Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1509
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1509
Název:Temný a jeho stín
(Der Dunkle und sein Schatten)
Autor:H.G. Ewers
Cyklus:Linguidové
Vydáno poprvé:1990
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1170 NGL = 4757
Setkání na důlním světě - v průsečíku smrtících siločar
Hlavní postavy románu:

Gesil - stále pátrá

Nikki Frickel - velitelka TABATINGY

Loydel Shvartz - nedůvěřivý muž

Per-E-Kit - Kontide dává hádanku

David Kalackai - malý, který chrání ještě menšího

Defekt Grigoroffova projektoru přinutí TABATINGU k nouzovému přistání na Gropnoru, čtvrté planetě slunce Noschoscho, jehož jméno v arkonidské řeči znamená Důlní svět. Na důlním světě, který arkonidští kolonisté opustili už před dvěma tisíci lety, jsou Gropiové, prospektoři, kteří těží Ynkeloniové žíly, zas a znovu přepadáni Puppii, agresivními humanoidy s panenkovitými obličeji. Nouzové volání TABATINGY přivede ke Gropnoru 180 metrů velkou, kulovitou opravárenskou loď KISHMEE. Její velitel, inženýr Nanark, humanoid s přiléhavými vlasy, zlatými pupilami a bílými, vlasově tenkými drážkami v kůži obličeje, je připojen k objemnému život udržujícímu komplexu agregátů. Tvrdí, že přísluší k národu Tarnaků z galaxie Themaun. Zatímco se moduly KISHMEE věnují TABATINZE, podnikne Gesil, Ismalde Deuser a mladá pilotka Juliane Runetra1) se space-jetem průzkumný let, aby nalezli zmizelého Per-E-Kita, a objeví, že původně ze Zaltertepe2) pocházející Siganci udržují na Gropnoru tajnou kolonii. Jako pilot, ochránce a pověřenec fungující trpasličí Ertrusan David Kalackai naváže kontakt mezi Gesil a Siganci, kteří z Trefanu, měsíci sedmé planety, vozí na Gropnor bakterii Sitis Ausis, která jako požírač Mavericku3) pomáhá arkonidským prospektorům při těžbě Ynkelonia.

Per-E-Kit, který uprchl před hypnosugestivním vlivem Siganců, se vrátí s Gesil zpět na TABATINGU. Tam vysvětlí bytost, která se označuje jako Djuury, že jako hledač boha Achanai přišla do Mléčné dráhy a tam nalezla stopu Assu-Letela, inkarnace svého boha Manuthe. Manuthe je nejspíše vědomí, srovnatelné s materiálním zdrojem. Djuury vypráví, že se ve formě gäaňanského syntronika Levlose Adaimana propašoval do TABATINGY. Nakonec převzal Per-E-Kita a postaral se manipulací s pohonem o nouzové přistání terranské lodi na Gropnoru. Zničením Assu-Letela chce Djuury osvobodit Manuthova ducha, aby tak svému národu mohl poskytnout slíbené zmrtvýchvstání k věčnému životu. Nanark, který bude Djuurym odhalen jako Assu-Letel ve svém původním tvaru, přinutí Julianu Runetru vystřelit na Kontida, ale duch hledače bohů pronikne do Assu-Letelova těla. Protože Sitis Ausis zničením Maverickové mřížky způsobil vyrovnání v interním komplexu, který knížeti Hexameronu doposud umožňoval ovládání šestidimenzionálních procesů, může Djuury Assu-Letela zabít šestidimenzionálním výbojem4). Juliane Runetra je současně transmiterem přenesena na neznámé místo5). Nakonec se rozplyne také KISHMEE.

Mezitím zjistí Siganci, že psionická interakce mezi původně z Gropnoru pocházející Sitis Ausis a Puppii je zodpovědná za jejich mimořádnou agresivitu, a proto požírače Mavericku dezintegrují.

TABATINGA opustí Gropnor. Během letu na Tantros zjistí Loyden Shvartz, že se v prosinci 1169 NGL »Hledač Kontida« zdržoval na arkonidském světě, který jako šestá planeta oblétá velké bledě modré slunce. Shvartz je přesvědčen, že Per-E-Kit Arkonooru sám předal tajemnou zprávu o Peregrinovi. Krátce po přistání TABATINGY na Tantrosu zmizí Kontide s Gesil beze stopy6).