Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 717
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 717
Název:Konec Balayndagaru
(Das Ende von Balayndagar)
Autor:William Voltz
Cyklus:Afilie
Vydáno poprvé:1975
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3578
Galaktická apokalypsa - SOL v centru katastrofy
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan - Terranec nenachází žádné východisko, jak uniknout záhubě

SENECA - palubní mozek SOL integruje Shetanmargt

Alaska Saedelaere a Icho Tolot - transmiterem poškozený a Haluťan podnikají záchrannou misi

Dobrak - Mistr počtář Kelosků

Fergor-Traak - velitel Larských lodí

Ulturpf a Kjidder Emraddinové - děti SOL se stáhnou do jiné dimenze

SENECA se sloučí se Shetanmargtem a vysvětluje Perry Rhodanovi, že toto spojení vytvořilo počítač, jehož inteligence a kapacita překonává vše, co až dosud existovalo, a že Shetanmargt jim dává možnosti na zmaření plánů Koncilu. SENECA dodává, že jeho nedávné neobyčejné chování bylo způsobeno dodatečným programem, který nainstaloval ID. Paratronové štíty kolem SOL jsou odpojeny a posádka se vrací zpět na palubu.

Narůstání »Velké černé nicoty« způsobuje dimenzionální třesení nebývalé síly, kterému padnou za oběť kelosské lodě vznášející se nad Last Stop, a které prozatím znemožňují SOL odstartovat. SENECA a čtyřicet šest Kelosků na palubě SOL dodávají, že jen Mistr počtář Dobrak, který jediný z celého národa kompletně ovládá kelosskou matematiku, může plně využít kapacitu Shtenmargtu. SENECA navrhuje, aby se Icho Tolot a Alaska Saedelaere, který je chráněný »Oblekem zmaru«1), vydali okamžitě na záchranu Mistra počtáře. Haluťan a transmiterem poškozený, který se po startu SOL stal také nositelem buněčného aktivátoru, odstartují se space-jetem SJ-S-67, aby zachránili Dobraka z osmdesát světelných let vzdálené planety Sorgh, která je stejně jako všechny ostatní světy malé galaxie Balayndagar odsouzena k zániku. Od okamžiku, kdy se dozvěděl o zničení Altrakulfthu2), nemá Mistr počtář, který narozdíl od svých druhá má šest paranormálních hrbolků, žádné pochybnosti o tom, že rychle se zvětšující Velká černá nicota spolkne Balayndagar.

Protože Velká černá nicota velkou rychlostí odvádí teplo do cizí dimenze, poklesne citelně teplota v Tolotově a Saedelaereově space-jetu. Terranec a Haluťan dorazí na Sorgh krátce po SVE-křižníku Lara Fergor-Traaka. Je to jedna z posledních lodí larské evakuační flotily, která Balayndagar už z větší části opustila. Fergor-Traak, který zachránil již 214 Kelosků, by rád přivedl do bezpečí i slavného Mistra počtáře, ale Dobrak nevidí žádný smysl v životě bez Shetanmargtu a skrývá se.

Fergor-Traak přinutí proto Dobrakova asistenta Greskora, aby převzal roli Mistra počtáře, na které má Koncil evidentně velký zájem. Zatímco SVE-křižník odstartuje, dostanou se Tolot a Saedelaere k pravému Dobrakovi, který se k nim připojí a navzdory nestabilním poměrům v Balayndagaru se ho podaří odvést na SOL.

Přitažlivé síly černé díry se ale mezitím tak zvětšily, že pokus o útěk už není možný. Dobrak nařídí SENECOVI, aby Ulturpfa a Kjiddera Emraddiny probudil z jejich paralýzy3). Když Ultrupf vezme do rukou svého bratra a společně se stáhnou do cizí dimenze, vysvětluje Dobrak, že děti, které se nenarodily pro tento prostor, jednali instinktivně. O něco později se ozve hlas Ulturpfa Emraddina a potvrdí Dobrakovu domněnku, že každý pokus, dostat se z gravitačního pole »Velké černé nicoty«, bude marný a že jediná možná cesta vede jen přes sám vše pohlcující trychtýř. SOL vlétá do nitra obrovské černé díry4).