Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1408
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1408
Název:Krůpěj věčnosti
(Ein Tropfen Ewigkeit)
Autor:Ernst Vlcek
Cyklus:Cantarové
Vydáno poprvé:1988
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1143 NGL = 4730
Žijí na světě temnoty - patří k 18. generaci
Hlavní postavy románu:

Julian Tifflor - velitel PERSEA

Bolder Dahn - zatupující velitel PERSEA

Crude a Nim - milenecký pár na světě temnoty

Monka - regulátor na světě temnoty

Vuin - rebel

Illu - vládkyně nad životem a smrtí

Na palubě PERSEUSE půjčí Irmina Kotčistovová Nie Selegris na krátko buněčný aktivátor a vysvětluje, že neví, jak dlouho bude přístroj ještě nosit.

Zatímco se CIMARRON vydává ke kulovité hvězdokupě M 3, vydá se Julian Tifflor s PERSEEM 17. května 1143 NGL k Hanzovní základně Point Siragusa. Je dohodnuto, že se lodě později sejdou na 185 světelných let od Satrangu vzdáleném sběrném bodě Phoenix-1, aby nakonec odletěli do Magellanu ke svobodnému obchodnímu světu Ayshran-Ho v systému Lishtar1). Po dvoudenním letu dorazí PERSEUS k černé díře Siragusa, která leží v halu pod rovinou Mléčné dráhy. Krouží kolem ní osm 1800 metrových diskovitých lodí, které byly v roce 435 NGL2) postaveny pod velením Illu Siragusy. Vědkyně chtěla dokázat, že černé díry mohou být s pomocí efektu Einsteinova růžicového mostu použity jako transportní média. Když se během měření ale příliš přiblížila k černé díře, zmizela Illu Siragusa za jejím horizontem událostí3). Tifflor a jeho společníci naleznou stanice SIRA opuštěné a částečně zničené. V jedné z nich nalezne Fellmer Lloyd hračku humanoidního cyborga, vyrobenou KH-Toys v roce 480 NGL, který je označován jako Cantaro4). Krátký záznam dřívější posádky ukáže, že základna byla v srpnu roku 488 NGL opuštěna5) a ukazuje operaci Kartaniňanů v souvislosti s Point Siragusa.

Jedenadvacet světelných let od černé díry narazí PERSEUS na příďovou část NARGA SANT6). Tifflor vstoupí společně s Lloydem, Rasem Čubajem a Niou Selegris do vraku, který je rozdělen do několika zón. V tepelně izolované a dostatečně zásobovaném centru obývá 777 Občanů Sluneční zemi zvanou »Domov«, zatímco 1777 Vyvrhelů v Zimní krajině žije jen v obytných buňkách a několika dalších budovách, které jsou izolované od zimy. Asi 270 ilegálních Neviditelných žije ve Smrtící zóně na okraji, ve které neexistuje žádná za zmínku stojící izolace. Aby se ušetřily zdroje je přísně regulováno rozmnožování a délka života jednotlivých individuí. Za respektování této normy jsou zodpovědní tři regulátoři. Hlavou státu je matka, která nese tradiční jméno Illu s pozdravem »Illlu buď s vámi!«. Tifflor a jeho kamarádi zažijí konec intrik, kdy Anrina, sestřenice Illu Osmnácté, chtěla otřást mocí úřadující matky. Zatímco Illu zůstává bezdětná, přivede její nejbližší příbuzná tajně na svět syna. Malý Bomaz je ale unesen bývalými Občany Crudem a Nim. Regulátor Monka ho má přivést zpět, spojí se ale s mladým párem, uprchne před Anrinou do smrtící zóny a přidá se tam k albínovi Vuinovi, který vede skupinu vyřazených a chce zřídit nový pořádek. Za přítomnosti galaktiků přivede Vuin svým sugestivním darem poblázněnou Illu pod svou kontrolu a převezme tak moc. Nakonec zprostředkuje Tifflorovi a jeho společníkům přes počítačově animovanou kronikářku Dao-Lin informace o minulosti:

Po transferem Hangaye vyvolané kosmické katastrofě byly Kartaniňané postiženi vysokou úmrtností novorozenců a esperským amokem. Všichni Kartaniňané, kteří své epserské schopnosti předtím získali pomocí pararosy, začali vztekle vraždit. Nakonec se Hauriové, kteří se kvůli jejich imunitě vůči strangeness mohli jako jediní obyvatelé Hangaye volně pohybovat v Lokální skupině, největší hrozbou Ardustaaru. Jen s pomocí robotů Ctl7) se mohli Kartaniňané ubránit. Dlouhodobé působení strangeness ale způsobilo u Hauriů po půldruhém desetiletí, stejně jako u ostatních národů Hangaye, degeneraci. Útok Maakarů8) poté vyvolal čtvrtou Válku proti dýchačům metanu, která byla po deseti letech ukončena intervencí galaktiků a Maahků. V osmdesátých letech 5. století NGL se Kartaniňané dozvěděli, že se vyvinulo existenci ohrožující nebezpečí pro obyvatele Mléčné dráhy, které má zřejmě spojitost s Cantary, cyborgy, kteří se po kosmické katastrofě objevili jako pozorovatelé v Lokální skupině. Nový nepřítel postupoval bez volby proti všemu životu a ničil celé planety. Aby jim projevili vděčnost, vydal se milion Kartaniňanů se stejným počtem robotů Ctl s NARGA SANT jako pomocná expedice ke galaktikům9), kteří hledali pomoc u Porleytů10) a Gurradů. Protože se normálním způsobem nemohli dostat do Mléčné dráhy9), pokusili se Kartaniňané s využitím efektu Einsteinova růžicového mostu dostat ke svému cíli přes černou díru Point Siragusa. Při přiblížení k horizontu událostí černé díry se ale NARGA SANT roztrhala11).

Zatímco PERSEUS nabere kurz na Phoenix-1, vysvětluje Irmina Kotčistovová, že na šedesát hodin odložila buněčný aktivátor, ale díky své schopnosti přeskupovat buňky se nedostavily žádné příznaky stárnutí.