Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 929
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 929
Název:Demontéři
(Die Demonteure)
Autor:William Voltz
Cyklus:Kosmické hrady
Vydáno poprvé:1979
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3587
Dobrodružství v Kosmickém Hradě Mocného Partoca
Hlavní postavy románu:

Scallur - velitel demontážních oddílů

Ehmet - android

Perry Rhodan - Terranec a Atlan zmizí beze stopy

Laire - robot si nenechá nic poroučet.

Alaska Saedelaere - Transmiterem poškozený má sen

Roi Danton - vůdce pomocné expedice BÁZE

V Hradu Mocného Partoca Scallur, malý humanoid s fialově se třpytícíma očima1), a androidi pod jeho velením snaží z pověření kosmokratů smontovat Drugunový konvertor. S pomocí tohoto demontážního počítače mají být Kosmické Hrady přesunuty do normálního prostoru, aby se dali odvést za materiální zdroje. Ve všech Kosmických Hradech byly decentralizovaně umístěny stavební elementy konvertoru, aby se Mocným zamezilo, jejich Hrady pohybovat. Demontéři ale zjistí, že Partoc části konvertoru zřejmě nalezl a ukryl. Několik androidů zahyne v pastech Mocného. V rozporu s Mocnými a národy stavitelů Roje, kteří byli stále znovu střídáni a nahrazovány novými skupinami, jsou stvoření Scallurova typu odjakživa nepřetržitě ve službě kosmokratů. Jen Rytíři Hlubiny, se kterými se Scallurovi druhové v daleké minulosti často setkávali, byli zřejmě v těsnějším kontaktu s mocnostmi z druhé strany materiálních zdrojů, ale řád strážných Rytířů už zřejmě neexistuje2).

Mezitím dorazí BÁZE na souřadnice Partocova Hradu3). Ve space-jetu SJ-B-19 překonají Perry Rhodan, Atlan, Alaska Saedelaere a Laire neviditelnou bariéru a přiblíží se k diskovitému Hradu, který má průměr téměř devět kilometrů a v nejtlustším místě měří 1024 metrů. Rozdílné sektory Hradu jsou označeny oranžovou, světle zelenou a tmavě modrou barvou. Na povrchu oranžového sektoru je objevena padesát metrů velká, modrá diskovitá loď. Perry Rhodan přistane na dva a půl kilometrové kruhové plošině, která tvoří nejvyšší bod Hradu.

Alaska Saedelaere zůstane ve space-jetu, zatímco Rhodan s Atlanem a robotem kosmokratů se vydají k centru Hradu, aby nalezli hydrogenátor, do které Ganerc-Callibso pohřbil kosti Partoca4). Zde se má nacházet také dodatečný klíč k Laireho Oku. Když jejich cestu zkříží android Ehmet s dvanácti společníky, pokusí se Rhodan o dohodu, ale s žádným úspěchem. Dojde k boji, ale Lairemu se podaří demontéry odchýlit od svých společníků, poté co se rozdělí. Aby se zachránil, musí se nakonec stáhnout ke space-jetu.

Perry Rhodan a Atlan se dostanou k Partocově hrobu ve třetím z osmi hydrogenátorů. Jeho ostatky už ale androidi prohledali. Ostatky Mocného se podobají kostře obrovského člověka. V kulovém kloubu ramenní kosti ukrytý, soudkovitý klíč nalezne Rhodan teprve když androidi spustí Drugunový konvertor a Hrad se začne hýbat. Současně kolem něj a Atlana vypukne chaos.

Po objevení se kosmického Hradu v normálním vesmíru si zmocněnci kosmokratů všimnou BÁZE. Když se Roi Danton s třiceti korvetami přiblíží k Hradu, zaútočí androidi náhle na SJ-B-19, stáhnou se ale zpět, když se jim Saedelaere postaví na odpor. Terranská pěchota je rovněž napadena androidy Scallura, který ale vzhledem k přesile nepřátel Hrad nakonec opustí na své válcovité mateřské lodi5). Ras Čubaj a Gucky teleportují s Dantonem a fyzikem Harstem Kemelem do nitra Hradu, Rhodana s Atlanem ale nenaleznou. Ani Fellmeru Lloydovi se nepodaří zachytit mentální impulzy hledaných.