Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1497
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1497
Název:Operace Exitus
(Unternehmen Exitus)
Autor:H.G. Ewers
Cyklus:Cantarové
Vydáno poprvé:1990
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1147 NGL = 4734
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan a Gesil - po dlouhé době se zase uvidí

Homer G. Adams - šéf WIDDERU vede »Operaci Exitus«

Gucky - Ilt je chycen

Chalda Runetra - Guckyho zachránkyně

TARFALA s Paunarem, Gesil, Alaskou Saedelaerem, Ernstem Ellertem a Testarem1) 15. května 1147 NGL dorazí na Heleios. Bezprostředně po jejich setkání se Rhodan a jeho žena vydají s trojzubcovitou lodí do Sluneční soustavy, kde chce Terranec zabránit, že Pánové cest kvůli právě probíhající »Operaci Exitus« zasáhnou mocensky proti lidstvu. Paunaro zdůrazňuje, že protože je důležitým a privilegovaným spolupracovníkem Pánů cest, nemůže být jeho TARFALA v protikladu s CUEGGELEM 2) zničena cizím vlivem. Teprve po průchodu Deftra-polem se Rhodan své ženy zeptá poprvé na Monose a jeho původ3). Gesil je přesvědčena, že její neznámý syn musel být vypěstován ve zkumavce, protože ani její tělo ani podvědomí nenese stopy nové gravidity. Když Gesil vypráví o svém únosu Assu-Letelem, vzpomene si Rhodan, že patřil ke knížatům Hexameronu4). Na cestě k vnitřním planetám je TARFALA dočasně přesunuta do pětidimenzionálního mikrokosmu maličké částice, která pendluje mezi normálním prostorem a n-dimenzionální stopou dávno zmizelé PEZ-žíly planety Zeut5). V této časové anomálii přiměje projekce pravěké struktury Gesil a Rhodana aby uvěřili, že se zdržují ve velkém asteroidu, na kterém se nacházejí stavby neznámé kultury. Nakonec se Rhodan, Gesil a Paunaro skryjí na Marsových měsících Phobos a Deimos.

Mezitím uzavře 9920 fragmentálních lodí Posbiů, 2000 bojových lodí Haluťanů a jednotky WIDDERU Sluneční soustavu ze všech stran. 10000 hrbolovitých lodí Cantarů se jim postaví a dojde k prvnímu boji. Při teleportačním skoku je Gucky ráno 16. května zachycen antipsionickým štítem jedné cantarské lodi. Aby myšoba zachránila, sleduje dimenzionální fyzička a druhá navigátorka QUEEN LIBERTY Chalda Runetra prchající loď se space-jetem SHRI přes systém Betelgeuze6) k mlhovině Koňská hlava. Tam se může Gucky teleportovat do space-jetu, který je sice útoky Cantarů těžce poškozen, ale PERSEUS ho stihne zachránit7). Svými impulzy uvolní kloni Baalol-700, kteří se zdržují v několika lodích Cantarů, u Haluťanů blokovaný instinkt hromadného puzení, což vyústí v prudký útok proti Cantarům. Ničivému působení Octo-klonů padne za oběť mnoho fragmentálních křižníků a dokonce BÁZE se musí stáhnout do bezpečí. Když Homer G. Adams ale přesně v osm hodin uvede do provozu SHF-vysílač, jehož elementy jsou rozděleny na osmdesát lodí Posbiů, jsou všichni Cantarové v Mléčné dráze ochromeni. Zatímco jsou neovladatelné hrbolovité lodě s Octo-klony v nutné obraně okamžitě zničeny, nařídí Adams na Serenovo naléhání ostatní droidy ušetřit.

Poté co Paratrans o něco později destabilizuje Deftra-pole, zavolá Ager Catomen8) TARFALU a hrozí, že Sluneční soustavu zničí dávno připraveným zařízením. Ohlásí ale ještě to, že Páni cest Sluneční soustavu a dokonce i Mléčnou dráhu opustí, pokud jim Rhodan dá, to co chtějí. Terranec musí stáhnout své vojsko a 30. května se s ním na planetě Palkaru osobně setkat. Rhodan souhlasí.

Paunaro odlétá, aby mohl splnit dohodu se svým přítelem Narraganem9). Svazy Haluťanů, Posbiů a WIDDERU se vrací zpět na Heleios. Pouze space-jet CIM-1 s Loydelem Shvartzem10) umístí Adams poblíž Sluneční soustavy.