Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 928
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 928
Název:Sólo pro androida
(Solo für einen Androiden)
Autor:Ernst Vlcek
Cyklus:Kosmické hrady
Vydáno poprvé:1979
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3587
Poslední UFOnaut na Zemi - cizinec mezi lidmi
Hlavní postavy románu:

Plekeehr - člen posádky UFO

Wiesel - malý podvodník

Julian Tifflor - První Pozemšťan se ocitne před neřešitelným problémem

Hergo-Zovran - velitel Loowerů dá rozkaz k opuštění Sluneční soustavy

Goran-Vran - Loower, který zůstane na Marsu

Na Zemi se zdržuje android Plekeehr, kterého tu Alurus1) zanechal, protože se začal zajímat o svou existenci a kladl nedovolené otázky. Čtyřicet dní se skrýval a pozoroval lidi. Nakonec se odebral do východoevropského města Nová Vindobona, kde 10. dubna 3587 v podvečer potká povaleče Wiesela. Ten domnělého obyvatele jednoho vzdáleného koloniálního světa, který nazve Blacky, seznámí se životními návyky na Teře, zároveň ho ale oklame při prodeji hodnotných technických přístrojů.

Mezitím postihne mnoho sektorů Mléčné dráhy vesmírotřesení. Vlnovité gravitační impulzy, které v centru otřesů vyvinou více než tisíc gravů se stonásobnou rychlostí světla rozšiřují stejnoměrně všemi směry. Padnou jim za oběť kosmické stanice i lodě, jako třeba GARRULF-HOJ skokanského patriarchy Garrulfa Onde-Pjokkora. Také planet se těžce otřesou, například bluesanský svět Gornex a Pearsonova planeta, na které kulturně upadnuvší potomci ztroskotaných Terranců staví věže na počest bohů.

Hergo-Zovran ohlásí Tifflorovi, že flotila Loowerů se po úspěšné akvizici Oka vrací z Marsu na Alkyra II2), zdůrazňuje ale, že odjezd nemá žádnou souvislost s nastanuvším třesením. Současně Boyt Margor přes reléové stanice pošle obrázky, které zobrazují mrtvoly Ronalda Tekenera a Jennifer Thyronové, a varuje vedení LSP před tím, aby dále kohokoliv vysílala do Provconovy pěsti.

10. května odstartují Loowerové se svými 18.000 kulovitými loděmi3). Jen Goran-Vran4) zůstane. Stejného dne je zatčen Plekeehr, poté co jeho vysoké čerpání úvěru vzbudí pozornost. Nejprve tvrdí, že pochází z planety Hockeeton. Protože se Julian Tifflor domnívá, že se jedná o UFOnauta, je zajatec přemístěn do Impérium-Alfa. Podezření Prvního Pozemšťana potvrdí konfrontace s Dalanjou Tharpo1). Při výslechu neodpoví android na žádnou otázku týkající se mise UFO, potvrdí ale, že nepochází z budoucnosti. K Tifflorovu překvapení prohlásí ale Plekeehr, že vesmírotřesení způsobil zmanipulovaný materiální zdroj5). Podle něj je to začátek událostí, které budou vést k zániku sektoru vesmíru, ve kterém se nachází i Mléčná dráha. Vědci vidí souvislost mezi prastarým, dosud ale metafyzicky interpretovaným pojmem »materiální zdroj« a mýty mnoha národů, mezi jinými i víru Larů v Prazdroj6). Vědecký výklad ale zatím ještě nemají.

Psycholog Ferenghor Thaty7), do jehož péče Tifflor Plekeehra odevzdal, se nechá UFOnautem překvapit. Plekeehr a rovněž zajatý Wiesel mohou uprchnout. Když je Android v zábavním paláci svými pronásledovateli zahnán do úzkých, zabije sám sebe, zatímco si vypne dýchání8).