Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 961
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 961
Název:Pomatený Orbiter
(Der verrückte Orbiter)
Autor:H.G. Ewers
Cyklus:Kosmické hrady
Vydáno poprvé:1980
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3587
Alarm na Martappoonu - Vario nasazuje ultimativní prostředky
Hlavní postavy románu:

Anson Argyris - Vario jako špion na světě Orbiterů

Olkyra - pomatená Orbiterka

Knitter - ultimatní prostředek Ansona Argyrise

S KUREL-BAL dorazí Vario-5001) na planetu Martappon, která krouží kolem modrobílého slunce a tvoří centrum ze čtyřiadvaceti Ocelosvětů se stávajícího ZAŘÍZENÍ Armadana z Harpoonu. Než opustí KUREL-BAL, objeví robot malou proteinovou kouli s fazetovým okem, které ho pozoruje. Aby se dál mohl nepoznaný pohybovat, aktivuje Vario Knitter, ve svém těle zabudovanou, jako slepičí vejce velkou hroudu z biomolekulárního plastu, který se přetvoří na jemňoučkou fólii. Tato fólie, která maximálně vydrží dvacet dní, vytvoří kolem těla robota postavu Axe-typu.

V oblasti břicha začne Knitter kvůli záření centra Mléčné dráhy degenerovat, což se náhle rozšíří i na ostatní části masky.

Při svých pozorováních zjistí Vario, že klínovité lodi Orbiterů vykazují z části značné škody, protože 1.2 milionu let dlouhé skladování mělo vliv na funkci důležitých zařízení. Nakonec objeví robot labyrintem obklopenou stázovou komoru. Uvnitř jsou zakonzervované neutrální prabuňky, ze kterých ZAŘÍZENÍ pěstuje vojska Orbiterů.

Vario zde potká Olkyru, vysoce inteligentní, telepaticky nadanou, ale pomatenou Schatten-typ, která se považuje za znalkyni zdejšího zařízení. Zdánlivého Axe-Orbiter se jménem Anson Argyris jmenuje svým věrným služebníkem a odvede ho k Endorfasotronu, který je odpovědný pro genetické programování nervových soustav Orbiterů.

Když už jsou změny Knitteru nepřehlédnutelné, skryje Olkyra svého průvodce Ansona. Nakonec Vario sundu Knitter, který k jeho překvapení žije samostatně dál. Při pokusu Knitter bezpečně uložit, odnese Olkyra masku neúmyslně do pěstovacího zařízení Martapponu. To vyhodnotí Knitter jako Garbešana dosud neznámého typu, vyšetří jeho genetický kód a dá dále podnět simulátoru genetického kódu a genového impulzového programéru. Poté začne zařízení po vzoru zdegenerovaného Knitteru produkovat Orbitery s gorilovitou tváří, modrými kožními laloky, rudým kohoutím hřebenem a modrobílou skvrnitou kůží s jako prst tlustými, pancéřovanými hrboly.

Zatímco se Vario připojí k počítači, je opět pozorován proteinovou koulí z KUREL-BAL. Pokusí se s ní laserovými paprsky navázat kontakt, ale útvar se stáhne pryč. Se svými Knitter-typy zaútočí Olkyra na ostatní Orbitery, ve kterých vidí rebely. Po krátké návštěvě pěstovacího zařízení, což Olkyra zřejmě dělá kvůli jejímu psionickému vyzařování, uprchne Vario se Schatten-typem do jednoho z labyrintů, před jehož nebezpečím ho Orbiterka chtěla chránit. Přitom Olkyra bez dalšího vysvětlení řekne, že Auriger se labyrintu bojí. Poté se znovu objeví proteinová koule s fazetovým okem. Ukáže robocísaři cestu ven. Nakonec normální flibustýřští Orbiterové přemohou Olkyru. Po krátké době se jí ale Variu podaří osvobodit.

Poté co se marně pokouší proniknout do podsvětí Martapponu, odletí s Olkyrou kluzákem k severnímu pólu planety, kde se nachází mocná, arénovitá stavba. Výtah odveze robota a Obiterku do pět tisíc metrů hluboko ležící haly. Tam se za třicet metrů vysokou a stejně tak širokou bránou nachází projekce zlatě zářícího města, které je zahaleno do rovněž zlatého energetického štítu se stříbrně se třpytícími šestiúhelníkovými vzory. Když ale Vario s Olkyrou projde bránou, není už město vidět.