Veslaři

Veslaři
Veslaři
© VPM kg.

Veslaři jsou národ obdařených inženýrů a techniků z Andromedy. Kosmičtí inženýři vedli život cestujících obchodníků, kteří se starali o údržbu a opravu kosmických lodí. Se svými loděnicovými platformami, takzvanými opravárenskými loděnicemi, na kterých bydleli a pracovali, byli všude v Andromedě vítáni. Veslaři používali univerzální přepravní a obchodní řeč Interando. Časem se zjistilo, že Veslaři pocházejí z Errantů.

Humanoidní Veslaři jsou zpravidla 1.50 metru vysocí a stejně tak širocí. Jejich ruce a nohy mají šest prstů, přičemž čtyři střední jsou úchopové prsty, a oba krajní jsou palce. Díky tomu mohou pracovat jak nohama, tak i rukama. Místo kostry je jejich tělo drženo silnými svazky svalů a chrupavek. Dýchají kyslík, mají černou kůži a plešatou hlavu. Oči mají posazeny v hlubokých jamkách. Jejich srdce leží ve výši ledvinové pánve. Průměrná délka života činí 400 let. Všichni mužští Veslaři nosí dlouhé červené vousy, o které se pečlivě starají, uprostřed jsou rozdělené, a na šíji svázané uzlem k sobě. Všichni Veslaři nosí bílý overal z umělé hmoty odpuzující špínu.

Veslaři disponují znamenitým technickým důvtipem a paraschopností, která jim dovoluje sloučit se nebo prostoupit s jakoukoliv látkou. Proto se jim také říká strukturální běžci. Mohou tak proniknout do izolovaných oblastí kosmických lodí a provést opravy, aniž by se okolí muselo demontovat. Kromě toho mohou také ve svém obleku nosit nástroje. Jejich obvyklejší jméno Veslaři vzešlo z pohodlnosti, s jakou ve svých loděnicích létali vesmírem. Kvůli obrovské hmotě jejich loděnic nebylo možné provádět rychlé směny kursu. Proto létali pomalu; takřka veslovali vesmírem.

Dějiny

1600

Po sedm dlouhých tisíciletí byli Veslaři, vysoce považovaní inženýři, kteří prováděli excelentní práci, do té doby, než je Mistři ostrovů kvůli jejich způsobu života a nezávislosti, což považovali za bezpečnostní riziko, kolem roku 1600 lstivě téměř zcela vyhubili. Byla rozšířena informace, že Tefrodi zadávají vysoce významnou opravárenskou zakázku. Její datum se shodovalo s rituálním svátkem, během kterého se ženští Veslaři oddělovali od mužských. Všechny ženy se společně setkávaly na dvou plošinách, zatímco muž se vydali na určené souřadnice, kde je zničila tefrodská flotila. Jediná loděnice LE-dochvilný zničení unikla, protože to vzhledem ke svému poškození nestihla.

Obě platformy s čistě ženskými posádkami Tefrodi vrhli do slunce. Několik zbylých Veslařů bylo přinuceno sloužit Mistrům ostrovů. Veslař Malok byl vržen do minulosti a se svou loděnicí MA-geniální kroužil kolem Maahkského světa Washun v Mléčné dráze. Zde musel opravovat lodě časových agentů a Mistrů ostrovů.

2404

V roce 2404 narazí Terranci na loděnici KA-laciný Veslaře Kalaka, který 800 let od zničení jeho národa odpočíval v hlubokém spánku uzavřený v ocelovém bloku. Po počátečních nedorozuměních dal svou základnu, vědomosti a posvátný nástroj Veslařů Kildering k dispozici Terrancům v boji proti MdI.

Odštěpená vývojová větev národa Veslařů, která se namísto techniky specializovala na biologické experimenty, takzvaní Genoví Modulátoři, byla deportována a přinucena pro ně zmanipulovat nebo zcela přeměnit celé národy, které pak nasazovali pro své zločinné účely.

Perry Rhodan se s těmito pokusy osobně setkal na planetě Bengál, jejíž flóra se změnila k rostlinné kolektivní inteligenci, k Velkému životu. Ten se nazýval Praem, a tvořil předstupeň Bluulů ze Smaragd-I.

Na Bengalu CREST III narazil na zřícenou loděnici OL-nápomocný se 6000 přeživšími Veslaři, které později nalezli útočiště na KA-laciný. Potomci Veslařů z druhé zřícené platformy, jejíž posádka se specializovala na botaniku, se integrovala do kolektivní inteligence.

Po dislokaci CRESTu III do minulosti narazili Terranci nejdříve na platformu MA-geniální na orbitě Washunu a pomohli jí proti halutským útokům. Později byla loděnice zničena u obřího rudého slunce Redpoint lemurskými válečnými plavidly.

Při použití časového transmiteru na Pigellu narazila posádka CRESTu III na Genové modulátory. Mistři ostrovů je deportovali do minulosti. Aby už nemuseli dále sloužit vládcům Andromedy, nechali svou loděnici zřítit a prchli do džungle Pigellu. Tam modifikovali vlastní vzhled na humanoidní obří netopýry Ikase, aby se pomocí tohoto genetického triku ukryli. Přetvořili také rostlinstvo na Polerny a termodraky, a bojovali tak proti posádce časové stanice Pigellu.

Na planetoidu Runaway se Terranci setkali se psí-robotem Lucky Logem postaveným Modulany. Od něho se dozvěděli, že Genoví modulátoři přeměnili část Modulanů deportovaných na Bengal přeměnili na rostlinné bytosti. Modulané se vyvinuly z lemurských vědců Klubu Luna, které unesli MdI.

446 NGL

V roce 446 NGL sehrál Tarnak, Veslařské dítě na Gatasu, klíčovou roli při obraně ztracených darů Hesperidů se kterými Sotho Stygian chtěl vtáhnout Bluesany na své straně do Permanetního konfliktu.

Známé loděnice a jejich velitelé

 • FG-pohotový
 • GO-ctihodný
 • KA-laciný - Kalak
 • LE-dochvilný - Lepon
 • MA-geniální - Malok
 • OC-milostivý (nemocniční loď)
 • OL-nápomocný - Olok
 • OS-nezištný
 • PE-nápomocný - Pelok
 • RA-perfektní - Raanak
 • RD-čiperný

Na stavbě věčné lodi Tengri Lethose se podíleli:

 • MA-dokonalý - Marak, velitel lodi
 • CA-elegantní
 • DA-kompletní
 • FA-sešrotovaný
 • GA-lineární
 • LA-ochotný
 • PA-příznivý
 • VA-univerzální
 • XA-spořivý
Aktuální data:
17.9.2021
1566 před NGL
4. Prikur 18995 da Ark
10021 pzA
JD: 2459474.5
58421 dha-Tamar
 
rss kanál
GAMAVERZE!