Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 971
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 971
Název:Alarm na Martapponu
(Alarm auf Martappon)
Autor:Kurt Mahr
Cyklus:Kosmické hrady
Vydáno poprvé:1980
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3587
Vario a falešný Rytíř - na světě Orbiterů
Hlavní postavy románu:

Anson Argyris - Vario na centrálním světě Orbiterů

Harden Coonor - falešný Rytíř se vydává za Armadana z Harpoonu

Greer Venn a Grin Demmid - dva Orbiterové na stopách vetřelců na Martapponu

Engnal - Orbiterka potká muže svých snů

V přítomnosti Varia-500 se Harden Coonor materializuje v transmiterovém zařízení Martapponu1). Vůči robotovi, který sám sobě říká Anson, se vydává za Armadana z Harpoonu, ale Vario mu nevěří. Protože se objeví cizí vejčitý robot, použije Coonor k simulaci určený stroj, aby Ansona popletl energetickým signálem. Když simulátor exploduje a past selže, je falešný Rytíř překonán Variem a donucen prozradit své skutečné jméno. Označuje se nyní za bývalého Orbitera rytíře Igsoriana z Veyltu, ale robocísař zůstane skeptický, pochopí jeho plán, a rozhodne se Hardena Coonora kvůli jeho vzácným vědomostem přivést na Zemi.

Zatímco Vario-500 prozkoumává výrobní zařízení Martapponu a řízení jejich robotů, ukryje se Harden Coonor na jeho rozkaz ve velkém parku, které slouží ke kontrole podnebí a zároveň k psychologické péči o zde pracující bytosti. Potají doufá, že pomocí senzačně zinscenovaného vystoupení bude přece jen uznán jako Armadan z Harpoonu. Ve svém úkrytu objeví Coonor Schatten-Orbiterku Engnal, jejíž skupina vede dohled nad čtvrt milionem robotů v deseti tisíc čtverečných kilometrů velké výrobním zařízení Ramon-sever. Mladá žena najde v Coonorovi, který se nepodobá žádnému Orbiterovi, muže svých snů. Oglana, Maropila, Nisortana, Demiluqa, Pardubola a Mensenkara, ostatní členy své pracovní skupiny, zadrží Engnal, aby cizince nahlásili centrále. Když Simudden-Orbiter Nisortan chce přesto Coonora prozradit, zmatená žena ho brutálně napadne.

Vario pozoruje tajně Engnal a pozná, že její »singularitní orbiterské vědomí« selhává, ono typické vědomí, které Orbiterům znemožňuje uvažovat o boji proti Garbešanům. Zatímco jí přemlouvá, že vysvětlení omylu Orbiterů přinese svobodu nejen obyvatelům Mléčné dráhy, ale i Orbiterům samým, přiměje mladou ženu, aby se Coonora vzdala, aby tak mohl využít jeho cenné vědomosti pro svůj úkol. Když chce robocísař odvést falešného rytíře, vynoří se ale Tobbon-Orbiter Greer Venn s houfem Kolobojovníků. Jako představitel strážní centrály sledoval Grin Demmid děj kolem Olkyry2) a dostal se tak na stopu Varia-500. Protože chce uvěznit Hardena Coonora, postaví se Engnal na jeho obranu a bude zabita. Nedojatě se Coonor nyní prezentuje jako Armadan z Harpoonu, ale klidí jen smích.

Venn chce Coonora a Varia předvést před Grin Demmida, šéfa strážní centrály. Demmid vysvětluje, že Quiryleinen, velitel flotily NEL, dostane po posledních událostech na Martapponu příkaz, dát Garbešanům na Teře poslední ultimátum s trváním dvaceti jedna dnů3).

Harden Coonor a Vario jsou 30. srpna 3587 odváženi na SELOU-BAL klínovité lodi třídy Vykonavatel, které velí Simmuden-typ Grenor Targus, k výslechu na planetu Durzuul.