Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 953
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 953
Název:Laserový muž
(Der Laser-Mann)
Autor:Ernst Vlcek
Cyklus:Kosmické hrady
Vydáno poprvé:1979
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3587
Ohnisko krize Vega - Ferroni chystají válku
Hlavní postavy románu:

Vario-500 - císař Olympu se vkrade mezi Orbitery

Argulo - Thort Ferronů

R. L. Stevenson - Laserový muž doprovází Varia

Sikimpf - válečný štváč

Goregard Merkh - velvyslanec GAVÖKu na Ferrolu

V přítomnosti Mutoghmanna Scerpa konfrontuje Julian Tifflor Axe-typ Thauvara s Marcon Sarderem objevnou kostrou Garbešana. Orbiter kostru nepozná a znovu tvrdí, že Hordy z Garbeše rekrutovali mnoho různých národů, takže mohli mít rozdílný zjev. Současně je hlášeno, že se nad Ferrolem1) a Tahunem2) materializovaly flotily Orbiterů.

Orbiterský velitel Zarcher uzná, sice že Kayna Schatten, Brush Tobbon, Pearl Simudden, Merkon Treffner, Körn Brack, Josto ten Hemmings a Axe, kteří mu přinesli poselství Varia-5003), sice nejsou agenti, ale přesto je uvězní. Poté co jejich ruce označí dvanácticípou hvězdnou, nechá je odvést do KUREL-BAL. Flibustýři se marně snaží přesvědčit velitele lodi Axe-typ Derschta, že oni ani ostatní obyvatelé Mléčné dráhy nepatří k Hordám z Garbeše. Všemi způsoby vysvětluje Derscht, že Garbešané všechny zmanipulovali a dobytí Mléčné dráhy leží již dlouhou dobu v minulosti.

V »Hrobce poznání« odloží Vario-500 masku dr. Jekylla. Manipulací s pěti záhadnými laserovými projektory aktivuje hologram, který nazve Robert Louis Stevenson, který disponuje vědomím a neodlišuje se od lidí. Hologram, který byl staviteli »Hrobky poznání« vytvořen na podporu robocísaře a může operovat vně hrobky, vezme na rozkaz svého pána pomocí hyperfyzikálních mimikry formu pojízdné opravny Orbiterů, skryje Varia uvnitř sebe a propašuje ho tak do NARKET-BAL. Zde se Stevenson promění v Schatten-typ a Vario ho pojmenuje Chelda. Aby zjistil místo pobytu Flibustýrů, zapne Stevenson radiové zařízení NARKET-BAL, vydává se za velitele Porstoka z TALLON-BAL a tvrdí, že na Olympu byl objeven robot, který je možná satelitem hledané mobilní pozitroniky4) a má být identifikován pomocí konfrontace. Když se Stevenson nyní od velitele Lakona dozví, že Flibustýři jsou drženi v KUREL-BAL, přesune se hologram do jejího mužstva.

KUREL-BAL je ale odvolán do soustavy Vega, aby se připojil k flotile ZEL, která se svými 12‘000 klínovitými křižníky kontroluje Ferrol. Před startem informuje Stevenson Varia, propašuje ho na palubu a dostane ho k zajatým Flibustýrům. Po přistání na obchodním kosmodromu Ferrolského hlavního města Thorta zinscenují Flibustýři podle dohodnuté »Operace Tusitala« klamný pokus o útěk, během kterého se Laserový muž promění v kluzák, se kterým má být velitel Derscht převezen na vlajkovou loď TORKAN-ZEL. Zatímco napodobí kuželového robota a nakonec arkonského diplomata GAVÖKu Ambrase Tefuliena, pronikne Vario na základnu GAVÖKu na Ferrolu. Zde ho velvyslanec GAVÖKu Goregard Merkh informuje o situaci.

Thort Argulo ztratí kontrolu nad ferronskými vojáky, a admirál Sikimpf vyzve k boji proti Orbiterům. Když předá apel Mutoghmanna Scerpa, nevyvolávat nepřátelství vůči Orbiterům, nenalezne Merkh u Ferronů žádné slyšení. Mezitím Derscht pozná, že se nachází v napodobenině TORKAN-ZELU. Zde má jeho přítomnost podtrhnout význam fiktivní konference důležitých Orbiterů, se kterou chce Smarger, velitel flotily ZEL, podnítit Garbešany k atentátu, aby tak měli důvod k útoku. Dříve než Sikimpf může provést osudný útok proti TORKAN-ZEL, je Ferron, který se už vidí jako nový Thort, paralyzován Variem. Stevenson převezme jeho vzhled, nabádá Ferrony k trpělivosti a zdrženlivost a zmaří tak Smargerův plán.

Jako kluzák se Stevenson nakonec s Variem a Derschtem vrací zpět do KUREL-BAL. Vůči Flibustýrům projeví Vario názor, že jen na Churuude, Varovaaru či dalších světech ZAŘÍZENÍ Armadana z Harpoonu mohou úspěšně čelit Orbiterskému nebezpečí.