Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1338
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1338
Název:Šestidenní robot
(Die Sechstageroboter)
Autor:Ernst Vlcek
Cyklus:Síťochodci
Vydáno poprvé:1987
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 446 NGL = 4033
V mlhovině Raknor - v zakázané zóně Kartaniňanů
Hlavní postavy románu:

Nikki Frickel - šéfová PIGu

Dao-Lin-H'ay - Kartaniňanka probudí spící robotskou dynastii

Poerl Alcoun - paratenzorka

Ikarus a Picasso - dva roboti z šestého dne

Golem, Leonardo a Kerberos - roboti z pátého, čtvrtého a třetího dne

Na planetě Ctl II, jejíž povrch je pokrytý pečlivě upravenou parkovou krajinou, narazí Nikki Frickel a její společníci na hierarchicky organizovanou robotskou civilizaci. Aktivní jsou ale jen pro jednoduché údržbářské práce určení roboti nejspodnější kategorie, kteří se označují jako »Roboti šestého dne«1). Mezi nimi se nachází několik jedinců s individuální osobností, kterým vděčí molekulám zemřelého Gys-Voolbeeraha2), kterého Nchr a Ctl3) podle jeho poslední vůle rozdělili na roboty, dříve než se svými druhy vyrazili do Mléčné dráhy kvůli obnově Tba4). Galaktikové získají jejich důvěru a získají nakonec informace o historii robotů Ctl:

Když Gys-Voolbeerahové při hledání Tba před tisíciletími pronikli do M 33, nenašli žádný vesmírem cestující národ, který by byl vhodný pro infiltraci, mohli si ale ve zdlouhavém procesu podmanit robotskou dynastii, která sídlila na druhé planetě systému, který objevil Ctl. Molekulární metamorfové zjistili, že roboti byli před více než padesáti tisíci lety postaveni Kartaniňany na jejich ochranu a vybaveny jejich celkovými technickými vědomostmi. Z neznámého důvodu se ale osamostatnili, podrobili si své stvořitele a dvacet dalších, v rozkvětu stojících národů a zničili jejich civilizace5). Později zahnala robotská civilizace z Mléčné dráhy přistěhovalé Maakary6) a Kartaniňany, kteří znovu objevili kosmické lety v relativně krátkém čase před příjezdem Gys-Voolbeerahů, do primitivity. Molekulární metamorfové dali po svém zákroku národům Pinwheelu možnost volného rozvoje. Do vzniknuvší války mezi Maakary a Kartaniňany7) nezasáhly. Aby nové sílící civilizace ochránili, deaktivovali všechny roboty až na šestou skupinu a pak se v roce 3585 vydali do Mléčné dráhy8).

Kvůli aktivitám Nikki Frickel a jejich společníků se probouzí stále víc robotů vyšších kategorií. Když se nakonec aktivují »roboti prvního dne«, radí třetí Kerberos Galaktikům, aby Ctl II opustili. Dá jim k dispozici kosmickou loď a vyzve je, aby se už nevraceli, protože roboti už nestrpí žádné vměšování a sami se budou snažit dosáhnout dokonalosti, tedy nule.

Loď odveze galaktiky ke dvacet kilometrů dlouhému a na nejtlustším místě třicet kilometrů širokému objektu, který vykazuje vzhled asteroidu9) a nese osmnáct usedlých Nocturnů10). Dao-Lin-H'ay v něm pozná obrovskou loď, která nese starokartaninské jméno NARGA SANT (Kus domova), sídlo Vědoucích. V její centrále, Sco-ta-ming, vysvětlí Voica Nikki Frickel, že deset let po objevení se slz N'jala12) byla opět objevena robotská dynastie z Ctl. Aby toto podlehlo utajení, prohlásily Vysoké ženy Ctl obklopující temnou zónu za Raknor.

S odkazem na prekérní situaci v Mléčné dráze, o které jsou informování přes Guang-Da-G'ahda13), a nebezpečí, které Stygian představuje také pro M 33, navrhnou Vědoucí mírovou smlouvu mezi Galaktikem a Kartaniňany. Zatímco ostatní průvodci Nikki Frickel toto poselství mají zprostředkovat do Mléčné dráhy, zůstane vůdkyně PIGu s Poerl Alcoun na přání Voica v NARGA SANT 14).