Menu
Astronomická data:
Další jména:Lyrad
Galaxie:Mléčná dráha
Vzdálenost od [[Země]]:272 LY
Typ hvězdy:rudý obr, typ M1Ib
Povrchová teplota:3100 K
Hmotnost:2x1031 kg
Průměr:900 mil. km.
Počet planet:14 (13)
Známé planety:
Aqua, Země II
Zdejší národy:
Aquasové, Topsiderové

Betelgeuze (německy Beteigeuze) je proměnná rudá obří hvězda v souhvězdí Orionu, 272 světelných let od Sluneční soustavy. Topsiderové slunce pojmenovali Lyrad. (Poznámka: podle nejnovějších měření je vzdálenost od Země 427 světelných let.)

Planety

Do roku 1984 obíhalo slunce celkem čtrnáct planet.

  • Betelgeuze III alias Terra II nebo Země IIVenuši podobný džunglovitý svět, zničena 1984
  • Betelgeuze IV alias Aqua – z devadesáti procent je pokrytá vodou a díky tomu dostala své jméno. Oceány jsou obydlené inteligentními Aquasy, potomky plazů. Po zničení Betelgeuze III se Aqua stane Betelgeuze III.
  • Betelgeuze VII – obří svět s metanovou atmosférou. Gravitace a tlak vzduchu je vysoko nad snesitelnými hodnotami. Planeta je neobydlená.

Historie

Aby Zemi uchránil před zničením, oklame Perry Rhodan v roce 1984 Skokany a podstrčí jim souřadnice Země II. Poziční údaje byly změněny v Topthorově bitevní lodí a ukazují nyní na třetí planetu v systému Betelgeuze. Při útoku je planeta podle plánu zničena atomovým požárem.

V roce 2102 přistane akonská loď na sedmé planetě a vybuduje past. Terranská skupina výzkumníků je infikována smrtící plazmatickou nákazou, kterou skupinka rozšíří také na Zemi.