Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1178
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1178
Název:Čtvrtá moudrost
(Die vierte Weisheit)
Autor:Kurt Mahr
Cyklus:Nekonečná Armada
Vydáno poprvé:1984
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 427 NGL = 4014 / 1948
Poslední závora - před nimi leží Loolandre
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan - Terranec zažije část své minulosti

Kenneth Malone a Belinda - postavy z roku 1948

Gesil, Nachor a Jercygehl An - střeží Perry Rhodanovo uzdravování

Sato Ambush - pararealista

Chmekyr - strážce bran Loolandre

Koncem roku 427 NGL jsou galaktická flotila a svaz Kranů donuceni zastavit před čtvrtou bránou Loolandre. Perry Rhodan, který stále ještě leží v hlubokém spánku, si vzpomene na další příhody ze svého mládí:

29. dubna 1948 dorazí Perry Rhodan do Daytona Beach na Floridě a je přijat do domu svého strýce. 7. června, den před svými dvanáctými narozeninami, má chlapec příležitost navštívit plukovníka Maloneho na jeho pracovišti na Banana River Naval Station, ve které se experimentuje s raketami. Ve stejný den vydírá Eugene DelaHaye, komplic Louise G. Ansona alias Logana, a krátce předtím z výchovného ústavu propuštěný Tin Can, kteří chtějí získat vojenské informace o raketovém projektu, Perryho s hrozbou, že ublíží Maloneově černošské hospodyňce Belindě. Aby vůli chlapce, který to energicky odmítá, zlomili, ukáže mu DelaHaye Manchester Evening Herald z 18. května 1941, ve kterém se tvrdí, že pětiletý Perry Rhodan způsobil smrt své tří a půl leté sestry Deborah, když uvolnil ruční brzdu u auta a ona se s vozem převrátila. S vědomím své domnělé viny se Perry nemůže protivit tlaku zločinců, ačkoliv ID se mu ve snu pokusí vzbudit pochybnosti o tvrzení DelaHayeho1). Když je Belinda nakonec unesena, přinutí Perry svého strýce k výletu, pomocí kterého mají spiklenci získat přístup k plukovníkovi Malonemu. Malenův vůz uvázne, a nenadále se objeví Sato Ambush a ukáže cestu k úkrytu, ve kterém je držena Belinda. Malone a Perry ženu sice osvobodí, padnou ale do rukou Ansona a jeho kompliců. Po zákroku Belindy a kapitána Roberta Fergusona z Military Intelligence, které Malone už před týdnem na spiklence upozornil, jsou ale o něco později opět osvobozeni. Přitom se Malone také dozví, jakým způsobem Perryho zlomili. Mary Tibo Rhodan, která se svým mužem okamžitě přijela na Floridu, vysvětlí svému synovi, že ona sama způsobila smrt své dcery a, místo zatažení ruční brzy, z ujíždějícího auta vyskočila, aby zabránila, že Perry, který své sestře chtěl přispěchat na pomoc, bude rovněž přejet. Pádu na dřevěnou branku vděčí Perry malé jizvě na hřbetu nosu. V dalším rozhovoru získá Perry z neznámého zdroje informaci, že jeho strýc nemá žádnou vzpomínky na setkání s Ambushem, protože ten byl součástí jiné roviny reality. Protože je plukovník Malone přesvědčen, že chování Perryho bylo způsobeno jen oslabením umění rozhodovat se a sklonem, vidět všechny věci v jiné než přirozeně daných souvislostí, navrhne, aby jeho synovec s počátkem desátého školního roku přestoupil na kadetku U. S. Air Force. Tím získá šanci, stát se jednou rizikovým pilotem a astronautem2).

Zatímco se 29. dubna probudí z léčebného spánku, vzpomene si Rhodan na čtvrtou kódovou větu: »Poslední krok, byť pečlivě promyšlený, přivede mnohé před brány pekelné.« Tím je ozřejměno, že mocnosti Loolandre Rhodana a Armadoprince berou za rovnoprávné. Nachorův výklad výroku znamená, že také ti, když všechny čtyři moudrosti znají, čeká v předsálí Loolandre mnoho nesnází. Současně zanikne psionické pole před čtvrtou bránou, indukovaný komplex vinny zmizí, Chmekyr, který v mnoha exemplářích naváděl astronauty k dalším zločinům také zmizí, a situace v galaktické flotile se normalizuje. Brána Loolandre ale zůstává zatím uzavřená. Teprve když se vrátný ve svém obvyklém tvaru růžového, rotujícího energetického trychtýře, vrátí, a vysvětlí, že byl před dávnými časy Ordobanovým pomocníkem3) a že galaktiky teď jako spojence doprovodí do předsálí Loolandre, zanikne bariéra. Na jejím místě se ukáže temnější, bezhvězdný prostor.