Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 944
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 944
Název:Planeta loutek
(Planet der Puppen)
Autor:William Voltz
Cyklus:Kosmické hrady
Vydáno poprvé:1979
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3587
Návrat na Derogwanien - na svět Bezčasého
Hlavní postavy románu:

Alaska Saedelaere - Terranec při pátrání po pátém "klíči"

Ganerc-Callibso - Bezčasý se vrací zpět na Derogwanien

Chartour, Mardyn, Tarmuhl a Galjin - Ganercova stvoření

Alaska Saedelaere a Ganerc-Callibso2) vyhledají planetu Charianterc, aby se skrze časovou studnu dostali na Derogwanien1), kde se nachází pátý přídavný klíč k Lairemu oku. Zjistí ale, že kosmokraté mocný řetěz transmiterových bran odpojili.

Proto se na Derogwanien vydají přímo s Ganercovým SVĚTÉLKEM. Během dvou dnů dorazí na planetu Bezčasého, kolem které obíhá pět měsíců. Saedelaere pozná, že Ganerc-Callibso loutky s částí energie svého nad-já oživil, poté co při své poslední návštěvě převzal tělo loutky Callibsa3). Tím ztratil schopnost své nad-já odprostit od těla nositele.

Zlé loutky rozbily chatu Bezčasého a spálili jí. Klíč zmizel. U časové studny nalezne Saedeleare a Ganerc loutku Chartoura. Ta pozoruje časovou studnu, protože loutky se chtějí odebrat na jiný svět, jakmile bude opět aktivní. Chartour oznamuje, že panenky klíč odnesli do jejich »Pomyslného centra«. Ganercův rozkaz, aby klíč přinesl, Chartour ignoruje. Místo toho loutky na Bezčasého zaútočí a ten se musí bránit.

Transmiterem poškozený a bývalý Mocný proto sám navštíví město loutek. Svými křivolakými uličkami se podobá starému pozemskému městu. Nápadné je sedm velice vysokých a tucet menších věží. Loutka Mardyn předstírá, že je jako poslední pozitivní loutka honěna ostatními. Když jí proto Saedelaere a Ganerc odnesou do SVĚTÉLKA, loutka s ní odstartuje a odletí k městu.

Saedelaere chce poté použít »Oblek zmaru«4), ale Ganerc-Callibso mu ho nechce půjčit. Dojde k hádce a oba se odděleně vydají zpět do města. Protože fragment Cappina na loutky vůbec nepůsobí, ocitne se Alaska Saedelare brzy v jejich moci. Ganerc se přiblíží k jeho vězení, ale namísto aby Saedelearemu Oblek zmaru předal, spálí malý Bezčasý nenahraditelnou část oděvu. Terranec vyčte Ganercovi, že na Derogwanienu podnikal stejně nezodpovědný pokus, jako Bardioc s PAN-THAU-RA5). Ganerc to omlouvá osaměním Mocných, ale Saedelaere argumentuje, že pravou příčinnou pro to bylo pátrání Mocných po jejich vlastní identitě.

V jedné ze sedmi velkých věží, ve kterých byly kdysi loutky vyráběny6), objeví nyní praloutku, původní šest metrů vysoký, hrubý výtvor. Ta roztrhá, řízena Ganercovým duchem, Callibsovo loutkové tělo. Ganercovo nad-já, které je posílené energií uvolněnou při zkáze Obleku zmaru, se oddělí z Callibsovy loutky a přejde do všech loutek Derogwanienu. Když gigantická praloutka zničí Saedelaereho vězení, Terrance unikne, zatímco další praloutky začínají ničit město loutek. Společně s Ganercem oduševnělými loutkami se Transmiterem poškozenému podaří se SVĚTÉLKEM zneškodnit sedm praloutek, které Ganerc kdysi v referenci na Sedm Mocných nechal vytvořit.

V kopulovitém »Pomyslném centru«, bývalém obydlí Bezčasého, najde Terranec přídavný klíč. Mluvící skrze sbor loutek, se Ganerc nakonec rozloučí se Saedelaerem a prorokuje, že i s Laireho Okem zůstane pro většinu Terranců a Loowerů cesta na druhou stranu materiálních zdrojů uzavřená, ale Saedelaerův národ se tam dostane, aby splnil příkaz kosmokratů7).

V časové studně, kterou Ganerc naposledy spustí, spatří Terranec, že v Mléčné dráze nastala invaze klínovytých lodí8) a že tam operují diskovité lodě demontérů9). Poté Alaska Saedelaere opustí Derogwanien na SVĚTÉLKU.

Zatímco loutky zas a znovu opouští město, jako by poslouchali určitý tlak, skákají do řeky a topí se, stává se civilizace loutek na Derogwanienu v následujících letech stále menší a menší10).