STARDUST
Naposledy v sérii Perry Rhodan:PR 99: Přítel lidí
Podrobná statistika výskytu postavy v sérii Perry Rhodan
graf výskytu postavy v seriálu

Arkonidan Crest da Zoltral (* ?, † 25. ledna 2045) byl členem Khasurnu Zoltral, ze kterého pocházel Imperátor Zoltral XII., sesazený roku 1978 pro neschopnost robotem Regentem. Jeho sestrou byl historička Aénda da Zoltral.

Popis

Crest byl typický Arkonidan. Vysoký, měl zlatorudé oči, vysoké čelo a bílé vlasy.

Charakteristika

Ka'Marentis Velkého impéria by se dal charakterizovat jako zvídavý a otevřený. Díky aktivovanému extramozku byl latentní telepatem. V protikladu s Thorou da Zoltral nebyl povýšený a v Terrancích rozpoznal národ, který by mohl převzít Impérium. Podporoval Perryho Rhodana a poskytl jemu a Reginaldu Bullovi vědomosti Arkonidanů. Až do své smrti byl věrným rádcem po boku Terranců.

Životopis

Crest chtěl i přes svou těžkou nemoc, Lymphsarkom F Arkon, sledovat hojné poukazy, které nalezl při svém bádání, a vypátrat legendární planetu nesmrtelnosti. Našel příslušné informace mimo jiné i v historickém archivu Epetrana da Ragnaari a shrnul je do tzv. Crestovy databáze. Po krátkém pobytu na Zhygoru, kde mu tehdy ještě neznámá superinteligence ID odepřela přístup do Mlžného dómu, vedl Crest v roce 1971 výzkumnou expedici na palubě AETRONU, kterému velela Thora.

Žádosti své sestry, která si nepřála, aby se vydal na expedici a raději se snažil hledat další prostředky pro vyléčení Lymphsarkomu, vyvrátil s argumentem, že mu přijde rozumnější pátrat po nesmrtelnosti, než aby zbytek svého života promarnil nejistou nadějí na uzdravení.

Při nehodě ztroskotal AETRON - pravděpodobně začátkem roku 1971 - na Měsíci. Po přistání na Měsíci Perrym Rhodanem a navázání kontaktu s Arkonidany vzal jasně nemocného Cresta na Zemi, kde byl vyléčen dr. Frankem M. Haggardem.

Narozdíl od Thory nehleděl Crest na Terrance jako na méněcenné primitivy a pomohl jim vydat se do vesmíru. Dal jim k dispozici technologie a vědomosti Arkonidanů, takže se Perry Rhodan a Reginald Bull podrobili hypnoškolení.

Crest se roku 1975 zúčastnil terranské expedice do soustavy Vega, kde fungoval jako poradce. Díky předání chybných informací Topsiderům zničil jejich flotilu, která obsadila soustavy Vega.

Dále se podílel i na vyřešení Galaktické hádanky, aby získal nesmrtelnost. ID mu však buněčnou sprchu odepřel, když Perry Rhodan a jeho věrní dorazili roku 1976 na Poutníka, se zdůvodněním, že Arkonidané již svoji šanci na nesmrtelnost promarnili. Terranci ale tuto výhodu dostanou.

Poté byl Crest unesen spolupracovníky Overheada a byl jím zajat, dokud ho neosvobodilo komando Třetí moci.

V roce 1984 nakonec Crest mohl znovu navštívit svou domovský svět Arkon, kde byl ale konfrontován s převzetím moci Regentem. Protože ani on, ani Thora se s tímto nemohli vyrovnat, doprovázejí terranskou expedici s TITANEM zpět na Zemi.

Později byl činný jako instruktor Sboru mutantů v Port Teilhard na Venuši a vedl tamější Para-akademii.

S přibývajícím věkem již neúčinkovalo medikamentózní prodloužení života, až roku 2044/2045 úplně ztratilo na účinku. Crest si pro svou smrt vybral malou planetu, kterou na jeho počest Terranci pokřtili Crestova planeta.

K bydlení zde sloužil Arkonidanovi komfortní dům, ve kterém měl k dispozici mimo jiné dva roboty jako osobní strážce a sluhy, a jeden Space-Jet ze SOLARSYSTEMU. O něco později byl Crest přepaden třemi Unithany - zavrženými zločinci, kteří museli nouzově přistát na planetě a chtěli získat moderní a tajnými technologiemi vybavený Space-Jet.

Crest s Unithany bojoval a obětoval se nakonec, aby terranská loď nepadla do nesprávných rukou. Umírající se s posledními silami spojil se Zemí, aby mohl Perrymu Rhodanovi sdělit, že si malou kosmickou loď může odvézt.

Jeho mrtvé tělo bylo Perrym Rhodanem a Reginaldem Bullem odvezeno zpět na Zemi.

Pocty

Po jeho tragické smrti 25. ledna 2045 byl na jeho počest na okraji Terranie založen Crest Memorial Park a v něm postavena památeční socha. Pod sochou stojí jednoduchý nápis: »Přítel lidí«. Také jedno z terranijských jezer nosí jeho jméno.

Crestova pamětní cena je udílena pravidelně každé dva roky mladým vědcům za vynikající výsledky.

Dále byly několik století po Crestovi pojmenovávány vlajkové lodě Solární flotily. V historii vešly ve známost tyto lodě: