Perry Rhodan 962 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 962
Název:Strážce zlatého města
(Wächter der goldenen Stadt)
Autor:H.G. Ewers
Cyklus:Kosmické hrady
Vydáno poprvé:1980
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3587
Anson Argyris v zakázané zóně - duel robotů začíná
Hlavní postavy románu:

Anson Argyris - Vario v hlubinách světa Orbiterů

Olkyra - pomatená Orbiterka

Kirsitz a Aritha - dva Aurigové

Charlie - Knitter-Orbiter

Velký Langweiler - pán zlatého města

Když je Vario-500 a Olkyra při jejich dalším pronikání obklíčen roboty, zasáhne Aurigové a zachrání je. Jsou to chybné produkty pěstovacího zařízení Martapponu, které se znatelně odchylují od svých Flibustýrských vzorů. Za své jméno vděčí zlatým skvrnám, které mají, stejně jako Olkyra, na dlaních. 126 Aurigů se stáhlo do Auriberge, bizarní synthoorganické konstrukce, které překrývá záření jejich buněk a tak jsou chráněni před zaměřením Kolobojovníky ZAŘÍZENÍ.

Vario se vydává za služebníka Olkyry, ale Kirsitz, Aritha a ostatní Aurigové zůstávají skeptičtí, zvláště když Kolobojovníci krátce po svém objevení zabijí čtrnáct Aurigů. O něco později musí robocísař Olkyře zabránit odpálit antihmotovou bombu, kterou objevila v prastaré kosmické lodi. Chce zničit ZAŘÍZENÍ, protože je to její představa jak se vzbouřit proti své vládě. Po této události vysvětlí Orbiterka Aurigům, že Anson je asi agentem rebelů, a nutí robota k útěku. Robot přitom znovu zpozoruje proteinovou kuličku s fazetovým okem.

Vario je zahnán do úzkých Kolobojovníky a nakonec nalezne cestu do důležité kontrolní centrály. Tam se představí jako vyslanec lidstva, nabídne kapitulaci při čestném zajetí, a hrozí, že v opačném případě centrálu zničí. Poté se ale vynoří stovka Knitter-typů, osvobodí ho, následně obsadí Auriberge a paralyzuje Aurigy.

Protože je ale Flibustýských Orbiterů mnohem více než Knitter-typů, rozhodne se Vario proniknout do zakázané zóny v hlubnách Martapponu. Překoná systém pastí z energetických polí, která tvoří něco na způsob zrcadlového bludiště, a pronikne do zlatavého labyrintu. Poté co se fiktivní zdi náhle rozpustí, spatří skutečné zlaté město a je konfrontován se strážcem brány a ústrojím labyrintu, čtyři metry velikým, černým robotem. Stroj vypadá jako po dvou nohách chodící dinosaurus se šestiprstými úchopovými orgány, ptačími křídly a třímetrovým ocasem, má ale kulovitou hlavu, nad kterou se na přední straně vertikálně do ztracena táhne ocelový pás. Strážce zapomněl své skutečné jméno a označuje se za velkého Dlouhosamotáře. Aby jednotvárnost své existence přerušil, zřekne se strážce okamžitého zničení Varia, ale vyzve ho k duelu.

Robocísař vstoupí do města strukturální trhlinou, kterou pro něj a doplňkového Knitter-Orbitera Charlieho vytvoří Velký Dlouhosamotář, a ocitne se v multifunkčním rušivém poli. Když se z něho vymaní, zanechá Charlieho na místě a vydá se na průzkum města, protože doufá, že zde najde prostředky k odvolání Orbiterské flotily z Mléčné dráhy. Vznášením se vyhne bojovým a průzkumným prostředkům, které strážce dálkově ovládá, a dostane se do středu zakázané zóny, ke kulovitému, zlatému paratronovému štítu. Domnívaje se, že uvnitř spí Armadan z Harpoonu nebo jiný Rytíř Hlubiny, rozhodne se Vario spáče probudit. Dostane se do energetické labyrintu, jehož záření ohrožuje jeho pozitronickou složku, ale neopatrnost strážce mu dovolí past opět opustit.

Protože ale velký Dlouhosamotář o jeden a půl dne později zajme Charlieho, vrací se robocísař ze starosti o svého Kniter-Orbitera zpět ke svému protivníkovi. Na poslední chvíli se ale Charlie osvobodí z moci strážce, zničí ho a obětuje přitom život. Protože při umírání pozná, že Vario není nepřítel a že lidstvo nepatří k Hordám z Garbeše, prozradí strážce, že jeho hlava je klíčem k »Místu návratu«. Když Vario hlavu robota spojí s paratronovým štítem v centru labyrintu, zlatá záře zanikne a objeví se transmiterový komplex1).

Aktuální data:
7.7.2022
1565 před NGL
30. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459767.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál