Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Planety > Ertrus
hledat
Astronomická data:
Soustava:Kreit
Další jména:Kreit III
Vzdálenost od [[Země]]:6136 LY
Rovníkový průměr:69‘218 km
Polární průměr:68‘934 km
Doba rotace:13.8 hodiny
Průměrná teplota:+32.3°C
Gravitace:3.4 g
Atmosféra:kyslíková
Obyvatelé planety:
Ertrusané

Ertrus je třetí planeta slunce Kreit, vzdálená 6136 světelných let od Země, a hlavní svět Svazu svobodný Ertrus (kdysi Koalice Kreit), který je asociovaný s Ligou svobodných Pozemšťanů. Byl kolonizován Pozemšťany v roce 2026 a v roce 1300 NGL zde žije asi 900 milionů obyvatel.

Planeta má pět kontinentů, které zabírají 60% povrchu: dva na pólech, dvojkontinent Gaon-Dhar a velký rovníkový kontinent Baedhro, kde se na 17° severní šířky nachází hlavní město Baretus. Jediný oceán se nazývá Rundon; je otrávený látkami vycházejícími z podmořských sopek. Nebe Ertrusu má světle růžový nádech.

Flóra a fauna je ovlivněna vysokou gravitací, proto zde převažují zvlášť velké druhy, jako ertrusanské bodláčí s výškou 5 metrů, listomech, který vytváří polštáře o průměru až 5 metrů, čtyři metry vysocí a čtyři tuny těžcí ertrusanští medvědi jakož i dva metry dlouzí ertrusanští rejsci.

I po tisíciletích, které uplynuly od úspěšné kolonizace, zůstává Ertrus extrémním světem. Materiál, který se na Ertrusu používá, musí být proto často uměle molekulárně posilován.

Historie

2026

V roce 2026 byl Ertrus kolonizován Pozemšťany.

2437

Koncem 24. století se objevují tendence k odtržení od Solárního impéria; nakonec je v roce 2437 založen Carsualský spolek, který je tvořen asi 900 Ertrusany ovládanými světy (část jich byla násilně anektována). Koncem 29. století se Carsualský triumvirát násilně dostane do čela autoritářské vlády Carsualského spolku. Díky buněčným aktivátorům si triumvirát upevňuje svou moc. Neustálé napětí mezi nimi a Solárním impériem hrozí ve 35. století, že přeroste v otevřenou válku.

3460

Po převzetí moci Koncilem Sedmi se Carsualský svaz rozpadne. Členové triumvirátu přejdou o život (některé aktivátory jsou zničeny). Ertrus je až do konce vlády Koncilu obsazen Lary a Supertěžkými.

Na planetě Zaltertepe se nachází tajná kolonie ertrusanských uprchlíků.

3586

Po skončení vlády Koncilu Sedmi ve 36. století se Ertrus připojuje k Lize svobodných Pozemšťanů.

1146 NGL

Během Monosovy vlády je Ertrus sražen na kolena hospodářským embargem. Monos nechává z jejich genetického materiálu vytvořit klonované Hyguphoty. Posádka ODINU pod velením Galbraitha Deightona se skládá z Hyguphotů.

Hyguphotové utlačují původní obyvatelstvo Ertrusu. V roce 1146 NGL je 8 z 12ti genetických továren zničeno odbojem.

Kolem 1300 NGL

V této době zahrnuje koalice Kreit 78 světů v oblasti o průměru 300 světelných let a je asociovaná k LSP.

Koalice Kreit vyvíjí těžké bojové křižníky třídy KREIT. Do roku 1303 NGL je postaveno 290 kusů.

Emocionautská škola Ertrukar na Ertrusu zažívá vzhledem k nebezpečí KorraViru renesanci.

1303 NGL

V rámci operace Tichý obr je soustava Kreit navzdory podpoře LSP a nasazení blokovací perutě, která vytvoří Aagenfeltovu bariéru, obsazena Arkonidany. Deset ertrusských emocionautů, mezi nimi i Rock Mozun, přežijí útok Arkonidanů a vstoupí do flotily LSP. Prezident Kim Tasmaene řídí odpor z podzemí.

Hlavní město planety Baretus je 4. října 1303 NGL při odvetném aktu ozbrojených sil Křišťálového impéria zcela zničeno intervalovou bombou. Teprve o několik měsíců později je planeta dobyta zpět (převážně díky flotile Haluťanů).

1344 NGL

V roce 1344 NGL patří 256 světů ve 221 slunečních soustavách ke Svazku svobodný Ertrus. Prezident Kim Tasmaene se zúčastní budovatelské konference národů na Zemi.