Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Postavy (důležité) > Tengri Lethos
hledat
Informace o postavě:
Datum narození:kolem 88000 před Kristem
Místo narození:Andromeda
Úmrtí:?
Výška:1.90 metru
Národ:Hathorové
Popis:stříbrné vlasy, jantarové oči, smaragdová pleť
Výskyt postavy v seriálu:
Poprvé v sérii Perry Rhodan: 298: Amok spáčů
Zatím naposledy v sérii Perry Rhodan: 1271: Finále v Hlubině
Seznam dílů s výskytem postavy v této sérii
graf výskytu postavy v seriálu

Tengri Lethos je Strážce světla pocházející z národa Hathorů. Národ Hathorů obýval přes asi 2.5 miliony lety Andromedu. (poznámka: jméno Tengri nosí ostatně také staroterranský mongolský bůh nebe)

Tengri Lethos je absolutně podobný člověku, štíhlý a vysoký 1.90 metru. Jeho pleť má smaragdovou barvu. Zvlášť nápadné jsou vedle stříbrných vlasů, které nosí v účesu podobném lví hřívě a které drží zelený pásek, jsou především jantarově zbarvené oči, jejichž duhovka se posázena zelenými body a pásky. Lethos má urozeně vypadají tvář s úzkým nosem, plná ústa a silně vystouplou bradu.

Lethos neustále nosí silně přiléhavou, jantarově žlutou kombinézu se smaragdovými holínkami, která je pokryta sítí stříbrně se třpytících vláken. Jedná se o semiorganickou látku, která působí jako buněčný aktivátor, přivádí nositeli fyzickou energii a může ho učinit neviditelným. V širokém opasku s sebou Lethos nosí rozličné technické pomůcky a agregáty. K nim patří kromě jiného následují transmitery s mentálním ovládáním:

  • mikro-spontánní transmiter, který funguje jako fiktivní transmiter
  • myšlenkový transmiter
  • časový transmiter
  • úrovňový transmiter (k dislokaci na jinou energetickou nebo existenční rovinu)

Základním povahovým rysem Strážce světla je absolutní beznásilnost. Tengri Lethos se obrací v násilí – pokud vůbec – jen v nejkrajnější nouzi, protože ho nepovažuje za prostředek k řešení problémů nebo konfliktů.

Lethosova zvláštní schopnost spočívá v tom, že dokáže číst a přenášet myšlenky a s pomocí Sanskari se může dočasně uvolnit ze svého těla. Sanskari je zvláštní metoda koncentrace.

Životopis

Tengri Lethosovi rodiče Yuga a Marduk Lethos byli po odražení útoku z cizího kontinua v Andromedě kolem roku 88000 před Kristem jedinými přeživšími z dvanácti Strážců Světla. O několik století později se narodil Tengri Lethos.

Kolem 52000 před Kristem dochází k masivnímu exodu Lemurů na útěku před Bestiemi. Do té doby kolonizovali Lemurové Andromedu jen částečně; nyní ale agresivně rozšiřují svou moc a vedou válku proti zdejším domácím rasám, především proti Maahkům. Yuga a Marduk nechali Tengri Lethose na palubě své Věčnolodi v hlubokém spánku, aby zabránili celkovému zániku Strážců světla v Andromedě, a postaví se útočníkům. Oba přijdou o život.

V závěru tažení do Andromedy proti Mistrům ostrovů v roce 2406 byl Tengri Lethos se svou Věčnolodí objeven Guckym a Modulanem Baar Lunem, ktráce před ofenzívou proti Tamaniu. Věčnoloď byla kdysi pověřena Veslaři z pověření rodičů Lethose.

Společně s Baar Lunem a Oxtorňanem Omarem Hawkem se mu podařilo zabránit vyhubení Tefrodů Maahky.

Ve 35. století se setkal s Perry Rhodanem v DaGlauši, když byly aktivovány spcí základny Šuwašů.

Když Lethos považoval úlohu Strážce světla za splněnou, provedl v roce 3587 s pomocí Ladonnijské psychody a Zarpharů z Toorgusu evoluční skok. Ale Lethos je kvůli Seth-Apophisiným manipulacím s Ladonnijskou psychodou bezmocně uvězněn na druhé straně času a prostoru, dokud se mu nepodaří osvobodit se z moci psychody.

Jako pouhý duch pronikne v Norgan-Turu do Dómu Kesdšan na Khratu a sloučí se tam se zakladatelem řádu Rytířů Hlubiny Terakem Terakdšanem. Ze spojení vznikne Lethos-Terakdšan, nový strážce řádu strážců Rytířů Hlubiny. Když Perry Rhodan v roce 425 NGL Khrat navštíví kvůli vysvěcení, setká se s ním už jako s Lethos-Terakdšanem.

Lethos-Terakdšan pronikne v roce 426 NGL do Starsenu v Hlubinozemi a vystupuje tam jako Ocelový pán. O pět Hlubinolet později vstoupí Atlan a Jen Salik jako zvědi kosmokratů do Starsenu. Společně s nimi připravuje až do roku 429 NGL Hlubinozemě na návrat TRIICLE-9.

Společně s Atlanem, Jenem Salikem a Perry Rhodanem odmítne Lethos-Terakdšan v roce 429 NGL dál sloužit pro kosmokraty. Taurec ho ale uvrhne zpět do Dómu Kesdšan.