Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1
hledat
Česká obálka Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1
Název:Operace STARDUST
(Unternehmen Stardust)
Autor:K.H. Scheer
Cyklus:Mléčná dráha / Třetí moc
Vydáno poprvé:1961
Vydáno v češtině:1995
Čas děje: 1971
Přišli z hlubiny Galaxie - nikdy se s nimi nepočítalo....
Hlavní postavy románu:

Major Perry Rhodan - Velitel STARDUSTU

Kapitán Reginald Bull - Elekro-inženýr STARDUSTU

Kapitán Clark G. Flipper - Astronom STARDUSTU

Dr. Eric Manoli - Lodní lékař STARDUSTU

Generál Lesly Pounder - Šéf amerického Komanda pro výzkum vesmíru

Allan D. Mercant - Šéf mezinárodní obrany

Crest - Vědecký velitel expedice cizí rasy

Thora - Velitelka arkonidského křižníku

Profesor Lehmann - Šéf Academy of Space Flight a duchovní otec STARDUSTU

Dr. Fleeps - Šéflékař US Space Force

19. června 19711) odstartoval v 3:02 STARDUST, 91.6 metrů dlouhá třístupňová raketa US-Space-Force2) s majorem Perry Rhodanem3), kapitánem Reginaldem Bullem, kapitánem Clarkem G. Flipperem a poručíkem Dr. Erikem Manolim na palubě, z kosmického letového střediska Nevada Fields k první lidské expedici na Měsíc. Pětatřicetiletý pilot Rhodan, první astronaut Space Force, který má letět na Měsíc, je odborník v jaderné fyzice a specialista na atomový pohon, neboť první stupeň STARDUSTU bude poháněn hořením palivové směsi, druhý a třetí stupeň diponuje jaderno-chemickm atomovým pohonem. Bull je odborný inženýr na atomový pohon a elektronik, Flipper palubní astronom, matematik a fyzik a Dr. Manoli je palubní lékař a geolog. Za místo pro přistání byl zvolen Newcombův kráter blízko lunárního jižního pólu. Celá operace je pod velením tříhvězdičkového generála Leslieho Poundera.

Při přístávání poruší neznámé vysílací impulzy třetí stupeň pohonu. Astronauti vysílají krátký signál QQRXQ a sami přebírají řízení, podaří se jim nouzově přistát 82 km od jižního pólu na odvrácené straně Měsíce. Přitom se STARDUSTU zlomí přistávací noha číslo čtyři. Když po čtyřiadvaceti hodinách odezní na místě přistání radioaktivita, opustí Rhodan jako první loď.

Mezitím bylo přijato volání o pomoc posádky STARDUST generálem Pounderem, Allan D. Mercant, šéf International Intelligence Agency a jeden z NATO, tvůrce výzvědné služby, aby informoval, že musí počítat se zákrokem nepřátelské moci.

Na Měsíci po šesti denních opravách a přípravných pracích se Rhodan a Bull vydávají na cestu v obrněném pásovém vozidle, aby se spojili se Zemí. Asi o čtyřiadvacet hodin pozdeji se dopracují k jižnímu pólu, ale nazelenalá záře zničila vysílací zařízení vozidla a zmařila tak Rhodanův pokus radiotelegraficky zavolat Nevada Fields. Vzdálili se třicet kilometrů z pólu a v prstenovém pohoří měsíční jezdci objevili arkonidskou kulovitou kosmickou loď, měřící pět set metrů, který na Měsíci nouzově přistál o čtyři měsíce dříve. Arkonidané, kteří již deset tisíc let vládnou mezihvězdným letům do vesmíru a Zemi odedávna znají, jsou urostlé, lidem podobné bytosti se sametově hnědou kůží, bílými vlasy a albínsky červenýma očima7). Vládnou v Galaxii v mocné hvězdné říši, Velkému Impériu, avšak na základě její vzrůstající dekadence a degenerace se rozpadá8). Na palubě se projevuje rozhodností jen velitelka Thora a leukémií trpící vědec Crest, příslušející k arkonské vládnoucí dynastii Zoltral. Ostatních padesát mužů posádky jsou apatičtí a neustále sledují abstraktví barevné vzory, tak zvané fiktivní hry.

Arogantní Thora primitivní lidi odmítá, Crest, který pátrá po planetě věčného života9), je připraven ke spolupráci a nabízí Rhodanovi technické prostředky na znemožnění vypuknutí hrozivé atomové války mezi západním světem a Asijskou federací. Transportním polem je STARDUST přemístěný na stanoviště kulovité lodě a Dr. Manoli nezvratně zjišťuje, že s lodními prostředky Crestovu leukémii nemůže ošetřit. STARDUST je vybaven arkonidskou technikou a startuje k Zemi s nemocným Arkonidanem na palubě. Rhodan, který si je vědom šance, která se lidstvu díky setkání s mimozemšťany nabídne, zároveň avšak pochopil, že se arkonidská technologie nesmí dostat do rukou žádným pozemským mocenským blokům, odchází ze Space Force a nepřistává ve své rodné zemi, ale na 102. stupni východní délky a 38. stupni severní šířky blízko severočínského slaného10) jezera Gošun, které leží na mongolské hranici v poušti Gobi. Bull a Dr. Manoli akceptují Rhodanovo rozhodnutí, ale Flipper se bojí o svou těhotnou ženu a vidí ho jako zrádce11).