Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1274
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1274
Název:Zloději pararosy
(Die Paratau-Diebe)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Chronofosíle - Vironauti
Vydáno poprvé:1986
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 429 / 430 NGL = 4016 / 4017
Konflikt o Fornax - konfrontace s Galaktikem
Hlavní postavy románu:

Leila Terra - Hanzovní mluvčí z kanceláře Fornax má co dělat se zloději pararosy

Maud Leglonde a Carlo Bylk - Leilini asistenti

Zreck-Kkerr - galaktický rada Topsiderů

Syrene Areyn - velitelka LIKVIDÁTOR-1

Homer G. Adams - finanční šéf Hanzy vyjednává licenční smlouvu

V posledních dnech roku 429 NGL přilétá Zrec-Kkerr, galaktický rada Topsiderů, jako reprezentant Galaktika do Hanzovní kanceláře Fornax1) na čtvrté planetě systému Faalin. Zdůrazňuje jedinečnou zodpovědnost galaktika v rámci zahraniční politiky a vyčítá Kosmické hanze, že buduje monopol pro využívání pararosy1). Hanzovní mluvčí Leila Terra obvinění ale rozhodně odmítá.

1. ledna 430 NGL odstartuje pod velením Syrene Areyn LIKVIDÁTOR-1, prototyp plně automatizované sklízecí lodi na pararosu, s Leilou Terrou na palubě z kanceláře Fornax ke zkušebnímu letu. Formou a velikostí tendru třídy DINOSAURUS-SUPER odpovídající typová série 3392 lodi s sebou veze dvě stě roboty řícených lapačů. Pomocí tažných paprsků mohou 20 metrů tlusté a 100 metrů široké platformy vybudovat gravitační síť a se svými paratronovými projektory izolovat pararosu. Jeden pararosou naložený lapač je 14. ledna chycen cizí kosmickou lodí. Mudrc z Fornaxu1) identifikuje kotouč o průměru 160 metrů a tloušťce 40 metrů, na kterém se zdvihá šest 15 metrů vysokých nástaveb, jako loď z galaxie Triangulum (M 33) pocházejících Kartaniňanů. LIKVIDÁTOR-1 sleduje cizince do blízké sluneční soustavy. Na její třetí planetě padnou dva vědci za oběť parapsychickým silám. Pochází z pararosou zásobené organické hmoty, kterou Kartaniňané zamaskovali svůj útěk. Pararosový lapač je objeven na orbitu druhé planety další soustavy. Kartaniňané přimějí její obyvatele, soudkovité bytosti s očima osazeným hrbem a osmi chapadlovitými končetinami, parapsychicky, aby na Leilu Terru a její asistenty zaútočili. Hanzovní mluvčí objeví ale skrytou loď zlodějů pararosy. Pokus postavit se LIKVIDÁTOREM-1 mateřské lodi je Zrec-Kkerrem zmařen, protože ten usiluje o domluvu s Kartaniňany. Protektorka 2400 metrů širokého a 600 metrů tlusté MASURY Dao-Lin-H'ay, humanoidní bytost s kočkovitými rysy obličeje a až na týl sahajícím, úzkým pruhem stříbrné kožešiny, poděkuje Topsiderovi, než ale odletí, vznese ve jménu velké rodiny H'ay nárok na pararosu, kterou Kartaniňané označují jako slzy N'jala2).

Mezitím 4. ledna dorazí do Sluneční soustavy estartská obchodní loď KARVA'AN s 250 Panišhy. Vedle jiných vzorků zboží veze také jeden kompletní teleportační systém. K němu patří jedna kulovitá geostacionární družice, která v oblasti planety zahušťuje psionické linie a tak zbytek soustavy změní pro lodě s enerpsí pohonem na nesjízdnou tišinu, jedna pozemská stanice s enerpsí anténou a jeden syntronický velkopočítač, který planetární sférickou psionickou síť rozdělí do souřadnicového systému, a černé kožené teleportační opasky. Když nosič takového opasku zadá požadované souřadnice, vytvoří počítač propojení k družici, která teleportační pás zaopatří energií, aby se vyvolala dislokace podél psionických linií k požadovanému bodu. Po zdlouhavém vyjednávání domluví Stalker a Homer G. Adams 14. ledna prodej teleportační techniky za jeden milion kapek pararosy. Kromě toho se začne s přípravou Hanzovní karavany do oblasti ESTARTU, a Sotho otevře na Akonu, Gatasu, Ertrusu, Plophosu, Epsalu a Arkonu I Upanišadské školy3).

Galaktikum požaduje od Hanzy, aby zastavila sklízení pararosy, aby zabránila konfliktu s Kartaniňany.